Jak oduczyć psa szczekania w mieszkaniu
W momencie gdy jesteś w pracy, twój piesek cierpi w domu. Szczeka, wyje, drapie drzwi a ciebie po powrocie znowu czeka słuchanie narzekań od sąsiadów. Co zrobić z nieszczęśliwym psem w takiej sytuacji, gdy pies jest zamknięty sam w domu. Jak oduczyć go stopniowo szczekania?
Szczekanie jest dla psa całkowicie naturalnym narzędziem komunikacji. Szczeka, gdy jest usatysfakcjonowany, wyraża radość, że cię widzi lub próbuje ostrzec swoich właścicieli przed niebezpieczeństwem. Ale nie zawsze jest to pożądane. Jeśli twój pupil przez cały dzień rozpacza w pustym mieszkaniu, nikt nie będzie szczęśliwy. Sąsiedzi, ty, nawet on sam. Ale jak to rozwiązać?
Znajdź przyczynę szczekania
Wycie, szczekanie i demolowanie mieszkania pod nieobecność właściciela często powodują, że pies trafia do schroniska. Aby nie musieć uciekać się do tak surowego rozwiązania, w pierwszej kolejności spróbuj dowiedzieć się, co powoduje jego zachowanie.
Czasami powodem może być zmiana podejścia do psa. Jeśli właściciel początkowo poświęca swojemu pupilowi dużo czasu, spędza z nim całe dni, pozwala mu się na nim mocno skupić, a po tygodniu lub dwóch zaczyna normalnie pracować, pies może tej sytuacji nie ogarnąć łatwo.
Może czuć się opuszczony i znudzony. Kiedy już przyzwyczai się do tego, że właściciel poświęca mu cały dzień, odczuwa niepokój i strach w pustym mieszkaniu, zwłaszcza gdy nie ma możliwości pobiegać po ogrodzie.
Jak trenować z psem aby nie szczekał w pustym mieszkaniu?
Przed zostawieniem psa samego ważne jest aby wyjść z nim na spacer i spędzić z nim czas aktywnie. Upewnij się, że spacer to nie było 3 min na potrzeby fizjologiczne tylko czas pełny interakcji między wami. Znudzony i nie zabawiony pies to nic dobrego. Nie ma sensu zaczynać od innych rzeczy, podstawa do odpowiednia ilość ruchu.
- W momencie kiedy zdecydujesz się wkroczyć , dokładnie miej przećwiczone komendy "Zostań" "Na miejsce". Pies nie miałby ich łączyć z twoim odejściem.
- Nie używaj siły względem psa. Takim zachowaniem tylko zwiększysz jego strach.
- Daj mu czas aby się przyzwyczaił, że się od niego oddalasz. Stopniowo zwiększaj odległość i czas twojej nieobecności. Gdy wykona ćwiczenie przez kilka metrów, udaj się w miejsce, w którym cię nie widzi, ale cię słyszy, abyś mógł trenować komendę "Zostań"! W ten sposób dostaniesz się krok po kroku za zamknięte drzwi. Na początek zostaw włączony telewizor lub radio.
- Zabavte ho. Pořiďte mu pár hraček, aby se nenudil. Můžete vyzkoušet například smart hračky nebo smart dávkovače, které umožňují majitelům cvičit a odměňovat své mazlíčky třeba přímo z práce.
- Zabaw go. Kup mu zabawki, żeby się nie nudził. Możesz wypróbować na przykład inteligentne zabawki lub inteligentne dozowniki, które pozwalają właścicielom szkolić i nagradzać swoich pupili np. bezpośrednio z pracy.
- Kup obrożę antyszczekową. Obroża sama rozpozna szczekanie psa i w reakcji na szczekanie wyśle określoną korektę. Trening z obrożą jest szybki i skuteczny.
- Miej zawsze w pamięci, że cierpliwość popłaca. Niektóre psy bardzo szybko się uczą, innym może trening potrwać trochę dłużej. Pamiętaj, to ty jesteś opiekunem i bądź cierpliwy.