Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Trening idealnego posłuszeństwa psa

Przywiozłeś do domu pięknego i uroczego szczeniaka, z którego jesteś zadowolony i pełen oczekiwań, jaki pies z niego wyrośnie? Zależy to również od Ciebie i czasu spędzonego na treningu. Kto z nas właścicieli psów nie chciałby mieć doskonale wyszkolonego psa? Ale mały szczeniak sam się nie trenuje. Dlatego przeczytaj, jak przeprowadzić szkolenie psa, aby uzyskać doskonałe posłuszeństwo.

Szkolenie psów ma swoje zasady. Za doskonale wyszkolonym psem, który reaguje np. tylko na gest właściciela, stoją godziny pracy. Ważne są również warunki, z którymi urodzi się szczenię. Niektóre psy uczą się szybko i łatwo, z innymi będziesz miał więcej pracy. W każdym razie istnieją podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas szkolenia psa.

 

Zasady udanego treningu psa

  • Rozpocznij trening w młodym wieku szczenięcia. Najpierw naucz szczeniaka czystości. Przyzwyczaj go do swojego nowego domu. Nie przeciążaj go do około 4 miesiąca życia. Ale daj mu znać, że jesteś liderem stada i autorytetem.
  • Niech twój trening będzie jasny i czytelny. Zawsze używaj jednej komendy dla tego samego polecenia.
  • Nie wydawaj psu polecenia, do wykonania którego nie zmusisz go.
  • Udane szkolenie, które prowadzi do doskonałego posłuszeństwa, jest konsekwentne i regularne. Znajdź czas dla swojego psa. Ćwicz krok po kroku, regularnie każdego dnia.
  • Trening nie może być męczący – ani dla Ciebie, ani dla psa. Kiedy idziesz szkolić psa, powinien być po spokojnym spacerze i zrelaksowany. Pomiędzy seriami ćwiczeń, które nie powinny trwać zbyt długo, daj psu czas na zabawę.
  • Trenując psa, motywuj pozytywnie. Nagroda, pieszczota, poczęstunek i zabawa. Jeśli Ty i Twój pies lubicie trenować, szybciej osiągniecie sukces.
  • Bądź konsekwentny, ale pozytywny. Pies nie powinien kojarzyć z treningiem negatywnych rzeczy.
  • Nauka przez zabawę bardzo dobrze sprawdza się nie tylko u dzieci, ale także u psów. Taki trening jest skuteczny i szybki.
  • Trenuj psa, aby wykonał polecenie zaraz po pierwszej komendzie. Powtarzanie poleceń prowadzi go do błędnego założenia, że ​​pierwsze polecenie nic nie daje.
  • Wyraźnie wypowiadaj komendy. Bądź jasny. Nie mieszaj poleceń i nie podawaj dwóch niezgodnych poleceń.
  • Komendy podawaj w określonej kolejności. Jeśli wydasz psu komendę „leżeć” zaraz po „siad”, zapamięta sekwencję i automatycznie się położy.
  • Zwróć także uwagę na intonację głosu. Nie krzycz na psa, mów spokojnym, ale stanowczym głosem.
  • Zapomnij o surowych karach podczas treningu, nie narzucaj swojego autorytetu biciem psa. Zwłaszcza po wezwaniu psa nie karz w żaden sposób, połączy go to tylko z negatywnymi skojarzeniami i nie będzie chciał do ciebie przyjść.
  • Wołając psa, wypowiadasz jego imię, pies powinien kojarzyć się z przyjemnymi okolicznościami, pieszczotami, smakołykami. Powinien do ciebie podbiec z entuzjazmem i radością.
  • Nagradzaj psa po każdym wykonanym poleceniu - smakołykiem, zabawą.
  • Pamiętaj, że nadmierne egzekwowanie posłuszeństwa jest nieskuteczne. I że „bicz” nie doprowadził jeszcze nikogo do posłuszeństwa, tylko powoduje nieśmiałość. Na pewno nie chcesz mieć przestraszonego psa.
  • Pochwała. Za każdym razem, gdy pies wykona poprawnie komendę lub przynajmniej próbuje to zrobić. Uśmiechnij się do psa i radośnie go pochwal. Pies dostrzega intonację głosu. Jeśli natomiast jest zły i nieposłuszny, zmarszcz brwi i powiedz proste „nie”.
  • Nie bój się prosić o radę podczas szkolenia psa. Na przykład skontaktuj się z doświadczonymi trenerami w Twojej okolicy lub odwiedź poradnię lub konsultantów, którzy szkolą psy.
  • Zastanów się nad zakupem pomocy szkoleniowych, takich jak elektroniczna obroża dla psa, które nie tylko pomogą wyszkolić psa, ale także oduczą go niechcianych złych nawyków, takich jak skakanie, szczekanie na ludzi lub jedzenie odchodów.

