Elektroniczna obroża treningowa - jak wybrać ?
Zajmujesz się szkoleniem swojego psa? Pewne sytuację są już męczące dla Ciebie i dla niego? Pies niereaguje, ucieka za zwierzyną, nie słucha komend, zastanawiasz się nad zwiększeniem efektywności treningu? Elektroniczne obroże, które często niesprawiedliwe kojarzone są zbyt mocną elektryką, używane są coraz częściej przez początkujących opiekunów jak i doświadczonych szkoleniowców. Czym kierować się stając w obliczu wyboru obroży? Jakie rodzaje urządzeń są dostępne? Które firmy zapewniają bezpieczne produkty? Jakie są doświadczenia użytkowników w pracy z obrożami?
Elektryczna obroża dla małych, średnich i dużych psów
Elektroniczne obroże przeznaczone są dla psów wszystkich ras i wielkości. Większość elektronicznych obroży dostępnych na rynku jest dedykowana psom z wagą od 5 do 50 kg. Istnieje możliwość kupienia także specjalnych obróż dla małych (mini) ras oraz dla największych psów. Odpowiednim wyborem zapewnisz sobie skuteczną pomoc treningową, która pomoże Ci i będzie dobrana przede wszystkim pod Twojego psa.
Przede wszystkim chodzi o wielkość urządzenia i wybór odpowiednich korekt - przykładowo wibracja lub impuls elektrostatyczny mogą być korektami, na które Twój pies reaguje najlepiej. Wysokiej jakości obroże oferują szeroką skalę intensywności korekty, w łatwy sposób dostosujesz impuls do wrażliwości psa, oznacza to impuls, który pies będzie czuł, ale w żadnym wypadku nie będzie przekraczał jego progu bólu (tak dobrany impuls jest niewłaściwy i pies zareaguje piskiem).
Elektroniczne obroże jako urządzenie treningowe
W urządzenie do męczenia psa może zamienić się i zwykły kij. Elektroniczne obroże treningowe nie są produkowane w celu męczenia zwierzaków. Oznaczane są jako pomoc treningowa i tak należy o nich myśleć i w ten sposób je użytkować. Psa z nową obroża treningową zapoznaje się stopniowo. Najpierw jedynie zakłada, bez używania, następnie aby prawidłowo dobrać intensywność impulsu zaczynamy od najniższego poziomu. Odpowiedni poziom to taki na, który pies reaguje np. ruchem głowy lub podniesieniem uszu, przerwaniem czynności, którą wykonuje, tak jak robi to w reakcji np. na dotyk człowieka, impuls nie może wywoływać bólu. To najczęstszy błąd, powtarzający przez ludzi, którzy wypowiadają się o obrożach elektronicznych bez zapoznania się z ich tematem. Z tego powodu wiele obroży treningowych ma do wyboru aż 100 poziomów impulsu.
Istotna jest także nauka prawidłowego używania obroży. Większość nowoczesnych obroży treningowych posiada jako funkcje 3 korekty. Sygnał dźwiękowy, wibracje oraz impuls elektrostatyczny. Każde ostrzeżenie używamy z konkretną jasno wypowiedzianą komendą (np. zostaw, noga). Jeżeli dajemy psu komendę, on niereaguje, kontynuując inną czynność, powtarzamy komendy i możemy wysłać sygnał dźwiękowy. Jeśli pies zwróci na nas uwagę, brawo, mamy sukces. Jeżeli nie słucha dalej, możemy wykorzystać wibracje, ewentualnie impuls na dobranym wcześniej poziomie. Psy są bystre, większość będzie reagować na dwie pierwsze korekty. Pewna grupa psów będzie reagować tylko na impuls, ale nigdy ponad próg bólu. Dużo jest przypadków, w których po kilkukrotnym użyciu impulsu, do zwrócenia na siebie uwagi wystarcza dźwięk lub wibracja.
