Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak oduczyć psa szczekać na ludzi

"mój pies szczeka na ludzi, którzy przechodzą koło nas, jest to dla mnie bardzo nieprzyjemne, nie wiem co z tym zrobić? Rozpoznajesz tu swoją sytuacje? Jakie są przyczyny takiego zachowania? Jak oduczyć psa szczekania na ludzi? Co działa a gdzie możesz popełniać błąd?

Strach, niepewność, agresja, nieśmiałość czy po prostu złe wychowanie? Może być kilka powodów, dla których Twój pies szczeka na ludzi. Spróbuj najpierw poznać swojego psa i dowiedz się, jaki jest powód szczekania na ludzi. Obserwuj sytuacje, w których dochodzi do szczekania i szukaj wspólnego mianownika.

 

Dlaczego psy szczekają?

Ludzie rozmawiają, psy szczekają. To prawda i czasami nawet wydajemy psu komendę „szczekaj” lub „pilnuj”, ale kiedy idziesz z nim na spacer do parku, szczekanie na ludzi i rowerzystów jest niepożądane.

Dlaczego więc psy szczekają? Być może dlatego, że chcą zwrócić na siebie uwagę, chcą ostrzec przed zbliżającym się niebezpieczeństwem (piesi, rowerzyści), pokazują, że chcą się bawić. Dlatego szczekanie nie zawsze jest niepożądane. Problem pojawia się tylko wtedy, gdy nadmierne szczekanie denerwuje lub staje się źródłem konfliktu i niedogodności z innymi ludźmi.

Często szczekanie w otoczeniu – na ludzi lub inne psy – może wiązać się ze słabą socjalizacją. Pies po prostu nie jest przyzwyczajony do otaczającego ruchu ulicznego, a kiedy nagle idzie ulicą, szczeka na ludzi, którzy wydają mu się dziwni, szczeka na rowerzystów, motocykle czy nawet na dzieci poruszające się w wózkach.

 

Jak oduczyć psa szczekania na ludzi?

Podstawową zasadą doświadczonych trenerów psu jest po prostu zabronić mu tego robić. Ty jesteś panem, który decyduje, że na innych ludzi się nie szczeka. Trenuj posłuszeństwo psa. Kiedykolwiek i gdziekolwiek to możliwe. Nie licz na to, że pies samodzielnie wyrośnie ze szczekania na ludzi. Naucz psa komendy „cicho” lub „nie wolno” i socjalizuj psa.

  • Przyzwyczaj psa do bodźców, na które szczeka, takich jak rowerzyści lub przejeżdżające samochody. Pokaż mu, że nie powodują żadnego niebezpieczeństwa. Możesz poprosić znajomego, aby wielokrotnie spacerował lub przejeżdżał autem lub rowerem w bliskości psa.
  • Naucz go komend „cicho” lub „nie wolno”. Wydawaj polecenia, gdy pies szczeka na bodziec. Jeśli jest ci posłuszny, nagradzaj go i chwal jak podczas zwykłego treningu.
  • Zabawiaj psa innym bodźcem. Zaproponuj mu zabawkę lub smakołyk. Odwróć jego uwagę od przechodniów.
  • Wspomagaj się obrożami przeciw szczekaniu. To pomoc treningowa, która pomogła już wielu ludziom i psom. Nadmiernie szczekające psy z pomocą obroży antyszczekowej szybko ograniczają niepotrzebne szczekanie. Obroża wysyła różne korekty (dźwięk, wibracja, spray, impuls, ultradźwięk) zawsze w w chwili gdy pies szczeka.
  • Odwiedź behawiorystę. Jeśli masz wrażenie, że pies szczeka z niepokoju i strachu, spróbuj rozwiązać te problemy z ekspertem.

Zawsze staraj odnaleźć realną przyczynę problemu. Szczekanie jest naturalnym sposobem komunikacji psa. Pies potrafi szczekać, gdy jest przestraszony, ale także gdy jest szczęśliwy lub chce iść na spacer. Podstawą jest zrozumienie swojego psa i rozróżnienie, kiedy szczekanie jest pożądane, a kiedy przeszkadza, na przykład na przechodzące obok niego osoby.


Produkty powiązane