Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Co robić, gdy pies szczeka? Klucz do wychowania psa z obrożą antyszczekową.

Skuteczne zapobieganie uciążliwemu szczekaniu psa wymaga poznania jego przyczyny.

Na czym właściwie polega „niechciane i nadmierne szczekanie psa“?  W tym artykule wyjaśnimy jak skutecznie i szybko ograniczyć uporczywe szczekanie lub wycie psa. Opiszemy sposoby działania obroży antyszczekowych oraz pomożemy wybrać obrożę antyszczekową, która będzie bezpieczna i skuteczna dla Twojego psa.

Szczekanie jest naturalnym zachowaniem psa, związanym z obroną jego stada. Przeważnie pies szczeka, kiedy na jego terytorium pojawi się obcy człowiek, zwierzę lub przedmiot, którego nie zna. Szczekanie to instynktowna reakcja na potencjalne źródło niebezpieczeństwa. Z „niechcianym szczekaniem“ psa mamy do czynienia wtedy, kiedy pies stróżujący szczeka z innych niż instynktownych powodów.

Szczekanie u psa może mieć różne znaczenie i funkcje, np. informujące, ostrzegające, oznaczające radość, pobudzenie czy frustracje. W zależności od funkcji można rozpoznać u psa różną intonację i sposób szczekania. W celu obrony pies używa głębokiego tonu szczekania z groźną intonacją. Jeśli pies szczeka uporczywie, przenikliwie i natarczywie, to prawdopodobnie chce zwrócić na siebie uwagę. Uporczywe szczekanie jest głównie wynikiem negatywnych doświadczeń, nieodpowiedniej tresury czy po prostu złych nawyków psa, na które być może nie miałeś wpływu.

 

 

 

 

Gdy pies szczeka sam w domu...

Największym problemem dla właścicieli jest ciągłe szczekanie psa, który zostaje sam w domu lub mieszkaniu. Tym samym uprzykrza życie sąsiadom żyjącym blisko, a co za tym idzie komplikuje nasze relacje z nimi. Najczęstszą przyczyną szczekania psa w domu jest jego lęk separacyjny. Po Twoim wyjściu z domu, pies obawia się, że już nigdy nie wrócisz, nie umie poradzić sobie z tym uczuciem i zaczyna szczekać lub wyć. Psy często szczekają również z nudów, jest to ich sposób na rozładowanie energii. Dlatego pamiętajmy, aby przed wyjściem z domu poświęcić psu czas, wyjść na spacer i pobawić się z nim. Bardzo ważna jest również odpowiednia tresura naszego psa już od szczenięcia.

 

Znamy już problem, ale co z nim zrobić?

  1. Zacznij zawsze od naturalnego sposobu!

Jeśli Twój piesek jest jeszcze młody, nie jest wystarczająco dojrzały na tresurę i wpajanie dyscypliny. Naukę podstawowego posłuszeństwa najlepiej wprowadzić od ok. 6 miesiąca życia szczeniaka. To również odpowiedni moment, aby zająć się tematem problematycznego szczekania. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel jest jeszcze małym szczeniakiem, pochodzi ze schroniska lub dopiero co przyzwyczaja się do Ciebie, jego niepewne zachowanie jest absolutnie normalne. Daj mu czas na przyzwyczajenie się do nowego środowiska i nowych opiekunów. Nie szukaj pomocy wcześniej, niż po minimalnie jednym miesiącu od pojawienia się psa w domu (czasem i dłużej).

 

 

  1. Naucz psa podstawowego posłuszeństwa 

Kiedy już zaprzyjaźnimy się z naszym pupilem i zdobędziemy jego zaufanie, konieczne jest nauczyć go podstawowych komend tak, aby rozumiał, kiedy i o co go prosimy.

Określ psu podstawowe granice i zapewnij mu miejsce w jego nowym domu, które będzie tylko jego – kiedy pies zacznie uporczywie szczekać, zawsze poślij go na jego miejsce używając odpowiedniej komendy, np. „cicho“. Tresura powinna być konsekwentna, powtarzaj polecenia i pokazuj gesty używając jednolitej intonacji. Za każde poprawne wykonanie komendy należy psa pochwalić i wynagrodzić np. jego ulubionym smakołykiem. Poprzez wyraźne wskazanie psu, o co nam chodzi i nagradzanie go, zamiast karania go za niezrozumienie, osiągniemy nasz cel, a pies chętnie zacznie wykonywać nasze polecenia.