Rodzaje obroży treningowych według korekcji
Obrożę treningową, możesz wybrać według kilku parametrów, na przykad według rodzaju korekty, którą dany model oferuje. Na rynku są dostępne przede wszystkim następujące rodzaje:
- Obroże elektryczne – elektroniczne obroże treningowe wykorzystują jako korektę impuls elektrostatyczny. Wysokiej jakości obroże mają nawet 100 i więcej stopni intensywności impulsu, aby obrożę idealnie dopasować do wrażliwości psa. Nie ustawia się ich ponad próg bólu. Elektroniczne obroże są bezpieczne, łatwe w kontroli, dodatkowo jako inne korekcje mają dźwięk i wibracje.
- Obroże wibracyjne – ten typ obroży treningowych wysyła wibracje, podobna do tej z telefonów komórkowych. Wibracja jest także regulowana na wielu poziomach, możesz jej intensywność dopasować do potrzeb psa. Podobnie jak elektroniczne obroże także te wibracyjne najczęściej mają możliwość wysyłania innych typów sygnałów (dźwięk, impuls ektrostatyczny). Bardzo często wykorzystywane w szkoleniu głuchych psów.
- Obroże dźwiękowe – dźwiękowe ostrzeżenie bardzo często wykorzystywane jest w treningu, psy mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu. Obroże dźwiękowe mają także inne typy korekty najczęściej wibracje, czasami impuls elektrostatyczny
- Obroże ultradźwiękowe – ten typ obroży treningowych, wykorzystuje ultradźwięki, których człowiek nie słyszy, ale są rejestrowane przez psa. Jest grupa psów, która na tego typu obroże niereaguje, jednak w wielu przypadkach spełnia swoją rolę.
- Obroże sprayowe – te obroże wykorzystują jako korektę spray, którego aplikacja w kierunku pyska jest dla psa nieprzyjemna. Wbrew obiegowym opiniom, spraye nie zawierają żadnych substancji odstraszających. Najczęściej są bezzapachowe, o zapachu lawendy lub cytryny. W niektórych przypadkach obroże sprayowe działają lepiej niż korekty impulsem.
Producenci obroży elektronicznych
Podczas wyboru obroży elektronicznej podobnie jak w przypadku innych produktów, warto zwrócić uwagę na markę urządzenia, która zapewnia odpowiedni poziom jakości, żywotności i niezawodności. Do najchętniej wybieranych na polskim rynku należą poniższe firmy:
- Obroże elektroniczne Aetertek – jedna z nowych firm na rynku, która łączy dobry zasięg z adekwatną do jakości ceną. Dobra jakość wykonania, łatwa kontrola, do wyboru trzy rodzaje korekty (dźwiękowa, wibracyjna, elektrostatyczna). W ofercie tej firmy jest jedna z najmniejszych obróż na świecie przewidziana dla bardzo małych psów. Tę markę warto wybrać dla psów różnych ras i wielkości.
- Obroże elektroniczne SportDog – obroże elektroniczne SportDog ze względu na bardzo niskie spadki zasięgu w terenie, świetną wodoodporność i niewielkie wymiary są jednym z ulubionych wyborów ludzi zajmujących sie profesjonalnie szkoleniem psów. Prosty pilot bez wyświetlacza bardzo dobrze sprawdza się podczas dynamicznego treningu.
- Obroże elektroniczne Petrainer – obroże wybierane najchętniej przez opiekunów, którzy nie potrzebują profesjonalnego urządzenia treningowego. Relacja ceny do jakości to największa zaleta tych urządzeń. Łatwa kontrola i niewielkie wymiary sprawiają, że obroże sprawdzą się w szkoleniu psów małych, średnich i dużych ras. Dostępne są trzy typy korekty (dźwiękowe, wibracyjne, impuls elektrostatyczny), szeroka skala regulacji intensywności.
- Obroże elektroniczne Canicom – do ulubionych producentów obroży elektronicznych należy marka Canicom, bardzo wysoka jakość urządzeń, bezawaryjność, niesamowicie długa żywotność, łatwa kontrola, podświetlany wyświetlacz, przydatne funkcje. Obsługę tych urządzeń szybko przyswoi sobie każdy opiekun psa. Najlepszy stosunek ceny do jakości wśród doświadczonych producentów.
