Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Instalacja elektronicznego ogrodzenia

Kupiłeś elektroniczne ogrodzenie i przygotowujesz się do instalacji? Przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową instrukcję, która w jedenastu krokach poprowadzi Cię przez montaż - od rysunku przez rozłożenie przewodu aż do założenia obroży Twojemu pieskowi.

 

Elektroniczne ogrodzenia dla psów to niewidzialne płoty, które pilnują Twojego pieska, aby nie uciekał z ogrodu lub innego wyznaczonego terenu. Piesek ma obrożę (odbiornik) dzięki któremy otrzymuje ostrzeżenia, w momencie gdy zbliży się do wyznaczonej przez Ciebie granicy. Jeżeli już wybrałeś swoje elektroniczne ogrodzenie i przygotowujesz się do instalacji, czytaj dalej. W innym przypadku przejdź do artykułu "Jak wybrać elektroniczne ogrodzenie dla psa"

 

Skontroluj zawartość zestawu elektronicznego ogrodzenia

Przed samą instalacją elektronicznego ogrodzenia dla psów sprawdź dokładnie zawartość opakowania. W środku powinieneś znaleźć: nadajnik, zasilacz, elektroniczną obrożę (odbiornik), baterie, przewód, elektrody, flagi treningowe, lampkę testową, śruby i instrukcję obsługi, którą musisz koniecznie przeczytać. Upewnij się, że wiesz jak działa elektroniczne ogrodzenie i jak się nim posługiwać.

 Pamiętaj o następujących zasadach

  • Najpierw musisz przyzwyczaić pieska do noszenia obroży elektronicznej, przed rozpoczęciem treningu.
  • Nigdy nie zmieniaj ustawień w momencie gdy pies ma założoną obrożę.
  • Zawsze, po zmianie ustawień, przejdź całą posesję sprawdzając działanie odbiornika.
  • Obroża powinna być używana tylko pod Twoim nadzorem.
  • Nie umożliwiaj kontaktu z obrożą dzieciom
  • Postępuj zgodnie z radami i zaleceniami producenta.

Podczas korzystanie z ogrodzenia i obroży myśl o swoim psie! Każdy piesek jest inny i będzie mieć innej reakcje na obrożę i impulsy. Możesz też zwrócić się do doświadocznego szkoleniowca psów, z którym możesz skonsultować korzystanie z elektronicznego ogrodzenia.

 

1. Narysuj schemat

Rozpocznij od narysowania schematu terenu, na którym masz zamiar zainstalować ogrodzenie elektroniczne. Pamiętaj o różnych przeszkodach, na które może trafić kabel, przykładowo basen, piaskownica, podjazd itp. Wybierz miejsce gdzie będzie stał nadajnik - sterownik. Możesz go zainstalować w pobliżu dowolnego gniazdka elektrycznego (możesz go przymocować za pomocą dołączonych śrub). Nadajnik jest odporny na wahania temperatury, ale nie jest wodoodporny. Sterownik instaluj minimalnie 1 metr od dużych metalowych elementów (drzwi, brama, pralka, boiler itp.). Ustal także miejsce, w którym zakopany drut wyjdzie z ziemi i trafi do nadajnika. Tak jak napisaliśmy wyżej nadajnik musi być zainstalowany w miejscu chronionym przed deszczem, poświęć uwagę w jaki sposób kabel opuści to pomieszczenie. Szczelina pod drzwiami, okna lub specjalnie wywiercone otwory są odpowiednie, pod warunkiem, że nie spowodoują uszkodzenia przewodu. 

 

2. Narysuj na schemacie trasę przewodu

Wiesz dokładnie którędy poprowadisz elektroniczne ogrodzenie? Narysuj na schemacie jego trasę. Ułatwi Ci to instalację w terenie. Pamiętaj, że prawidłowe działanie ogrodzenia zapewnia utworzenie z przewodu zamkniętej pętli. Ważnej jest, aby nie używać mniej niż 15 metów przewodu. Nie prowadź pętli równolegle do istniejących już okablowań, telefonicznych, elektrycznych, ich działanie może spowodować zwiększenie siły sygnały. Przewód rozciągaj w minimalnej odległości 1 metra od przewodu innego systemu.

 

3. Instalacja nadajnika

W pobliżu gniazdka elektrucznego zainstaluj nadajnik, ale na razie nie podłączaj go do sieci (do momentu rozłożenia przewodu) W przypadku burzy powinieneś nadajnik odłączyć od zasilania.

      

Instalacja wewnątrz pomieszczenia            Instalacja na zewnątrz- na nadajnik nie może padać deszcz

 

4. Rozłożenie wstępne przewodu

Najpierw rozłóż przewód zgodnie z rozrysowanym schematem, ale nie zakopuj go do momentu, w którym nie przetestujesz jego działania. Przewód połóż zgodnie ze swoim szkicem. Rozpocznij rozkładanie przewodu jako zamkniętą pętlę. Nie twórz ostrych rogów, w momencie zmiany kierunku rób zaokrąglone rogi o promieniu jednego metra, w ten sposób zapewnisz prawidłowe wysyłanie sygnału. Możesz połączyć przewody, aby uzyskać dłuższy obwód systemu. Pamiętaj, że połączenia, muszą być zaizolowane, zalecamy lutowanie. Przewód rozciągaj do momentu aż dojdziesz do nadajnika, z którego rozpocząłeś tworzenie pętli. Pozostałą część przewodu odetnij i podłącz do nadajnika.

