Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Elektryczna obroża: Jak szkolić psa elektryczną obrożą treningową

Wspólnym mianownikiem w dyskusjach osób niezwiązanych ze szkoleniem z pomocą obroży elektronicznych są emocje. Rzadko zdarza się, że ktoś dysponuje wiedzą na temat podstaw fizjologicznych zachowania się psa, podawane informacje prawdziwe czy też nie, często wyrwane są z kontekstu. Aby uzupełnić wiedzę, która pozwoli wypracować własne zdanie, podamy kilka podstawowych informacji. Gwarantujemy, że łatwiej będzie ci się orientować w zagadnieniu treningu z wykorzystaniem elektrycznej obroży.

O co chodzi: zasada działania

Elektryczne obroże treningowe to nowoczesna pomoc treningowa stosowana przez profesjonalnych trenerów i zwykłych opiekunów. Cały zestaw to nadajnik służący do regulacji wysyłanych sygnałów i odbiornik na obroży psa, który przekazuje wybraną korektę. W zależności od producenta dostępne są różne konfiguracje funkcji. Podstawowa zasada to wysyłanie na odległość w odpowiednim momencie syngału - korekty, na którą pies reaguje i zmienia swoje zachowanie. Dźwięk i wibracje mogą także służyć jako sygnalizacja pochwały. Ważne jest aby nie zmieniać roli poszczególnych funkcji aby nie zdezorientować psiaka.

Korekty można wysyłać w postaci dźwięku, wibracji lub impulsu, można znaleźć również obroże sprayowe lub z ultradźwiękiem. Intensywność korekty jest regulowana, istnieje możliwość łączenia poszczególnych funkcji według oczekiwań. Intensywność korekty jest regulowana, należy ją dostosować do wrażliwości podopiecznego. O odpowiedniej sile korekty decyduje wiek, wielkość i temperament psa. Korektę ma pies poczuć, nie może ona sprawiać mu bólu!

A teraz do pytań odpowiedzialnych właścicieli…

Co to za zamieszani wokół obroży elektrycznych? Czy urządzenie jest bezpieczne? Czy z poprzez działanie obroży elektronicznej mogę zagrozić swojemu psu lub go skrzywdzić? Jeśli zapoznasz się lepiej z ogólną dyskusją, przekonasz się, że podstawowym tematem nie jest samo urządzenie, ale sposób podejścia samych opiekunów. Niezbędna jest dojrzałość moralna, ale także znajomość podstawowych zasad treningu, celów oraz stabilność emocjonalna opiekuna. Szkolenie musi przebiegać dokładnie, według określonych zasad, oraz powinno mieć jasno wyznaczone cele. Odpowiedzialny opiekun będzie regularnie, konsekwentnie szkolił psa w odpowiednich warunkach a wspólne ćwiczenia będą dla psa źródłem radości a nie stresu. To droga do sukcesu!

Jak zacząć?

Każda osoba rozpoczynająca szkolenie powinna zaznajomić się z informacjami specjalistów (doświadczonych trenerów, weterynarzy). Dobrze jest zrozumieć podstawy zachowana, działania układu nerwowego psa i znaczenie łuku odruchowego. Będziesz mieć pewność, w którym momencie wysłać korektę aby zadziałać prawidłowo i bezpieczenie. Te informację usprawnią twoje szkolenie i doda ci pewności w działaniu. Przekonasz się, że to nie jest żadna magia tajemna.

Zwróć szczególną uwagę na wybór urządzenia, tak aby było dostosowane do twojego psa. Siła korekt jest regulowana, zawsze pamiętaj o odpowiednim dostosowaniu do temperamentu twojego pieska. Przy prawidłowym użytkowaniu i zaznajomieniu z obrożą, pies szybko zrozumie zależność korekty od wymaganej komendy, po kilku powtórzeniach będzie prawidłowo reagować na polecenia.

Ogólne zasady:

 

  • Używaj korekt w odpowiednim momencie i konsekwentnie, zawsze w tych samych okolicznościach (np. komenda przywołania psa, impuls pies podchodzi do nas lub dźwięk jako pochwała) 
  • Korekta następuje po poleceniu - upewnij się, że pies rozumie znaczenie polecenia
  • Jasną komendę powtorz dwa rasy, wykonaj przy tym identyczny gest podczas wydawania polecenia
  • Nie zmieniaj zasad szkolenia w procesie treningowym
  • Możesz zdefiniować sygnał dla pochwały. Zawsze gdy pies zareaguje prawidłowo, wyślij syngał dźwiękowy i intensywnie go pochwal.
  • Upomnienie i nagroda powinna nastąpić do 3 sekund po reakcji psa, w przeciwnym wypadku pies korekty nie zrozumie. Bądź konsekwentny, obserwuj psa, z czasem zrozumie polecenia co będzie obupólnym sukcesem

Od ciebie zależy czy wybierzesz obrożę z możliwością wysłania impulsu statycznego lub niego. Na skuteczność impulsu ma wpływ wielkość, rasa, stan fizyczny i psychiczny psa. Do dyspozycji są także obroże sprayowe, ultradźwiękowe lub wibracyjne. Pierwsze dwa typy nie są skuteczne względem każdego psa.

