Jak skutecznie przywołać psa i w czym pomoże obroża treningowa?
Przywołanie jest nie tylko podstawową komendą posłuszeństwa, ale także mówi o wzajemnej relacji między opiekunem a psem. Jest to podstawa wszystkich innych umiejętności, których pies musi nauczyć. To nie są tylko słowa, ale powód, aby zaangażować się w trening i poświęcić mu wystarczająco dużo czasu. Przywołanie psa jest podstawą posłuszeństwa, a jego warunkiem jest natychmiastowa reakcja psa na Twoje wezwanie.
- Zacznij natychmiast
Pierwsze twoje pytanie kiedy zacząć trening przywołania? Odpowiedź jest prosta: Ucz psiaka jak najszybciej, zacznij od razu
- Trenuj w sytuacjach, w których wiesz, że pies naprawdę przyjdzie. Nie ucz swojego psa wahania.
Wybierz jedną komendę do użycia przy każdym przywołaniu psa i zachowaj tę samą radosną intonację. Na początek zawołaj psa, gdy do Ciebie idzie lub wiesz, że na pewno przyjdzie. Celem jest połączenie polecenia z konkretną czynnością. Jak tylko pójdzie w twoją stronę dołącz polecenie a gdy pies jest z tobą pochwal, pochwal, pochwal... i nagrodź!
- Jak często ćwiczyć?
Jak często trenować z przywołaniem psa? Zawsze i stale. Jako minimum zaleca się ćwiczyć co najmniej 5 razy dziennie.
- Przywołanie na imię: tak czy nie?
Opinie pokazują, że możesz użyć imienia psa do przywołania, jeśli dodasz także „do mnie”. W przypadku niektórych psów imię pomaga przyciągnąć uwagę.
- Kiedy przyjdzie, pochwal go natychmiast!
Ilekroć pies spełni komendę (przychodzi do Ciebie), chwal go intensywnie i daj mu smakołyk lub ulubioną zabawkę - wszystko, co Twój pies naprawdę kocha. Trzeba wzbudzić w nim zainteresowanie i chęć słuchania. Z czasem możesz czasem pominąć smakołyki, twoja pieszczota będzie dla psa wystarczającą nagrodą. Zawsze reaguj w ciągu pół sekundy od przybycia psa. W przeciwnym razie nie będzie kojarzył pochwały ze swoim zachowaniem.
Nigdy nie pozwól psu decydować o wykonaniu polecenia. Reakcja musi nadejść natychmiast, w przeciwnym razie pies zrozumie, że może się wahać, zmienić zdanie lub dokończyć czynność, którą się aktualnie zajmuje. Dlatego wymuś jego przybycie. Wezwanie z opóźnieniem jest niewystarczająco ustalonym posłuszeństwem i nie będzie skuteczne w sytuacjach krytycznych.
- Co robić kiedy nie przybiegnie?
Jeśli wołasz psa, ale on nie odpowiada, spróbuj od niego odejść. Zrozumie to jako zabawę i po chwili zacznie cię doganiać. Jeśli przyjdzie, chwal go jeszcze raz mocno. Ale zdecydowanie nigdy nie idź za psem. Zrozumiałby to jako grę, w której dogania się psa. I najprawdopodobniej nie wygrasz takiego wyścigu.
Inną opcją jest zabawa w chowanego. Jak tylko pies zauważy, że go zgubiłeś, będzie cię szukał, a jego sukces sprawi mu radość. Znowu uczysz psa w zabawny sposób. I nie zapomnij zawsze dać mu ulubiony przysmak za przyjście.
- Nagródź, ale nie zachęcaj!
Nagrodź psa, ale nie nakłaniaj go, żeby przyszedł tylko po smakołyk. Potrzebujesz go w każdej sytuacji, nie tylko po smakołyk Dlatego nagradzaj psa, gdy naprawdę jest z tobą. Wręcz przeciwnie, nie kojarz wezwania z jakimikolwiek niedogodnościami typu przypinanie na smyczy, zakończenie zabawy itp.
- Przestań po dobrym powrocie
Wesprzyj zainteresowanie psa, zakończ trening gdy piesek spełni idealnie komendę. Przestań chwalić i daj mu „czas wolny”, żeby się nie nudził. Jeśli nie chce odejść, zainteresowałeś się go sobą! Trening dla niego będzie zabawą i dlatego pies będzie chciał cię zadowolić następnym razem
- Przywołanie psa: komenda, którą należy stale ulepszać
Ponieważ jest to ważna komenda, należy ją stale ćwiczyć, nawet jeśli pies już ją zna. Możesz stopniowo zwiększać trudność treningu na większych dystansach lub w sytuacji, gdy pies jest czymś rozpraszany (np. zabawka, smakołyk). Stale pracuj nad tą komendą.