Niech pies wie, że jesteś jego kochającym opiekunem, ale w żadnym wypadku nie jesteś jego nianią. Hierarchia relacji opiera się na koleżeństwie, ale z jasnym autorytetem z Twojej strony. Bądź więc konsekwentny i nie ustępuj. Nie pozwól, aby pies cały czas chodził za Tobą po domu, wszędzie tam, gdzie Ci to przeszkadza (to toalety, do łazienki czydo sypialni).

Zawsze wskaż psu jego miejsce. W ten sposób zrozumie, że chwilowa samotność – prywatność, to tylko tymczasowa i powszechna sytuacja.

3. Osłabiaj lęk separacyjny Twojego psa

Postaraj się złagodzić lęk separacyjny za pomocą prostych trików, aby pies czuł się lepiej sam w domu:

  • Wyeliminuj wyraźne rytuały pożegnalne i powitalne. Pies musi zrozumieć, że Twoje odejście jest naturalnym procesem i nie ma powodów do bycia przyczyną stresu.
  • W posłaniu psa możesz umieścić swój stary sweter, koc lub coś, co pachnie Twoim zapachem. To pomoże psu uspokoić się po Twoim odejściu
  • Warto przygotować psu zabawki, którymi może bawić się samodzielnie, bez udziału opiekuna, i dzięki którym łatwiej będzie mu zapomnieć o samotności.

 

 

Tresura psa z obrożą antyszczekową

Jeśli nadal nic się nie zmieniło, a Twój pies szczeka godzinami po Twoim wyjściu, wypróbuj obrożę antyszczekową. W sytuacji, kiedy pies zaczyna szczekać lub wyć, uruchamia się zamontowany na obroży czujnik, który powoduje aktywację krótkiego impulsu. Pies zazwyczaj bardzo szybko przypisuje te sygnały do swojego zachowania, a niepożądane szczekanie ustaje. Obrożę należy zakładać regularnie, ilekroć okoliczności wskazują na to, że pies uporczywie i długo szczeka.

Dzięki obroży, pies zapamiętuje, że: obroża na szyi oznacza dla niego zakaz szczekania, a jej brak oznacza, że może szczekać. Dzięki temu u psa nie zaniknie naturalny instynkt szczekania dla obrony.

Jak rozpocząć szkolenie?

Czujnik na obroży zareaguje na szczekanie psa korekcją – nastawionym przez Ciebie typem sygnału, który sprawi, że pies poczuje się niekomfortowo. Obroża oferuje możliwość korekcji dźwiękiem, impulsem lub wibracjami, a także opcją ultradźwięku lub sprayu. Obroża ma możliwość nastawienia impulsu o różnej intensywności, dzięki czemu obrożę można dostosować do wrażliwości i usposobienia naszego psa. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

Automatycznie zwiększająca się siła korekcji sprawia, że urządzenie najpierw ostrzega psa dźwiękiem, następnie wibracjami, a dopiero na końcu, kiedy pies nadal nie reaguje i szczeka – impulsem. Pies szybko rozpoznaje i uczy się, że pierwszy krok korekcji jest ostrzeżeniem i już na tym etapie zapamiętuje, że ma przestać szczekać. Niektóre psy potrafią nauczyć się tej zasady w ciągu kilku godzin, innym zajmuje to kilka dni lub tygodni. Zasadniczo jest to jednak metoda wysoce skuteczna.

 

Zanim zaczniesz używać obroży, pozwól psu przyzwyczaić się do niej. Załóż mu obrożę tak, aby elektrody były w kontakcie z jego skórą na szyi, ale nie zbyt ciasno.

Ustaw prawidłową siłę intensywności tak, aby pies zareagował delikatnym ruchem uszu, oblizaniem nosa  lub wyrazem zaciekawienia. Jeśli Twój pies zapiszczy lub będzie chciał się schować, zmniejsz intensywność korekcji.