Korekta impulsem jest wysyłana za pomocą dwóch elektrod, które znajdują się na odbiorniku na obroży, ta korekta powoduje zwrócenie uwagi psu, nigdy nie powinna mu sprawiać bólu. Korekta z pomocą impulsu zapewnia działanie na odległość i w odpowiednim czasie, daje do szerokie możliwości treningowe, nie ograniczone długością smyczy.

Zalety

Jakie są właściwie zalety treningu z pomocą elektrycznej obroży i dlaczego na nią się zdecydować? Elektroniczne obroże mogą pozytywnie wpłynąć na trening. Sygnał możesz wysyłać odpowiednim czasie i na odległość. Piesek nie musi być trzymany na smyczy a kiedy zaczyna uciekać, gonić zwierzynę masz pod ręką możliwość oddziaływania na jego negatywne zachowanie. Wyraźne skupienie korekty na konkretnym zachowaniu umożliwi psu zrozumieć błąd i postępować w inny sposób. Dla psa niezwykle istotny jest timing, korekta musi nastąpić w czasie 3 sekund od polecenia, aby wiedział do czego się odnosi. Z tego względu obroże są efektywną metodą, z której korzystają doświadczeni ludzie na codzień zawodowo pracujący z psami, ktorzy spotkali się z barierami w procesie treningowym. Zaletą prawidłowo przeprowadzonego szkolenia z użyciem OE jest skuteczna komunikacja, która pozwala uwolnić problemowe psy ze smycz czy kojców.

 

Korzyści z treningu z obrożą elektryczną w punktach:

 

  • Brak dezorientacji psa - OE umożliwa szybką reakcję opiekuna. Nie dochodzi do mylącego opóźnienia między czynem a upomnieniem psa. Pies skojarzy komendę wzmocnioną korektą z poszczególnym zachowaniem. Znając funkcjonowanie układu nerwowego można stwierdzić, że okres do 3 sekund jest najskuteczniejszy dla przyswojenia konkretnego zachowania. 

 

  • EO dzięki swojemu zasięgowi umożliwia trening bez smyczy.

 

  • Reakcja na korektę jest natychmiastowa a sam sygnał jest jasny i jednoznaczny dla psa. Pies wie czego od niego oczekujemy. Korekta następują w przypadku powtarzającego się nieposłuszeństwa, braku dyscypliny lub oczekiwania na wykonanie komendy.

 

  • Indywidualnie dopasowanie na miarę. Każdy doświadczony trener wie, że dla każdego psa należy wyznaczyć indywidualny, dopasowany schemat szkolenia. Siła wysyłanej korekty będzie się różniła w zależności od osobnika nawet w obrębie jednej rasy. OE umożliwia dopasowanie intensywności i rodzaju sygnału. W niektórych przypadkach nie ma konieczności używania impulsu, używany jest tylko dźwięk i wibracja.  Możesz być pewny, że dopasujesz siłę działania i rodzaj korekty odpowiednio dla twojego psa.

 

  • Pies nie połączy korekty na obroży z tobą. Staraj się aby pies nie zauważył, że to ty korzystasz z pilota, którym upominasz psa. W ten sposób nie wytworzysz u psa poczucia upokorzenia czy strachu. Po wysłaniu korekty na odległość staraj się trzymać nadajnik w kieszeni lub ukryty w dłoni, piesek w ten sposób nie skojarzy nieprzyjemnej korekty z tobą, ale z konkretnym zachowaniem.

 

  • Wysoka skutczność OE przy odpowiedniej obsłudze w rękach specjalistów lub świadomych opiekunów pozwoli zwiększyć jakość życia problemowym psom, które skończyłyby na smyczy, w lepszym przypadku w kojcu, w gorszym w schronisku, o ile przy swoich instynktownych reakcjach nie straciłby życia.

