Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Twój pies, Sylwester i Ty: Jak uchronić psa przed strachem przed petardami i fajerwerkami?

Niespodziewane wybuchy, hałas i szaleństwo tłumu. Typowe przejawy zabawy sylwestrowej, tak wielu je ludzi lubi, ale niestety wiele zwierząt przerażają na śmierć. Jeśli twój czworonożny przyjaciel nie jest bojowo nastawiony do hałasu, możę sobie dobrze poradzić z wybuchami. Ale jeśli Twój pies ma lękliwy charakter lub ma złe doświadczenia, nie czekaj i szykuj się na Sylwestra. A co najważniejsze bez paniki - doradzimy.

 

 

Rada pierwsza: nie panikuj!

Naprawdę. Zachowanie spokoju pozwala zachować także spokój psu. Swoim spokojnym zachowaniem „jak gdyby nic” pokazujesz, że nie ma powodu do lęku. Pies wrażliwie odbiera Twoje emocje. Paradoksalnie, zmartwienia, szczególna uwaga czy pocieszenie tylko pogorszą cały problem. Taka reakcja budzi w psie instynktowny lęk, że dzieje się coś niezwykłego. Dlatego baw się z nim jak na co dzień i rób to samo, co zwykle. Zignoruj ​ rakiety. Jeśli Twój zwierzak jest również szczeniakiem, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować żadnych innych metod.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Włącz telewizor, radio lub CD, dowolny normalny dźwięk, który stłumi huk petard i hałas fajerwerków. Dobrze jest zaciągnąć rolety, ponieważ niektóre psy mają problemy z efektami świetlnymi, te niepotrzebnie przyciągają uwagę psa. Zacznij bawić się z nim lub po prostu usiądź przy telewizorze jak zwykle i nie reaguj na hałas otoczenia. Wręcz przeciwnie, pokaż radość z zabawy, skup się na pochwałach i nagrodach dla swojego psa. 

 

Druga rada: Szczęście sprzyja przygotowanym!

Z pieskiem musisz trenować jakiś czas aby go przygotować do sylwestra. Może do trwać nawet pół roku. Jest to poświęcenie, ale dzięki temu twój pupil będzie odpowiednio przygotowany. Metoda polega na stworzeniu dobrego wrażenia w połączeniu z podobnymi hałasami.

Jak to wygląda w praktyce?

Trenuj z psem z dźwiękowym tłem, dodawaj je do codziennych aktywności z psem. Zacznij spokojnie w domu podczas zabawy i powoli przenoś to na spacery. Ważne jest aby stworzył podobną intensywność hałasu. Na początku ma być delikatny i zwiększaj go w miarę szkolenia. Wybieraj hałaśliwe otoczenie, dźwięk z CD itp. W ostatniej fazie jak najbardziej podobny dźwięk do petard idealnie rakiety sylwestrowe.

 

 

Pomoc u weterynarza

Oprócz treningu długoterminowego jest też rozwiązanie szybsze w postaci leków i preparatów, w zasadzie masz 3 opcje: preparaty ziołowe, leki chemiczne – środki uspokajające lub roztwory na bazie feromonów.

Jeśli chodzi o preparaty ziołowe i leki homeopatyczne, nie musisz się tam o nic martwić, są to tylko środki wspomagające i dla wielu psów są wystarczające. Zazwyczaj można je dostać w formie tabletek, łagodzących obroży do inhalatorów lub jako dyfuzor. Kojące jest działanie lawendy itp. bylina ta jest znana z uspokajającego działania.

Produkty chemiczne są raczej problematyczne. Ich działanie jest mocne, powoduje drętwienie i osłabienie mięśni (Sedalin). Chociaż pies jest przytłumiony, jego mózg postrzega całe zdarzenie, traci jedynie kontrolę nad sytuacją. Zatem, paradoksalnie, środki uspokajające mogą działać jako intensyfikator i złe doświadczenie. Pies odczuwa strach podczas fajerwerków, ale ze względu na słabość ciała nie może w żaden sposób uciec, czyli nie może się bronić.

Problem środków uspokajających to również możliwy efekt uboczny - nadpobudliwość psa - z tego powodu konieczne jest podawanie środków uspokajających wyłącznie w spoczynku i tylko po konsultacji z ekspertem (najlepiej z większą liczbą ekspertów).

Trzecią możliwością są obroże i preparaty na bazie feromonów, które poprzez wywołują u psa reakcję hormonalną, która wywołuje stan spoczynku. Typowe jest stosowanie feromonów wytwarzanych przez suki w okresie laktacji, które działają uspokajająco na bezpieczeństwo i ochronę szczeniąt.

 

O jakich środkach nigdy nie powinniśmy zapominać?

Na spacer sylwestrowy zabierz psa dla lepszej kontroli tylko na smyczy i tylko na niezbędny czas. Trzymaj się blisko psa przy dźwiękach fajerwerków, nabierze on większej pewności siebie. Rozsądne jest również zaopatrzenie psa w zawieszkę z imieniem i danymi kontaktowymi lub zachipowanie psa. W zgiełku pies lub ktoś w pobliżu może zareagować nieprzewidywalnie i lepiej być przygotowanym na nieoczekiwane sytuacje.

 

Gdy twoje starania będą niewystarczające

Jeśli masz psa ze schroniska (nie znasz jego dokładnej historii), pies miał ze doświadczenia lub cierpi na choroby psychiczne lub fizyczne zwykły trening może nie wystarczyć. Trenujesz z pieskiem już od lata, puszczasz głośno muzykę, naśladujesz dźwięki a pies stale bardzo się boji. Taką sytuację możesz skonsultować z trenerem psów. Przyczyny mogą być różne, często wydarzenia z przeszłości. Prawdziwy specjalista od trenowania psów może zdziałać cuda.

 

 

Tipy chovatelů na závěr:

Właściciele psów mają dobre doświadczenia z kojącą muzyką. Taka płyta z melodiami na uspokojenie potrafi zdziałać cuda. Jeśli nie masz ich pod ręką, możesz posłuchać spokojniejszej muzyki klasycznej. Ty też będziesz miał relaksujący wieczór!

Niektórzy właściciele psów ze strachem przed petardami radzą sobie wyłącznie w domu - rozkładają sofę w pozycji „dla całej paczki”, a gdy pies się boi, pozwalają mu się przytulić. Niektórym pupilom wystarczy położyć się w legowiskach w pobliżu właściciela. 

Metodą, którą z pewnością ucieszy każdy pies, jest dobra kość lub zabawka z nagrodą, która podobno rozprasza psa i rozprasza nerwowość poprzez zabawę i gryzienie.

Někteří majitelé si také pochvalují variantu ujet rachejtlím někam za pole, do okolních vesnic nebo kamkoliv, kam výbuchy nedosáhnou. Můžete si tak užít třeba výhled na ohňostroj v klidu, bez rušivých hluků.

Jako poslední zajímavou variantu jsme pro vás vybrali antistresové vázání, kdy pomocí vázání šátku stimulujete antistresové body na těle psa.

 

 

Żadne pomocy nie zastąpią codziennego, intensywnego kontaktu i obecności opiekuna. To najskuteczniejsza metoda, która opłaci się zawsze.

 


Produkty powiązane