Elektroniczne ogrodzenie: Jak trenować psa przestrzegania elektronicznego ogrodzenia
Ogrodzenia elektroniczne to urządzenia do ograniczenia terenu i zapewnienia bezpieczeństwa Twojemu pupilowi i jego otoczeniu. Składają się z przewodu niewidocznego (sygnał wirtualny) lub przewodu izolowanego (przez który przechodzi sygnał radiowy), centralki do regulacji oraz małego odbiornika na obroży psa. Ogrodzenie to rozwiązanie bez fizycznych barier, które pozwoli na zabezpieczenie psiaków i kotów na danym terenie. Pies zostanie powiadomiony o jej przekroczeniu poprzez korektę na obroży. Korekcje są regulowane w różnych poziomach natężenia dźwięku, wibracji i impulsów. Najpierw pies słyszy dźwięk a następnie impuls.
Kiedy zdecydujesz się na ogrodzenie, pozostaje pytanie jak nauczyć psa pracy z elektronicznym ogrodzeniem i jak zapewnić żeby się do niego przyzwyczaił? Wypróbuj naszego poradnika, to tylko kilka kroków.
Odbiornik na poprawnym miejscu:
Wyraźnym podstawowym warunkiem efektywnego treningu jest odpowiednio dopasowana obroża. Jak wygląda prawidłowe dopasowanie obroży? Elektrody obroży spoczywają bezpośrednio na skórze psa, a palec można wygodnie włożyć za pasek. Właściwa regulacja zapobiegnie podrażnieniom skóry i urazom podczas normalnego ruchu psa.
Najpierw załóż urządzenie na szyi psa wyłączone, tak by po prostu je ponosił. Pies przyzwyczai się do urządzenia i będzie je postrzegał jako normalną sprawę. Nie pozwól psu nosić obroży dłużej niż 12 godzin (lub sprawdzaj skórę psa przynajmniej codziennie), aby elektrody nie podrażniły skóry psa.
Regularność:
Ćwicz z psem codziennie przez 10-20 minut. Trening będzie powtarzalny a zarazem skuteczny i nie będzie męczący dla twojego psa. Całkowity czas treningu zależy od charakteru i nastawienia twojego psa. Jedna zasada, trening ma być zabawą a nie wysiłkiem. Orientacyjnie trening może potrwać około 5 tygodni.
Czas i radość:
To podstawa treningu. Twoim zadaniem jest przyzwyczajenie psa do ogrodzenia. Po opanowaniu podstawowych kroków, zwiększaj stopniowo trudność. Zabawa na końcu treningu sprawi, że twój przyjaciel chętnie przystąpi do kolejnego treningu.
1.TYDZIEŃ: Trening na smyczy - zapoznaj psa z terenem
Zaznacz granice działki flagami i najlepiej zachowaj odstęp 5 metrów między nimi. Wyprowadź psa wokół granicy. Gdy napotkasz obszar korekty, zatrzymaj się i pozwól psu kontynuować, dopóki nie wyczuje wibracji lub innego ustawionego ostrzeżenia. Gdy tylko pies zauważy stymulację, natychmiast pociągnij go na smyczy w bezpieczne miejsce i pochwal psa, który wraca. Ustaw poziom korekcji na najniższy, który pies rejestruje.
Celem pierwszego kroku jest nauczenie psa, że korekta włącza się tylko w przypadku opuszczenia bezpiecznego terenu. Powtarzając to, pies uczy się dostrzegać granicę oznaczoną flagami i rozumie, gdzie może się bezpiecznie poruszać. Unikaj przywołania psa lub zachęcania go do wejścia w strefę korekcji!
2. TYDZIEŃ: Trening na smyczy: Odwrócenie uwagi
Pozwól psu chodzić w bezpiecznej strefie. Po chwili wyrzuć zabawkę za teren wyznaczony jako bezpieczny dla psa. Gdy tylko pies przekroczy granicę i poczuje korektę, pociągnij za smycz i odciągnij psa z powrotem do bezpiecznej strefy.
Powoli i stopniowo zwiększaj intensywność korekty do poziomu, który zniechęca psa do łapania piłki poza granicę. Powtórz ćwiczenie ponownie w różnych obszarach ogrodzenia. Pies powinien zrozumieć, że jedyną prawidłową reakcją na korektę jest powrót do strefy bezpiecznej. Przedmioty zainteresowania wykraczające poza zaznaczony limit muszą zostać zignorowane. Dzięki ponownemu szkoleniu pies odkryje również, że wibracje lub dźwięk ostrzegają przed strefą intensywniejszej korekty impulsem.
3. TYDZIEŃ: Trening z odwróceniem uwagi pieszym lub innym bodźcem…
Baw się z psem na smyczy na otwartej przestrzeni i po chwili pozwól psu rozpraszać się przechodzącą osobą lub psem. Jeśli pies po rozproszeniu przekroczy określoną granicę, korekta go ostrzeże. Odciągnij psa na smyczy, aby zrozumiał, że nie może przekraczać terenu ze względu na atrakcyjne obiekty w pobliżu. Powtarzając sytuację, osiągniesz sukces, że pies opanuje granicę. Jeśli pies przekroczy granicę, konieczne jest zwiększenie intensywności korekty
4. TYDZIEŃ: Wzmocnij nabyte nawyki nawet bez smyczy:
Powtórz kroki 3 i 4, ale bez smyczy w rękach. Jeśli pies ignoruje zewnętrzne bodźce i stale przestrzega wyznaczonej granicy, jest gotowy do pozostawienia wolnego na ograniczonej działce.
Czy pies nadal stara się uciekać? Powtórz kroki treningu 2-5 lub stopniowo dodawaj intensywność korekty.
Kilka często zadawanych pytań...
- Co robić jeśli pies ucieka przez elektroniczne ogrodzenie?
Zwiększ poziom korekty i sprawdź czy obroża jest poprawnie założona.
- Jak długo pies będzie przyzwyczajać się do elektronicznego ogrodzenia?
Każdy pies ma swoje tempo. Ciężko generalizować, pies powinien natychmiast respektować granice, natomiast w początkowej fazie treningu może starać się przekraczać lub testować ogrodzenie.
- Jak rozpoznam, który poziom korekty jest prawidłowy?
Optymalną intensywność korekty zobaczysz poprzez podniesiony uszy psa lub ruch głową w momencie poczucia korekty. Pies nie powinien wokalizować, jeśli słyszysz jęki poziom jest za wysoki. Jeśli pies natomiast ignoruje obrożę zwiększ intensywność.
- Dla jakich psów można kupić ogrodzenie elektryczne?
Ogrodzenie możesz wykorzystać w stosunku do wszystkich ras psów. Są specjalne ogrodzenia także dla kotów. Wybieraj urządzenia z możliwością dopasowania poziomu mocy do wrażliwości psa.
- Jak duży teren mogę ograniczyć z pomocą ogrodzenia?
Ogrodzić możesz teren nawet do 2000 m bieżących. W standardowym opakowaniu znajdziesz 100 metrów przewodu, który możesz łączyć w dłuższe odcinki. Wystarczy dokupić dodatkowy przewód.
Kilka wskazówek:
- Pamiętaj aby sprawdzać poziom naładowania baterii.
- Nie używaj innych obroży w połączeniu z obrożą ogrodzeniową
- Pamiętaj o zapewnieniu bezpośredniego kontaktu pomiędzy stykami a szyją psa.
- Utrzymuj pozytywne nastawienie podczas treningu, nagradzaj psa
- Pamiętaj o regularnej kontroli skóry pod obrożą.