- Obroże elektroniczne Garmin – marka znana każdemu, oferuje kilka modeli, na które warto zwrócić uwagę. Jako jedna z nielicznych posiada urządzenia treningowe z wbudowanym trybem antyszczekowym oraz mają możliwość włączenia mocnego światła LED na obroży, które ułatwia lokalizację psa w ciemności.
Na rynku dostępne są oczywiście inne marki elektronicznych obroży dla psów. Warto zwrócić uwagę na sprawdzone urządzenia takie jak Dogtra, Reedog, E-Collar, Patpet.
Jak działa i w czym pomaga obroża elektroniczna?
Szkolenie psa nie jest prostą czynnością. To proces, którego świadomość powinna mieć każda osoba chcąca stać się opiekunem psa. Wie o tym każdy, kto swojego pieska już kiedyś miał. Każdy pies jest inny, skuteczny trening wymaga cierpliwości, dokładności, jasnych komend ze strony człowieka. Czasami pies w pewnych sytuacjach mimo stosowania się do rad doświadczonych szkoleniowców, trochę mniej doświadczonych użytkowników for internetowych i blogerów internetowych pozostaje nieposłuszny. Mimo poświęconego czasu problem nie mija, nieposłuszny pies może łatwo stanąć w sytuacji zagrożenia życia (ucieczki) lub świadomie będziesz ograniczał jego kontakt z innymi ludźmi i psami co nie jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia socjalizacji.
Elektroniczne obroże treningowe, są nowoczesną pomocą treningową, którą z powodzeniem stosują doświadczeni szkoleniowcy psów. Sukces treningowy wspomoże prawidłowe używanie obroży treningowej, które w połączeniu z komendą, zwiększa jego efektywność. Konkretnie, w czy może pomóc obroża treningowa?
- Opanowanie podstawowych komend – trening psa jeśli chodzi o podstawową posłuszność polega na poprawnej reakcji na komendę np. noga, siad, leżeć itp. Często pies, który nie jest zainteresowany słuchaniem opiekuna, po korekcie przerywa wykonywanie innej czynności i zwraca uwagę na nas i chętnie wykonuje swoje zadanie.
- Uciekanie za zwierzyną, z terenu posesji – jeśli Twój pies ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki lub lubi samotne wędrówki obroża elektroniczna jest skutecznym rozwiązaniem problemu. Psa łatwo korektą wytrącić z transu i w połączeniu komendą przywołać do siebie. W zależności od rasy pomoże tu dźwięk, wibracja lub impuls elektrostatyczy (nie przekraczający granicy bólu). Liczy się timing, ale obroże dysponują także zasięgiem sięgającym kilometra, więc możesz kontrolować psa na odległość.
- Nieprawidłowe zachowanie, szczekanie – elektroniczne obroży dla psów pomagają także w oduczeniu niechcianych zachowań, za pomocą korekty możesz zwrócić psu uwagę na nieprawidłowe, powtarzające się zachowanie (skakanie na ludzi, konsumpcja odchodów itp.). Istnieją specjalne obroże elektroniczne, które aktywują się same podczas nadmiernego szczekania np. podczas Twojej nieobecności w domu.
Recenzje i doświadczenia w pracy z obrożami treningowymi
Najcześciej interesują nas także osobiste doświadczenia użytkowników, danego sprzętu, którzy wiedzą jak się z nim obchodzić. Większość ludzi nie miało możliwości korzystania z obroży treningowych z tego powodu szukamy opinii w internecie. Warto brać pod uwage opinię ludzi, którzy faktycznie korzystają lub korzystali z obroży. Takie opinie są najbardziej wiarygodne. Użytkownik Dariex w dyskusji na temat obroży napisał "Znam mnóstwo psów o których stosowano OE (niekoniecznie do oduczania szczekania ale do wstrzymywania podczas gonienia zwierzyny, i owszem) i nic złego się im nie stało,mają się świetnie,jakże wspaniale."