 

 

5. Sprawdź czy nadajnik działa prawidłowo

Następnie sprawdź, czy nadajnik działa i wszystko działa. Skontroluj czy działa kontrolka zamkniętej pętli i kontrolka zasilania. Jeżeli świecą się obie, nadajnik działa a pętla jest poprawnie podłączona. Jeżeli usłyszysz sygnał dźwiękowy i/lub kontrolka pełnej pętli nie świeci, oznacza to, że przewód jest źle podłączony do nadajnika lub pętla jest przerwana, w którymś momencie. Napraw problem i spróbuj ponownie.

 

6. Ustaw obrożę

Do nadajnika włóż baterie, w momencie gdy kontrolka zaświeci się na zielono wszystko jest ok. Czerwone kolor diody oznacza, wyładowanie baterii, naładuj akumulator lub wymień baterię. Nigdy nie zakładaj obroży psu, przed skontrolowaniem ogrodzenia.

 

7. Przetestuj ogrodzenie

Ręcznie przetestuj system ogrodzeniowy, w ten sposób upewnisz się, że sygnał jest wysyłany prawidłowo. Do kontroli wykorzystaj lampkę testową, która jest częścią opakowania. Nigdy nie testuj ogrodzenia, jeśli pies ma założoną obrożę! W jaki sposób testować ogrodzenie? Wybierz prosty fragment pętli o długości conajmniej 15 metrów. Zainstaluj na elektrodach obroży lampkę testową i trzymaj ją na wysokości szyi Twojego psa. Ustaw szerokość stref na odpowiednią wartość i powtórz test. Kontrolę przeprowadź na różnych częściach ogrodzenia, aby upewnić się czy działa poprawnie. Przejdź się również po "bezpiecznej" części terenu gdzie nie powinien sygnał docierać. Przetestuj obrożę wewnątrz domu. Sygnały z kabli telewizyjnych, elektrycznych lub telefonu mogą duplikować sygnał w domu i na zewnątrz. Jeżeli stwierdzisz taki problem, przewód ogrodzenia w niektórych miejscach może być położony zbyt blisko tych kabli. Jeżeli obroża mimo wszystko odbiera sygnał w domu, piesek nie może nosić obroży wewnątrz domu.

 

8. Ustaw szerokość strefy korekcyjnej

Strefa korekcyjna to odległość pomiędzy przewodem a miejscem gdzie obroża jest po raz pierwszy aktywowana. Pokrętłem na nadajniku ustawiasz szerkość strefy korekcyjnej, nigdy intensywność impulsu. Kierując pokrętło w kierunku ruchu wskazówek zegara zwiększasz szerkość, w kierunku odwrotnym zmniejszasz. Przekręcając do oporu nadajnik zostanie wyłączony. Przetestuj szerokość stref. Im szersza strefa tym mniejsza możliwość na ucieczkę psa.

 

9. Zakop/umocuj przewód ogrodzenia

Kabel elektronicznego ogrodzenia nie musi być zawsze zakopany w ziemi, ale w taki sposób jest lepiej chroniony przed uszkodzeniami. Kabel możesz położyć około 3 cm pod powierzchnią. Jeżeli ogrodzenie musi być poprowadzone przez asfaltowy podjazd, chodnik lub ulicę, wykorzystaj piłę do cięcia betonu, wystarczy 2 cm rowek. Kabel umieść do środka i zalej asfaltem.

 

Instalacja przewodu elektronicznego ogrodzenia

10. Rozłóż treningowe chorągiewki

Po zakopaniu przewodu przetestuj ogrodzenie. Upewnij się, że wszędzie jest oczekiwana przez Ciebie siła sygnału. Ustaw szerokość stref. W momencie gdy zakończysz testowanie, wzdłuż granicy ogrodzenia zainstaluj chorągiewki treningowe, w odległości gdzie obroża po raz pierwszy wysyła sygnał dźwiękowy. Wizualizacja granicy pomoże pieskowi respektować ogrodzenie.

Po zakopání drátu ohradník otestujte. Zjistěte, zda je síla signálu stejná po celém obvodu. Nastavte šířku signálního pásma. Jakmile bude testování dokončeno, umístěte podél hranice ohrady tréninkové vlajky, a to ve vzdálenosti, kde je poprvé slyšet zvukový signál. Tak spojíte zvukový a vizuální podnět.

 

11. Załóż obroże pieskowi na szyję.

To jest ważne: Nie pozostawiaj obroży na szyi psa przez czas dłuższy niż 12 godzin dziennie, dłuższe używanie może spowodować podrażnienie skóry. Po założeniu obroży upewnij się, że elektrody są w kontakcie ze skórą psa. Jeżeli jest taka potrzeba możesz delikatnie przystrzyc sierść w okolicach obroży, w większości przypadku nie jest to niezbędne, wystarczają długie elektrody, które znajdziesz w zestawie. Palcami dokręć elektrody, delikatnie, nie przekręć ich. W momencie gdy pies jest w domu zdejmij obrożę, żeby nie dochodziło do przypadkowych impulsów! Zawsze upewnij się, że obroża działa prawidłowo przed założeniem jej pieskowi. Jeżeli pies nosi obroże metalowe zdejmij je.

 

Teraz możesz przystąpić do treningu psa z wykorzystaniem obroży elektronicznej. Zapoznaj się z naszym kanałem www.Youtube.com/ObrozaElektryczna.


Produkty powiązane

Elektronický plot pro psy iTrainer W227
Warianty (5)
dla 1 psa dla 2 psów dla 3 psów dla 4 psów dla 5 psów

iTrainer W227

Dostępne
428 zł

Porównaj

Niewidzialne ogrodzenie Canifugue 2015
Warianty (5)
dla 1 psa dla 2 psów dla 3 psów dla 4 psów dla 5 psów

Canifugue 2015

Dostępne
857 zł

Porównaj

PetSafe dla dużych psów
Warianty (1)
dla 1 psa

PetSafe dla dużych psów

Dostępne
1 097 zł

Porównaj