Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Rozmowa ze specjalistą: Jak wybrać obrożę antyszczekową?

Założenie antyszczekowej elektronicznej obroży treningowej, nie jest żadnym wstydem. Urządzenia te wykorzystywane są przez doświadczonych specjalistów od lat. Aby opisywana pomoc treningowa spełniła nasze oczekiwania, należy poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego modelu. Często dyskusji poddawany jest sam sposób działania i bezpieczeństwo stosowania obroży antyszczekowych. Także o tym zagadnieniu rozmawialiśmy ze specjalistą, właścicielem największego branżowego sklepu Obroza-elektryczna.pl panem Tomaszem Mrazem.

Odpowiedzmy zaraz na początku na najczęściej powtarzające sie pytanie opiekunów psów. Czy obroża antyszczekowa jest niebezpieczna? Jej używanie to męczenie psa?

Na pewno nie. Nowoczesne obroże treningowe, nie mają nic wspólnego z męczeniem zwierząt. Obroże muszą spełniać ściśle określone kryteria. Dzięki temu zapewnione zostało bezpieczeństwo psa i jego właściciela. Elektroniczne obroże stanowiły obiekt zainteresowań komisji ochrony zwierząt, która doszła do wniosku, że w ostatnich latach obroże antyszczekowe przeszły rozwój technologiczny, różnią się od swoich poprzedników, w których używano silniejszych stymulacji oraz pozbawione były systemów regulacyjnych. Istnieje także Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Obroży Elektronicznych (ECMA), która zrzesza producentów produktów respektujących akceptowane normy.

 

Istnieje wiele mitów dotyczących obróż przeciwko szczekaniu. Może Pan wyjaśnić w jaki sposób działają te obroże? 

Zasada działania obroży antyszczekowej jest prosta. To elektroniczne urządzenie, które w bardzo łatwo rozpoznaje szczekanie lub wycie psa. Jeżeli Twój pies - na przykład podczas Twojej nieobecności w domu - zacznie szczekać, obroża uaktywni się i upomni psa. Ostrzeżenia dostępne są najczęściej w trzech etapach. Pierwszym etapem jest sygnał dźwiękowy, następnie wibracje. Jeżeli pies na sygnały nie reaguje, wysyłane jest ostrzeżenie w postaci impulsu elektrostatycznego. Do ostatniej fazy działania dochodzi bardzo rzadko, najczęściej na początku używania urządzenia. Pies bardzo szybko skojarzy zależność pomiędzy następstwem poszczególnych ostrzeżeń. W zdecydowanej większości modeli impuls jest regulowany tak aby dostosować go do wrażliwości psiaka, chciałbym tu także zaznaczyć, że impuls nie może psa boleć. Należy go ustawić na poziomie, który pies czuje, ale jest zdecydowanie poniżej granicy bólu.

 

Jakie rodzaje obroży antyszczekowych są aktualnie dostępne na rynku? Które z nich są skuteczne?

Istnieje kilka rodzajów. Ultradźwiękowe obroże antyszczekowe wysyłają ultradźwięk, która jest dla psa nieprzyjemny. Wysyłanie ultradźwięku odbywa się po szczeknięciu psa. Minusem tego typu obroży jest dość niska skuteczność - ultradźwięki nie przeszkadzają każdemu psu. Antyszczekowe obroże wibracyjne mają większą skuteczność. Wibracje aktywowane są także szczekaniem psa, są dla niego nieprzyjemne, powodują, że pies ogranicza swoje szczekanie. Ciekawym rozwiązaniem są antyszczekowe obroże na spray, po szczeknięciu w kierunku pyska psa wysyłana jest aplikacja sprayowa. Metoda najczęściej wykorzystywana przez ludzi, którzy chcą skuteczny sprzęt, ale nie chcą używać obroży z impulsem. Jednak do najskuteczniejszych obroży należą elektroniczne obroże antyszczekowe, które używają impuls elektrostatyczny. Obroże posiadają najczęściej kilka rodzajów ostrzeżeń, o których już wspominałem. Ostatnim rodzajem ostrzeżenia jest właśnie impuls elektrostatyczny. Niektóre modele posiadają regulację lub stopniowanie impulsu. W momencie gdy pies przestaje szczekać, obroża przestaje wysyłać ostrzeżenia.

