Antyszczekowa obroża: Jak działa i jej funkcja
Rozpakowujesz pudełko z obrożą antyszczekową, który jest dla Ciebie i Twojego psa absolutną nowością? Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję jak rozpocząć przygodę z tego typu obrożą. Dowiesz się jak poprawnie ją założyć, jak przyzwyczaić psa do obroży, jak ćwiczyć i w jakich okolicznościach używać.
Antyszczekowa obroża treningowa działa na prostej zasadzie. Tak na prawdę może być traktowana jako przedłużona ręka lub komenda właściciela, która karze psa w momencie niewłaściwego zachowania (szczekania) w momencie, gdy nie ma go w domu.
Chyba wszyscy to znamy: zamykasz drzwi mieszkania a za nimi odzywa się wycie i szczekanie. Żaden pies nie pozostaje w domu chętnie sam. Tęskni za Tobą, ale Ty nie możesz wziąć go zawsze z sobą. Często wiąże się to ze skargami sąsiadów. Pani/Pana pies szczeka, przeszkadza nam to. Co w momencie kiedy nie ma Cię w domu? Jak oduczyć psa szczekania i wycia, pamiętając o tym, że psa należy upominać zawsze w momencie gdy robi coś niewłaściwego? Błędem jest karanie psa w momencie gdy wracasz do domu a on radośnie skacze i wita się z Toba, na prawdę można go tym zdezorientować.
W tej sytuacji pomocne są antyszczekowe obroże, które włączają się w momencie gdy pies szczeka i upomną go np. aplikacją sprayu w kierunku nosa lub impulsem elektrostatycznym. Pies jest w tym momencie karany dokładnie w chwili, w której szczeka lub wuje. Oczywiście obroże antyszczekwe nie są panaceum na wszystkie bolączki. Bardzo dużo zależy od Ciebie, musisz psu dokładnie i regularnie tłumaczyć, że po Twoim odejściu szczekanie i wycie nie jest mile widziane.
Jeśli pies szczeka, trenuj wyjścia
Zanim spojrzymy na konkretne użycie elektronicznej obroży antyszczekowej, trzeba przypomnieć, że jeśli w domu masz problematycznego psa, który ciężko znosi Twoje odejścia, musisz go trenować i przyzywczajać do samotności. W tym momencie trzeba pamiętać, że każdy pies jest inny - niektóre rasy są stworzone do aktywnego biegania po lesie na uprzęży. Nie są przyzwyczajone do tego, aby w samotności oczekiwać na swojego opiekuna, który po 10 godzinach nieobecności wróci w końcu do domu. Należy także pamiętać, że zbyt mocne rozpuszczenie psa, którym od szczeniaka poświęcane jest zbyt dużo uwagi, może mieć takie właśnie konsekwencje. Tak samo jak z dzieci tutaj też trzeba znaleźć kompromis.
Jeżeli Twojemu psu jest przykro i tęskni za Tobą trenuj wyjścia. Piesek musi wiedzieć, że się oddalasz. Wyprowadź psa na spacer, poświęcaj mu uwagę, baw się z nim, niech aportuje, trenuj podstawowe komendy. Wróć do domu, przebierz się i przygotuj się do wyjścia. Pies jest mądry pozna, że przygotowujesz się do wyjścia bez niego. Daj mu jasną komendę:"Czekaj". Wybierz jedno słowo, którym dasz jasno do zrozumienia, że odchodzisz. Komunikuj się z nim jasno.
Jeśli usłyszysz psa, za drzwiami jak wyje lub szczeka, wróć sie, uwaga, ignoruj psa, nie patrz na niego, nie nawiązuj kontaktu wzrokowego. Przejdź się po mieszkaniu, daj psu jasny komunikat, komendę "czekaj" i odjedź. Celem jest pokaznie psu, że jego wycie i szczekanie nie przynosi żadnego efektu, że Twój powrót nie jest spowdowany jego reakcją, nie ma innego wyjścia musi poczekać, do momentu, w którym faktycznie wrócisz do domu.
Zaczynam trening z obrożą antyszczekową
W sytuacji gdy pies szczeka i wyje a treningi samodzielności nie udają się Tobie, możesz wykorzystać pomoc treningową jaką są obroże antyszczekowe. Z sukcesami są wykorzystywane przez doświadczonych szkoleniowców. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że masz psa pod kontrolą w momencie kiedy jesteś nawet na drugiej stronie miasta. Obroża upomnij psa w momencie gdy zacznie szczekać - przykładowo pryśnie sprayem w kierunku nosa. Nie jest to niebezpieczne ani przyjemne. Pies szybko pozna, związek pomiędzy szczekaniem a aplikacją sprayu.
Gdy rozpakujesz już obrożę antyszczekową, zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi (każdy model jest inny i ma inne działanie). Możesz spojrzeć takżę na widea, które znajdziesz w serwisie youtube.com. W momencie gdy poznałeś już działanie obroży - dokładnie ją obejrzałeś i znasz jej funkcje możesz zaznajomić ją z psem.