W innej dyskusji zabiera głos Zofia "każdy skuteczny sposób hamowania niedopuszczalnych zachowań może być brany pod uwagę tam, gdzie pies zagraża sobie lub innym. Nie użyłabym OE do przyspieszenia warowania, ale gdyby moj pies gonił sarny czy zające - nie wahałabym się przed użyciem bodźca szokowego, nie tylko wibracji. Na obroży wibracyjnej szkoliłam głuchą dalmatynkę, dzieki temu można było puszczać ja luzem, dać nieco swobody. Nie widzę w tym nic złego."
Jeszcze jedna opinia użytkownika obroży treningowej o nicku Bobby "Sam też nabyłem "stosowny sprzęt" i jestem z niego arcyzadowolony. To rzeczywiście jest jest tak, jak to napisała pani Zofia, jeśli tego używać z głową to wszystko jest ok. Każdy pies jako urodzony oportunista najdalej po kilku nieprzyjemnych korektach zaczyna z własnego zachowania eliminować to, czego nie akceptuje przewodnik. No a (tak przynajmniej było w naszym przypadku) zdziwienie na pysku na odległość pupila - bezcenne...No i bynajmniej nie jest to "pies na pilota". My przynajmniej pełne porozumienie osiągnęliśmy po około 10 dniach - teraz Axel "słyszy" już wszystkie moje sygnały bez względu na sytuację i bodźce. A pilot wisi sobie spokojnie przypięty do paska od spodni..."
Właściwości elektronicznych obroży
Elektroniczne obroże w zależności od modelu i firmy posiadają różne funkcje, zasięg, normy wodoszczelności. W momencie wyboru obroży elektronicznej, powinieneś wiedzieć czego od niej oczekujesz. Czy obroża będzie używana codziennie, intensywnie czy sporadycznie? Czy wystarczy Ci podstawowy zasięg, ponieważ będziesz szkolił psa w parku lub w ogrodzie. A może szukasz profesjonalnej obroży z zasięgiem pozwalającym szkolić psa w trudnych terenach leśnych? Czy Twój pies lubi pływać lub porusza się blisko zbiorników wodnych? Na pewno przed zakupem należy sobie odpowiedzieć na te podstawowe pytania.
- Zasięg obroży elektronicznej – na rynku dostępne są obroże z zasiegiem od 200-300 metrów do ponad kilometra. Do treningu np. w lesie, gdzie roślinność obniża realny zasięg warto wybrać obroże renomowanego producenta z większym zasiegiem.
- Rodzaj korekty – większość obroży jako możliwość sygnałów posiada dźwięk, wibrację lub impuls elektrostatyczny. Dodatkowo można znależć modele z ultradźwiękiem, nowością na rynku są obroże na spray.
- Wodoszczelność – jeżeli będziesz ćwiczyc psa mimo niekorzystnych warunków pogodowych, w bliskości zbiorników wodnych lub jeśli wiesz jak bardzo Twój pies lubi pływać warto wybrać obrożę z dobrą wodoszczelnością. Wodoszczelne są zazwyczaj odbiorniki, niektóre firmy produkują także wodoszczelne nadajniki.
- Liczba psów – istnieją obroże elektroniczne, które umożliwiają szkolenie tylko jednego psa. Są dostępne też modele, które po dokupieniu dodatkowej obroży pozwalają na szkolenie dwóch, trzech lub większej ilości psów, oczywiście z poziomu jednego nadajnika.
- Baterie i ładowanie – ten czynnik też należy wziać pod uwagę. Dostępne są urządzenia na baterie, których zaletą jest dłuższa żywotność pracy jak i obroże na akumulator, które trzeba częściej ładować, ale nie musisz kupować nowych baterii. Ładowanie nowoczesnych urządzeń trwa około 2-3 godziny.