Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak oduczyć psa szczekania na sąsiadów

Zbliżasz się razem z psem do swojego domu lub mieszkania i modlisz się aby nie spotkać żadnego sąsiada. Dlaczego twój pies nieustannie na nich szczeka i ich straszy? Jak go tego oduczyć?

Psy szczekają z różnych powodów. Bronią swojego pana, chcą się bawić lub po prostu się nudzą. Szczekanie może być ostrzeżeniem, wyrazem uczucia strachu, niepokoju i radości, ale też zupełnie niepożądanym sygnałem w momencie, gdy mijasz rozwścieczonych sąsiadów, których być może Twój pies przestraszył po raz setny na śmierć. Niezależnie od tego, czy dopiero wracasz ze spaceru i pies szczeka na nich w Twojej obecności, czy zawsze zaczyna na nich za ogrodzeniem, właśnie wtedy, gdy Cię nie ma, zdecydowanie nie jesteś szczęśliwy. Nie rozpaczaj. Znajdź przyczyny i rozpocznij trening.

 

Dlaczego psy szczekają na sąsiadów?

Mówisz sobie, że twój pies powinien ich przecież znać. Mija ich każdego dnia, czuje koło siebie ich zapach i wie, że są nieszkodliwi. Sąsiedzi stale narzekają na uciążliwe szczekanie.

Może to być zaskakujące, natomiast im więcej pies szczeka, tym więcej prawdopodobnie się boi. Ludzie automatycznie zakładają, że pies szczeka ponieważ broni terytorium, informuje o zagrożeniu, natomiast w większości przypadków tym sposobem wyraża swoją niepewność. Pies, który pilnuje prawidłowo w obecności osoby przechodzącej wstanie, będzie czujny a zacznie szczekać dopiero gdy ktoś wejdzie na jego terytorium.

Czasami pies po prostu zmusza do  skupienia uwagi na nim. To, że szczeka na sąsiadów, nie musi być wyrazem strachu. Może po prostu sygnalizuje, że chce się bawić. Jednak inni o tym nie wiedzą i trzeba wtedy wysłuchiwać coraz większej liczby skarg.

 

Ćwicz komendę Cicho!

Wskazane jest rozpoczęcie od tego polecenia już z małymi szczeniakami. Kiedy szczekanie ustanie, powiedz Cisza! spokojnym głosem. Nie zmieniaj komendy, aby pies nie był niepotrzebnie zdezorientowany. Zdaj sobie sprawę, że nie chcesz całkowicie wyeliminować szczekania, ale po prostu ustal jasne zasady.

Obroże przeciw szczekaniu

Dużo opiekunów postawiło już na obroże antyszczekowe, które bardzo wspomagają ograniczenie szczekania. Obroża uaktywnia się w reakcji na szczekanie psa, wykrywa drgania strun głosowych lub dźwięk szczekania. W momencie kiedy pies zacznie szczekać na sąsiada, obroża natychmiast wyśle korektę.

 

Socjalizuj swojego psa

Jest możliwe, że twój pies w ciągu zimy, kiedy spędzał mniej czasu na zewnątrz, odzwyczaił się od kontaktu z ludźmi. Jeśli ciężko psu przyzwyczaić się do sąsiadów, spróbuj zapoznawać go ze swoimi znajomymi.

Dogadaj się z sąsiadami

Nie zawsze jest możliwe, ale spróbuj zapoznać psa z sąsiadami, daj sąsiadowi ulubiony przysmak psa, niech się trochę pobawi z pieskiem a na koniec niech da mu smakołyk. Warto tego spróbować.

Ne vždy to samozřejmě jde, protože ne vždy jsou sousedé přístupní takovému řešení, ale pokud budou ochotni s vámi poklábosit před domem, dát pejskovi pamlsek a seznámit se, za zkoušku to rozhodně stojí.

Zwierzak musi stopniowo zrozumieć, że sąsiedzi nie są czymś złym. Zawsze pochwal pieska po udanej zabawie.

 

 


Produkty powiązane