Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak działają elektryczne obroże treningowe? Wykorzystują dobrze znany odruch Pawłowa

Elektryczne obroże są pomocą treningową, którą z powodzeniem używają opiekunowie psów i profesjonalni szkoleniowcy na całym świecie. Zasada ich działania jest dobrze znana - w przypadku gdy pies nie zareaguje prawidłowo na komendę, zostaje upomniany za pomocą sygnału dźwiękowego, wibracji lub impulsu statycznego. Jak zauważają właściciele psów w dłużej perspektywie nie jest konieczne używanie impulsu. U psa powstaje odruch, który opisał rosyjski fizjolog Iwan Pawłow.

Chodzi o odruch warunkowy, o którym wszyscy uczyliśmy się w szkole na lekcjach biologii. W odróżnieniu od odruchów bezwarunkowych, które są wrodzone, odruchy warunkowe powstają w procesie nauki. Jeśli np. za każdym razem przed karmieniem zadzwoni dzwonek to po około dwudziestu powtórzeniach pies zacznie się ślinić w reakcji na sam dźwięk dzwonka, ponieważ powiąże dźwięk z pokarmem.

 

Jeśli pies słyszy dzwonek, ślini się

Przypominamy, że istnieją dwa typy odruchów warunkowych. Klasyczne warunkowanie oznacza sytuację, która wywołuje typową reakcję np. ślinienie się psa. Jeśli przestaniesz przez jakiś czas po zadzwonieniu podawać karmę a karmić będziesz go w innym czasie, reakcja pozostanie. Natomiast wygaśnie stopniowo z czasem. Odruch warunkowy nie ma wyłącznie pozytywnych konotacji, może pojawić się także awersja smakowa w stosunku do jedzenia, które zjadłeś pod przymusem a potem wymiotowałeś.

Pawłow zajmował się przede wszystkim klasycznym warunkowaniem a swoje próby w rzeczywistości przeprowadzał z psem. Podawał mu kiełbasę, którą pies znał i chętnie jadł. Następnie przed podaniem kiełbasy, dzwonił dzwonkiem, pies obie czynności przyswoił i połączył. Wiedział, że po zadzwonieniu, będzie dostępna kiełbasa, dlatego już na sam dźwięk dzwonka zaczynał się ślinić.

Drugim, dla nas ciekawszym typem odruchu warunkowego jest tzw. odruch instrumentalny. Jest powiązany z czynnością pożądaną lub niepożądaną, z nagrodą lub karą. Wykorzystuje się go przy wychowaniu dzieci lub psów. Jeśli psa za prawidłowo wykonaną komendę nagrodzisz smakołykiem, przyswoi sobie wykonanie polecenia z nagrodą, będzie zmotywowany. W innym przypadku gdy będzie zachowywał się nieprawidłowo, np. przyłapiesz go na niszczeniu butów i upomnisz go chwytając za skórę, po kilku powtórzeniach pies zrozumie przyczynę i skutek.

Według Pawłowa, który poświęcił cały życie odruchom warunkowym, osobnik adaptuje się w środowisku właśnie dzięki reakcjom warunkowym. Na podstawie nagród i kar. Odruch to podstawowy element układu nerwowego. Jest to stała odpowiedź organizmu na pobudzanie receptorów poprzez działanie łuku odruchowego. Odruchy warunkowe są elementem procesu nauki, na podstawie którego, jednostka, człowiek jak i pies wytworzy zachowanie lub zmiany w zachowaniu oparte na wykorzystaniu doświadczenia i postępuje jako mechanizm warunkujący.

 

Co wspólnego mają obroże elektryczne z odruchem warunkowym?

Wiele. Przy użyciu elektrycznej obroży treningowej, opiekun może natychmiast reagować na nieprawidłowe zachowanie psa, w ten sposób tworzy się odruch warunkowy. Pies zapamięta, że jeśli nie zastosuje się do komendy, np. "stój" lub "noga" nastepuje upomnienie. Ten typ treningu jest bardzo efektywny, ponieważ upominasz psa w danej chwili podczas negatywnego zachowania. Bardzo trudne i nieskuteczne jest upominanie psa po fakcie, w momencie gdy np. "wróci z pogoni za zwierzyną", ponieważ piesek może to zrozumieć jako karę za powrót do opiekuna.

Wykorzystywanie elektronicznej obroży treningowej prowadzi do szybkiej i trwałej poprawy zachowania. Jeśli u psa z biegiem czasu odruch wygasa, może być niezbędne o czym wcześniej wspominaliśmy przypomnienie. Jest to o wiele prostsze niż samo szkolenie.

Zaletą jest, że nie ma potrzeby upominać psa stale, przypomnienie można zastosować średnio raz w tygodniu. Proporcjonalnie do długości używania obroży wzrasta pamięć odruchowa. Jeden z właścicieli psa informował, że po roku używania obroży nie musi jej dłużej stosować, pies prawidłowo reaguje na przywołanie i zatrzyma się podczas biegu za zwierzyną - nawet po dwóch miesiącach od przestania noszenia obroży sytuacja jest o 80% lepsza niż przed rozpoczęciem szkolenia z użyciem obroży.


Produkty powiązane

Aetertek AT-918 C
Warianty (2)
dla 1 psa dla 2 psów

Aetertek AT-918C

Dostępne
601 zł

Porównaj

Elektroniczna obroża Petrainer PET998DR
Warianty (1)
dla 1 psa - podświetlany

Petrainer PET998DR

Dostępne
239 zł

Porównaj

Elektroniczna obroża Petrainer PET998DB
Warianty (1)
dla 1 psa - podświetlany

Obroża elektryczna Petrainer PET998DB

Dostępne
308 zł

Porównaj

Patpet 776
Warianty (3)
dla 1 psa dla 2 psów dla 3 psów

Patpet 776

Dostępne
308 zł

Porównaj

Patpet 320
Warianty (1)
dla 1 psa

Patpet 320

Dostępne
549 zł

Porównaj

Elektroniczna obroża treningowa Aetertek AT-216D
Warianty (1)
dla 1 psa

Aetertek AT-216D

Dostępne
687 zł

Porównaj

Treningowa obroża Canicom 5.202
Warianty (2)
dla 1 psa dla 2 psów

Canicom 5.202

Dostępne
721 zł

Porównaj

Aetertek AT-919C
Warianty (2)
dla 1 psa dla 2 psów

Aetertek AT-919C

Dostępne
807 zł

Porównaj

Canicom 5.500
Warianty (1)
dla 1 psa

Canicom 5.500

Dostępne
842 zł

Porównaj

Canicom 800
Warianty (2)
dla 1 psa dla 2 psów

Canicom 800

Dostępne
859 zł

Porównaj