Właściwe podejście do szkolenia podstawą sukcesu

Każda metoda udanego treningu opiera się na wzajemnym zaufaniu, komunikacji i jasnych celach. Podstawą powinna być pozytywna, wewnętrzna motywacja i pochwały. Za każdym razem gdy twój podopieczny posłucha i wykona polecenie należy go porządnie pochwalić! Właściwe użycie obroży elektrycznej nie zdradza przed psem twojego naturalnego autorytetu, jest szybkie i skuteczne bez potrzeby długotrwałego używania. Aby łatwiej było ci podjąć decyzję o ewentualnym zakupie obroży elektronicznej zadaj sobie kilka pytań:

 

  • Upewnij się, że zachowanie twojego psa nie jest wynikiem braku zaufania, cierpliwości lub niekonsekwentnego tradycyjnego treningu. Podczas treningu z obrożą elektryczną zapomnij o metodach kar emocjonalnych, korekty używaj zdrowo rozsądkowo, systematycznie i w optymalnych ustawieniach. Jakąkolwiek korekte musi poprzedzać odpowiednia, jasna komenda.

 

  • Znasz dokładnie temperament i charakter twojego czworonożnego przyjaciela? Wiesz jak sprawić mu radość, pozytywnie motywowaći wprawić go w dobry nastrój? Świetnie! Ułatwi ci to współpracę a wzajemne zaufanie i pochwały przyniosą  zaskakująco dobry rezultat.

 

  • Masz możliwość porozmawiania z profesjonalistą jeśli chodzi o szkolenie psów? Przed rozpoczęciem używania obroży, skontaktuj się z ekspertem w tej dziedzinie. Ważne jest abyś wiedział kiedy nacisnąć dany przycisk i jak postępować aby trening przebiegał bez przeszkód.

 

  • Czy zachowanie psa jest ryzykowne dla okolicy lub dla niego samego? Jeśśli napotkasz problem, który ciężko rozwiązać zawsze bacznie obserwuj psa, rozważ użycie konkretnej, być może specjalnie dostosowanej metody. Nagła pogoń za zwierzyną, reakcje nie do opanowania na inne psy, rzucanie się na przechodniów lub brak dyscypliny mogą być wystarczającym powodem do użycia obroży.

 

  • Osobowość opiekuna: Czy jesteś gotowy wziąć odpowiedzialność za trening w swoje ręce? Nie zapominaj, że to ty grasz w główną rolę w wychowaniu twojego psiaka. Pamiętaj aby być cierpliwy, konsekwentny, ale również rozważny i miły. Czy potrafisz się uspokoić i opanować swoje emocje? Nastaw się pozytywnie i rozpocznij w takie atmosferze szkolenie. Nie używaj korekt we wściekłości i bądź cierpliwy. Daj czas sobie i psu. Jeśli to możliwe zapomnij o stresie i nerwowości. Twój pies to natychmiast wyczuje. Uważasz, że to za trudne? Tak i nie. Ile wysiłku potrzeba aby uzyskać zrównoważony związek, mieć partnera do każdego wypadu i zabawy oraz być w towarzystwie kogoś na kim ci zależy? Pies jest wspaniałą i empatyczną istotą, która wynagrodzi ci wszystkie starania!

Produkty powiązane

Aetertek AT-918 C
Warianty (2)
dla 2 psów dla 1 psa

Aetertek AT-918C

Dostępne
649 zł

Porównaj

Elektroniczna obroża Petrainer PET998DR
Warianty (1)
dla 1 psa - podświetlany

Petrainer PET998DR

Dostępne
238 zł

Porównaj

Patpet 776
Warianty (3)
dla 3 psów dla 2 psów dla 1 psa

Patpet 776

Dostępne
529 zł

Porównaj

Patpet 320
Warianty (2)
dla 2 psów dla 1 psa

Patpet 320

Dostępne
546 zł

Porównaj

Elektroniczna obroża treningowa Aetertek AT-216D
Warianty (1)
dla 1 psa

Aetertek AT-216D

Dostępne
717 zł

Porównaj

Aetertek AT-919C
Warianty (2)
dla 1 psa dla 2 psów

Aetertek AT-919C

Dostępne
974 zł

Porównaj

Elektroniczna obroża treningowa Canicom 5.800
Warianty (1)
dla 1 psa

Canicom 5.800

Dostępne
1 060 zł

Porównaj

Canicom 5.1500
Warianty (4)
dla 4 psów dla 3 psów dla 2 psów dla 1 psa

Canicom 5.1500

Dostępne
1 231 zł

Porównaj

Canicom 1500
Warianty (4)
dla 4 psów dla 3 psów dla 2 psów dla 1 psa

Canicom 1500

Dostępne
1 248 zł

Porównaj

Canicom 1500 PRO
Warianty (2)
dla 2 psów dla 1 psa

Canicom 1500 PRO

Dostępne
1 453 zł

Porównaj

D.T. Systems R.A.P.T. 1400 Camo
Warianty (1)
dla 1 psa

D.T. Systems R.A.P.T. 1400 Camo

Dostępne
1 710 zł

Porównaj

SportDOG 1600m Trener MULTI 1525E
Warianty (1)
dla 1 psa

SportDOG SD-1525E MULTI

Dostępne
1 744 zł

Porównaj