 

Poprawne szkolenie psa ma swoje zasady

Każde udane szkolenie psa ma kilka warunków. O niektórych już wspominaliśmy. Przede wszystkim kluczowa jest motywacja. Dlatego nagradzaj i chwal psa. Oprócz smakołyków i komplementów możesz również użyć clicker. Konsekwencja jest niezbędna do skutecznego i prawidłowego szkolenia psów. Leży to na barkach opiekuna, więc bądź cierpliwy i pomyśl, że robisz to dla swojego psa i dla siebie i budujesz wzajemną świetną relację. Pamiętaj, aby poprawnie intonować głos i powtarzać polecenia. Regularność to ostatnia i nie mniej ważna zasada udanego szkolenia psów.

 

Jakich podstawowych komend uczyć?

  • Zacznij przywołaniem psa. Możliwe, że pies będzie zainteresowany otoczeniem, może się to zdarzyć głównie u szczeniąt, które muszą stale coś badać. Spróbuj zwabić psa, spokojnie skakać, machać, gwizdać. Gdy pies podbiegnie, wykonał polecenie, chwal go, radośnie i pozytywnie. Możesz nagrodzić psa pieszczotą, smakołykiem lub zabawką.
  • Komenda „siad” jest jedną z pierwszych, których pies powinien się nauczyć. To stosunkowo łatwe, więc zacznij od tego. Postaw psa przed sobą lub przywołaj go. Pchnij tył jego ciała i wydaj komendę „siad”. Jak tylko pies usiądzie, nagradzaj go, chwal go. Powtórz polecenie kilka razy. Następnie pozwól psu jeszcze raz pobawić się przez chwilę.
  • Komendę "leżeć" ćwicz, jeśli pies już zdąży usiąść, bo to od niej pochodzi. Niech pies usiądzie sam lub z twoją pomocą, wydaj komendę i delikatnie wepchnij go w przestrzeń między ramionami lub wyprostuj łapy. Powtórz ćwiczenie jeszcze raz i pochwal psa.
  • Komendy "do mnie" lub "do nogi" są jednymi z podstawowych, ale każda oznacza coś innego. Na wezwanie „do mnie” pies siada przed tobą. Zawołaj psa, wypowiadając jego imię, a kiedy jest przed tobą, popchnij delikatnie jego plecy z tyłu ciała, aż usiądzie. Komendy "do nogi" podobnie nauczysz psa, po prostu posadzisz go przy lewej nodze.
  • Komenda "zostań" uczysz psa, sadzając psa i pozwalając mu siedzieć przez około minutę, najpierw stojąc przed nim. Następnie pochwal psa. Stopniowo zwiększaj czas siedzenia psa i odległość. Nie oczekuj, że pies natychmiast usiądzie lub położy się nieruchomo. To wymaga czasu, więc powtarzaj to ćwiczenie regularnie.

Szkolenie posłuszeństwa psa jest wyzwaniem, ale warto. Istnieje wiele ćwiczeń, które możesz dodawać stopniowo. Zakończ każdy trening czymś pozytywnym. Powtórz na przykład ćwiczenie, które pies potrafi wykonać i już wie jak, abyś ty i twój psi przyjaciel skończyli ćwiczenie usatysfakcjonowani.


Produkty powiązane