Kluczowe jest przede wszystkim ustawienie impulsu elektrostatycznego. Specjaliści i ludzie, którzy z obrożami elektronicznymi mają już jakieś doświadczenie, zalecają rozpoczęcie treningu z najniższym poziomem impulsu, należy zwiększyć go, jedynie w przypadku, w którym pies nie reaguje na ustawiony impuls. Jak pies powininien reagować na impuls? Jeśli impuls jest skuteczny, zobaczysz na przykład jak pies otrzepie się, lub obróci się w kierunku obroży, nastroszy uszy lub zmieni swoje zachowanie w innym sposób. Takiej siły impuls jest odpowiednie do zwykłego ukarania psa. Jeżeli impuls jest za silny pies będzie wył, bał się lub skakał, koniecznie obniż jego intensywność.
Zbyt duży impuls, co więcej nie użutu w odpowiedniej chwili, może mieć konsekwencje w postaci bojaźliwości psa. Pies może stać się bardziej nerwowy, bać odejść się od Twojej nogi, będzie sie trząsć itd. Pies może także się przestraszyć i zacząć uciekać jak szalony. Pamiętaj, elektroniczna obroża nie jest absolutnie urządzeniem, które ma stać się biczem lub kijem dla psa, jest to pomoc treningowa - której pies nie może się bać.
Antyszczekowa obroża – zakładnie i używanie
Pies, zapoznał sie z obrożą antyszczekową a Ty dokładnie opanowałeś jego obsługe. Teraz możesz założyć ją psu na szyję i próbnie odejść. Przed tym oczywiście powieninieś zorietnować się dlaczego pies nie chce być w domu sam , może coś mu przeszkadza lub czegoś się boi. Często po prostu pies nudzi się, jest bojaźliwy i tęskni.
Nie zapomnij o tym, żeby przed odejście wyjść na spacer na dwór. W domu możesz pozostawić, któryś z modeli inteligentnej zabawki, przygotuj psu miejsce, której jest tylko jego (pomoże Ci w tym, któreś z legowisk). Możesz użyć smart kamery, która połączy Cię z Twoim ulubieńcem w momencie kiedy jestes poza domem. Ze spokojny sercem, wiesz, że zrobiłeś wszystko aby pies czuł się w domu dobrze.
Nadszedł czas wyjścia. Ubierz się. Pieskowi załóż antyszczekową obrożę - ta czynność razem z komendą "czekaj!" powinna być niepodważalną zasadą. Pies musi wiedzieć, że odchodzisz. Włącz antyszczekową obrożę, zamknij drzwi, resztę pozostaw obroży antyszczekowej. Jeżeli Twój pies zacznie szczekac, obroża wyśle według wybranego typu odpowiednią korekcje, może to być ostrzeżenie dźwiękowe, wibracje, aplikacja sprayu, sygnał elektrostatyczny, który występuje jako ostatni z możliwych korekcji. Zaletą jest fakt, że pies szybko nauczy się jaki jest związek pomiędzy sygnałem a szczekaniem, tak na prawdę do korekcji impulsem elektrostatyczny nawet nie musi dojść!
Za jakiś czas wróć. Jeżeli za drzwiami jest cicho, pochwal psa, Jeśli nie, nie kontaktuj się z nim. Zrób chwilę przerwy i trening powtórz raz jeszcze.
Pies szczeka a my robimy błędy
W przypadku, gdy pies szczeka i wyje, opiekunowie często, karzą psa, często nie jest to efektywne. Inni nie działają w sposób prawidłowy. Zawsze pamiętaj, że pies to żywe stworzenie, które także ma swoje potrzeby.
- Nie karz go gazetami! Nie bij go w przypadku gdy już jest cicho i radośnie Cie wita. Pies szybko skojarzy fakt związku Twojego przyjścia z karą (on już nie wie za co, szczekał pół godziny wcześniej), na pewno będzie to miało negatywny wpływ na wasze stosunki.
- W momencie gdy odchodzisz, nie żegnaj się z nim za długo. Pogłaskaj go a zamiast długiego tłumaczenia "muszę tam iść, przyjdę niedługo" powiedz po prostu "czekaj".
- Poświęcaj psu uwagę! Idziesz rano do pracy? Nie wystarcza go szybko wyprowadzić przed blok i wrócić szybko do domu. Poświęć mu przynajmniej pół godziny, pozwól mu się wybiegać. Czeka go przecież cały dzień w domu.
Najczęstsze błędy w używaniu obroży antyszczekowej
- Polegasz tylko i wyłącznie na urządzeniu, nie wytłumaczysz psu czego od niego oczekujesz. Komunikuj się z psem. Bądź jasny i konsekwentny. Pomogą proste komendy złożone z jednego słowa.
- Obroża nie jest włączona lub nie ma kontaktu ze skóra psa.
- Obroże ustawiłeś nieprawidłowo - impuls jest za słaby lub za mocny.
- Pies nie jest przyzywczajony do obroży. Jak długo się przyzwyczaja? To zależy od psa. Zapoznaj go z obrożą tak długo jak potrzebuje.
- Pies, któremu zakładasz obroże, powienień być zdrowy i wystarczająco dorosły (nie szczeniak)
- Pamiętaj, że pies to żywa istota i ma swoje potrzeby. Nie bądź źródlem dodatkowego stresu.
Kupiłeś obrożę treningową? Przeczytaj jak ja poprawnie założyć.