 

 

 

Jakie są najczęściej przyczyny sięgania przez opiekunów do obroży antyszczekowych?

Jest ich na prawdę wiele. Najczęściej powtarzającą się sytuacją nakłaniającą do zakupienia obroży są skargi sąsiadów na szczekanie psa, podczas nieobecności właściciela. Obroże są także wykorzystywane podczas szkoleń poza domem, w momencie gdy pies nieustannie szczeka na przechodniów lub inne zwierzaki.

 

Kiedy możemy zacząć używać obroży przeciwko szczekaniu?

Obecnie zaleca się używanie obroży antyszczekowych u psów powyżej 6 miesiąca życia, pies powinień znać już podstawowe komendy (siad, leżeć, itp.). Oczywiście podczas zakupu należy zwrócić uwagę na informację dla psa jakiej wagi dana obroża jest przeznaczona. Nie zapominajmy o przeczytaniu instrukcji obsługi w celu odpowiedniej regulacji obroży.

 

Może Pan wyjaśnić dlaczego tak ważna jest odpowiednia regulacja?

Decyduje o skuteczności obroży. Inaczej mówiąc, pies powinien zareagować na impuls, w żadnym wypadku nie może on być bolesny - poznasz to jeśli pies np. zapiszczy. Obroże wysokiej jakości mają możliwość precyzyjnego ustawienia natężenia impulsu.

 

 

Czy obroże antyszczekowe dedykowane są dużym psom i małym psom?

Tak. Na wielkość psa należy zwrócić uwagę podczas wybierania obroży. Obroże można dobrać dla psów z długą sierścią i z krótką, dla małych, średnich i dużych ras. Właściciele psów z wagą od 5 do 50 kg z pewnością mają większy wybór, ponieważ większość obroży będzie odpowiednia. Każdy opiekun jest w stanie znaleźć obrożę dla swojego psa - w przypadku małych psów, trzeba wziąć pod uwagę wielkość obroży, aby nosiło się ją psu komfortowo i siłę ostrzeżenia. Przy największych rasach obroża nie może być za słaba, dlatego też preferowane są konkretne modele.

 

Czy na koniec może Pan podzielić się sposobem jak wybrać najlepszą obrożę?

Zdecydowanie musimy określić dla jego psa jest obroża i czego od niej oczekujemy. W większości przypadków właściciel oczekuje żeby pies ograniczył swoje szczekanie w czasie jego nieobecności. Najczęściej polecamy obroże elektroniczne z impulsem lub sprayem. Nie w w każdym przypadku dochodzi do korekcji impulsem, wiele modelów tak jak wspominałem ma ostrzeżenia dźwiękowe i wibracyjne. Pamiętajmy o wielkości i wadze psa. Możemy zdecydować się na obroże zasilane na baterie lub ładowane za pomocą ładowarki. Pierwszeństwo powinniśmy dać jakości - dlatego polecamy obroże renomowanych producentów, którzy na rynku są od kilkunastu lat. Zapewniają one skuteczność i bezpieczeństwo, to certyfikowane urządzenia.

 

W sklepach możemy znaleźć obroże różnych marek, czy może Pan polecić konkretną?

Do najchętniej wybieranych należą obroże firmy Petrainer, te obroże mają bardzo dobry stosunek ceny do efektywności. Obroże tej marki mają możliwość regulacji i dobrą jakość. Bardzo dobre recenzje w ostatnim czasie zbiera także obroża firmy PatPet. Na podstawie doświadczenie możemy polecić obroże firm Aetertek i PetSafe. Są to raczej droższe modele, ale bardzo dobrze rozpoznają szczekanie. Innymi markami, które możemy śmiało polecić są obroże SportDog, Dogtra, Garmin, Goodlife, Numaxes, Pet at School oraz Eyenimal