Jak działają elektryczne obroże treningowe? Wykorzystują dobrze znany odruch Pawłowa

Elektryczne obroże są pomocą treningową, którą z powodzeniem używają opiekunowie psów i profesjonalni szkoleniowcy na całym świecie. Zasada ich działania jest dobrze znana - w przypadku gdy pies nie zareaguje prawidłowo na komendę, zostaje upomniany za pomocą sygnału dźwiękowego, wibracji lub impulsu statycznego. Jak zauważają właściciele psów w dłużej perspektywie nie jest konieczne używanie impulsu. U psa powstaje odruch, który opisał rosyjski fizjolog Iwan Pawłow.

Chodzi o odruch warunkowy, o którym wszyscy uczyliśmy się w szkole na lekcjach biologii. W odróżnieniu od odruchów bezwarunkowych, które są wrodzone, odruchy warunkowe powstają w procesie nauki. Jeśli np. za każdym razem przed karmieniem zadzwoni dzwonek to po około dwudziestu powtórzeniach pies zacznie się ślinić w reakcji na sam dźwięk dzwonka, ponieważ powiąże dźwięk z pokarmem.

Jeśli pies słyszy dzwonek, ślini się

Przypominamy, że istnieją dwa typy odruchów warunkowych. Klasyczne warunkowanie oznacza sytuację, która wywołuje typową reakcję np. ślinienie się psa. Jeśli przestaniesz przez jakiś czas po zadzwonieniu podawać karmę a karmić będziesz go w innym czasie, reakcja pozostanie. Natomiast wygaśnie stopniowo z czasem. Odruch warunkowy nie ma wyłącznie pozytywnych konotacji, może pojawić się także awersja smakowa w stosunku do jedzenia, które zjadłeś pod przymusem a potem wymiotowałeś.

Pawłow zajmował się przede wszystkim klasycznym warunkowaniem a swoje próby w rzeczywistości przeprowadzał z psem. Podawał mu kiełbasę, którą pies znał i chętnie jadł. Następnie przed podaniem kiełbasy, dzwonił dzwonkiem, pies obie czynności przyswoił i połączył. Wiedział, że po zadzwonieniu, będzie dostępna kiełbasa, dlatego już na sam dźwięk dzwonka zaczynał się ślinić.

Drugim, dla nas ciekawszym typem odruchu warunkowego jest tzw. odruch instrumentalny. Jest powiązany z czynnością pożądaną lub niepożądaną, z nagrodą lub karą. Wykorzystuje się go przy wychowaniu dzieci lub psów. Jeśli psa za prawidłowo wykonaną komendę nagrodzisz smakołykiem, przyswoi sobie wykonanie polecenia z nagrodą, będzie zmotywowany. W innym przypadku gdy będzie zachowywał się nieprawidłowo, np. przyłapiesz go na niszczeniu butów i upomnisz go chwytając za skórę, po kilku powtórzeniach pies zrozumie przyczynę i skutek.

Według Pawłowa, który poświęcił cały życie odruchom warunkowym, osobnik adaptuje się w środowisku właśnie dzięki reakcjom warunkowym. Na podstawie nagród i kar. Odruch to podstawowy element układu nerwowego. Jest to stała odpowiedź organizmu na pobudzanie receptorów poprzez działanie łuku odruchowego. Odruchy warunkowe są elementem procesu nauki, na podstawie którego, jednostka, człowiek jak i pies wytworzy zachowanie lub zmiany w zachowaniu oparte na wykorzystaniu doświadczenia i postępuje jako mechanizm warunkujący.

Co wspólnego mają obroże elektryczne z odruchem warunkowym?

Wiele. Przy użyciu elektrycznej obroży treningowej, opiekun może natychmiast reagować na nieprawidłowe zachowanie psa, w ten sposób tworzy się odruch warunkowy. Pies zapamięta, że jeśli nie zastosuje się do komendy, np. "stój" lub "noga" nastepuje upomnienie. Ten typ treningu jest bardzo efektywny, ponieważ upominasz psa w danej chwili podczas negatywnego zachowania. Bardzo trudne i nieskuteczne jest upominanie psa po fakcie, w momencie gdy np. "wróci z pogoni za zwierzyną", ponieważ piesek może to zrozumieć jako karę za powrót do opiekuna.

Wykorzystywanie elektronicznej obroży treningowej prowadzi do szybkiej i trwałej poprawy zachowania. Jeśli u psa z biegiem czasu odruch wygasa, może być niezbędne o czym wcześniej wspominaliśmy przypomnienie. Jest to o wiele prostsze niż samo szkolenie.

Zaletą jest, że nie ma potrzeby upominać psa stale, przypomnienie można zastosować średnio raz w tygodniu. Proporcjonalnie do długości używania obroży wzrasta pamięć odruchowa. Jeden z właścicieli psa informował, że po roku używania obroży nie musi jej dłużej stosować, pies prawidłowo reaguje na przywołanie i zatrzyma się podczas biegu za zwierzyną - nawet po dwóch miesiącach od przestania noszenia obroży sytuacja jest o 80% lepsza niż przed rozpoczęciem szkolenia z użyciem obroży.Podobne produkty

Petrainer PET619   Dostepne

342 zł

Aetertek AT-918C   Dostepne

592 zł

Petrainer PET998D   Dostepne

162 zł

Petrainer PET998DR   Dostepne

234 zł

Petrainer PET916   Dostepne

288 zł

Obroża elektryczna Petrainer PET998DB   Dostepne

306 zł

Aetertek AT-216D   Dostepne

502 zł

Canicom 200   Dostepne

538 zł

Patpet 776   Dostepne

540 zł

Patpet 320   Dostepne

540 zł

Canicom Spray   Dostepne

646 zł

Patpet 620   Dostepne

666 zł

Canicom 5.201   Dostepne

700 zł

Canicom 5.202   Dostepne

754 zł

Canicom 300   Dostepne

808 zł

| 1  2  3 |