Cały proces poćwicz razem z psem. Załóż mu obrożę, pogłaskaj go, daj mu polecenie „czekaj“, a następnie wyjdź. Po krótkim czasie wróć i powtórz proces wydłużając okres nieobecności. Pochwal psa, jeśli zachowa spokój i będzie cicho. Jeśli pies będzie szczekał, nie karaj go.

 

 

Wybór obroży

Oferta na rynku jest bardzo szeroka, do wyboru są obroże dla małych i dużych ras psów, obroże przeciw szczekaniu i wyciu oraz z różnymi rodzajami korekcji. Urządzenia rozpoznają szczekanie na 2 sposoby: za pomocą detekcji wibrujących strun głosowych psa lub rozpoznając dźwięk szczekania. Produkty można podzielić na kategorie według rodzaju korekcji, siły intensywności, sposobu rozpoznania szczekania i właściwości wodoodpornych.

Przeczytaj także jak wybrać obrożę antyszczekową .

  • Obroże z korektą dźwiękową:

To obroże, które reagują na szczekanie psa sygnałem dźwiękowym. Korekcja jest odpowiednia dla bardziej wrażliwych psów i często działa jako ostrzeżenie przed następnym poziomem korekcji, jakim jest wibracja czy impuls.

 

  • Antyszczekowe obroże z ultradźwiękową korektą

Ultradźwięki to fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, aby usłyszał je człowiek. Psy jednak posiadają te zdolność. Zaletą korekcji ultradźwiękiem jest to, że jest całkowicie niesłyszalna dla otoczenia. Korekcję ultradźwiękiem słyszy tylko nasz pies. Ta opcja jest odpowiednia dla bardziej wrażliwych psów. Ultradźwięk: obroża antyszczekowa z ultradźwiękiem BarkWise, PetSafe PBC00-13925

 

  • Sprayowe obroże antyszczekowe

Aby oduczyć psa szczekać, możesz wybrać również obrożę spreyową. Kiedy pies zaszczeka obroża uwolni w kierunku pysku psa małą ilość substancji, która zaskoczy psa oraz będzie dla niego nieprzyjemna.

Korekcja spreyem: PetSafe Little Dogobroża spreyowa PetSafe BigDog Canicalm Spray

 

  • Wibracyjne obroże przeciwko szczekaniu

Korekcja wibracjami jest stosowana w obrożach jako krok przejściowy między korekcją dźwiękiem a impulsem. Można zakupić również obroże z  korekcją wibracjami, jako jedyny wariant. Obroże mają funkcje zwiększania intensywności wibracji.

Korekcja wibracjami: obroża wibracyjna PetSafeobroża wibracyjna BarkWise

 

 

  • Antyszczekowe obroże z impulsem

Możliwość korekcji impulsem należy do najbardziej skutecznych typów korekcji.

Działa na zasadzie lekkiego wyładowania elektrostatycznego, które występuje między elektrodami na urządzeniu. Elektrody są w kontakcie ze skórą psa, a impuls jest dla niego nieprzyjemny, podobnie jak bardzo delikatne ukłucie. Jeśli obchodzisz się z obrożą zgodnie z instrukcją, nie ma powodu, dla którego miałaby ona zaszkodzić psu. Korekcja impulsem często towarzyszy również korekcji dźwiękiem i wibracjami.

Korekcja impulsem: PetSafe Little Dog DeluxeSportDog NoBark 18 Deluxe

Obroże przeciwko szczekaniu z kombinacją korekt:

Wibracje + impuls: Petrainer Pet 850, Dogtra iQ No Bark, Canicalm First

Wibracje + dźwięk: Patpet 258 V, Iki Voice

Wibracje + dźwięk + impuls: Aetertek AT-919A, Garmin Delta Smart 4v1

dźwięk + impuls: Petrainer Pet 852, Petrainer Pet 853, PetSafe Big Dog Deluxe

Ultradźwięki + Wibracje: Motorola Bark 200U, Canicalm Sonic

 

W tym artykule przedstawiliśmy rodzaje i możliwości wykorzystania obroży antyszczekowych w praktyce. Stopniowo opiszemy również działanie konkretnych produktów.