Jak trenować przywołanie z obrożą elektryczną?
Jeśli szkolisz psa od szczeniaka, pomoce szkoleniowe można pominąć, a psa można uczyć cierpliwie, w zabawny sposób. Czasami jednak sytuacja nie jest aż tak idealna, np. masz już starszego psa ze schroniska i wtedy skuteczniejsze będzie ugruntowanie polecenia z pomocą dodatkowych sygnałów. Możesz skorzystać z pomocy treningowych, takich jak kliker (wadą jest krótki dystans) czy obroża treningowa (umożliwi trening na większym dystansie). gdzie wybierasz rodzaj sygnału i jego siłę. Obroża umożliwia trening nawet dłuższe dystanse. Jak zacząć?
W pierwszej fazie użyj smyczy, oddal się od psa na odległość smyczy i komendą „do mnie” lekko pociągnij smycz. Jak tylko pies przyjdzie do ciebie, chwal! Stopniowo zwiększaj dystans i trenuj w ten sam sposób.
W kolejnym kroku do komendy i smyczy dodasz obrożę elektroniczną, wykonując jednocześnie te czynności. W przypadku obroży należy wcześniej ustawić siłę sygnału i zawsze używać tego samego sygnału dla tego polecenia. Do wyboru masz kilka rodzajów: wibracyjne, sprayowe, ultradźwiękowe i pulsacyjne.
Zawsze dostosowuj intensywność stopniowo od najniższego poziomu, aż znajdziesz odpowiednią dla swojego psa. Ta korekta służy do zaalarmowania psa, aby pies to zauważył, ale nie było to nieprzyjemne. Chwal i nagradzaj psa za jego przybycie.
Trzeci krok to szkolenie bez smyczy. Puść wolno psa i postępuj w ten sam sposób: wydaj komendę w tym samym czasie co sygnał i pochwal psa, gdy się pojawi.
Elektroniczna obroża treningowa: Pomoże z przywołaniem psa?
Obroża treningowa to odpowiedni sposób do treningu przywołania. Jest szczególnie skuteczny jako bodziec, gdy trening się nie powiedzie. Jakie problemy możesz rozwiązać za pomocą obroży?
Problem 1: pies ze schroniska lub starszy pies
Nie zawsze masz szczęście, że możesz szkolić swojego psa od szczeniaka. Może zabrałeś psa ze schroniska lub wziąłeś nieco starszego psa i dużo znacznie ciężej przychodzi mu opanowanie komend. Obroża daje psu wyraźny sygnał, który jest natychmiastowy i pies łączy go z Twoim poleceniem. Bodziec jest bardziej intensywny, a pies szybciej się uczy.
Problem 2: Pies uciekinier i reakcje instynktowne
Może ty i twój pies pomyślnie ukończyliście szkolenie do perfekcyjnego posłuszeństwa. Prawie. Zwłaszcza u psów myśliwskich lub pasterskich ich wrodzone instynkty mogą być silnie zamanifestowane. Rezultatem jest pies, który biegnie za zwierzyną, rzuca się za otaczającymi go psami lub biegnie za samochodami. Aby uniknąć konieczności wiązania psa ze strachu na smyczy, użyj elektronicznej obroży. Dzięki obroży możesz łatwo ostrzec psa na większą odległość i będziesz mógł odpowiednio szybko zareagować. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania tzw. funkcji Booster do natychmiastowego zwiększenia sygnału ustawionej przez Ciebie siły. Możesz więc być pewien, że pies zauważy ostrzeżenie, mimo że jest przytłoczony innymi bodźcami i i przez to nie do końca reaguje na twoje polecenia.
Problem 3: Nieudany początek
Próba nie zawsze się udaje. Czasami pojawiają się okoliczności lub po prostu źle oceniłeś sytuację, w której nie wiedziałeś, co robić. Pies mógł nabrać niechęci lub złego doświadczenia, którego nie możesz pokonać. Jakie jest rozwiązanie? Zacznij jeszcze raz. Elektroniczna obroża treningowa umożliwia korzystanie z innego rodzaju sygnału niż używany wcześniej. Pies będzie postrzegał trening jako świetną zabawę i nie będzie kojarzył go z wcześniejszymi negatywnymi doświadczeniami.