Trenuj ze swoim psem. Jedynie w ten sposób zyskasz najlepszego kumpla i przyjaciela, z którym będziesz mógł robić wszystko na co będziecie mieć ochotę, czy to będzie spacer w lesie czy w mieście. Przeczytaj jak postępują doświadczeni trenerzy, jak trenować i ćwiczyć z psem aby był posłuszny i zadowolony.
Czy znasz swojego psa? Mamy na myśli, czy naprawdę go znasz? Jego charakter, nastrój, cechy, charakter, mocne i słabe strony? Aby trening był udany, powinieneś dobrze poznać swojego psa. Obserwuj go. Spędzaj z nim jak najwięcej czasu, baw się i obserwuj jego reakcje. Zbuduj swój związek. Pomóż swojemu psu rozwijać mocne strony. Zmotywuj go pozytywnie - smakołykami, aportem lub inną grą, ale jednocześnie pokaż mu, że ty jesteś liderem stada.
Nie wyszkolisz swojego nieposłusznego psa na partnera, który bezbłędnie reaguje na polecenia w tydzień lub miesiąc. Wszystko wymaga czasu i Twojej konsekwencji.
Uzpůsobte výcvik psa jeho stáří a schopnostem. Zvlášť u štěňat platí, že byste je neměli přetěžovat, a to zhruba do 3 až 4 měsíců věku, když se ještě vyvíjí a rostou.
Dostosuj trening do wieku psa i jego umiejętności i zdolności. Szczególnie nie należy przeciążać szczeniaków do mniej więcej 3-4 miesiąca życia.
Zawodowi trenerzy twierdzą, że jeśli nie masz opanowanego „przywołania”, to nie masz nic. Co to znaczy? Że pies musi odpowiedzieć na wezwanie, w przeciwnym razie nie możesz kontynuować dalszego szkolenia. Dlatego najpierw wytrenuj komendę „do mnie”. Zacznij już od szczeniaka. Zwróć się do psa po imieniu i zawołaj go komendą „do mnie” – różni się to od komendy „do nogi”, gdy pies siedzi obok twojej lewej nogi. Trenuj tę komendę później.
Przyciągnij psa ciekawym bodźcem, takim jak smakołyk, biszkopt, piłka czy ulubiona zabawka. Najpierw trenuj w znajomym środowisku, na przykład w ogrodzie lub w domu. Dopiero później dodaj bardziej ruchliwe miejsca, takie jak parki czy lasy, gdzie bodźców jest dużo więcej i pies może się bawić inaczej. Pomocne mogą być również pomoce treningowe, takie jak zwykła smycz, kliker, gwizdek ultradźwiękowy czy obroże treningowe.
Ważne jest miejsce, w którym trenujesz psa. Trenuj podstawowe ćwiczenia, takie jak przywołanie psa, chodzenie przy nodze, komendy takie jak „siad”, „leżeć” lub „zostań” najpierw w środowisku domowym, z przerwami na zabawę.
Krótsze bloki treningowe są bardziej efektywne niż długie, męczące ćwiczenia. Później dodaj podstawowe komendy w nieznanym środowisku. Jeśli Twój pies jest bystry i masz większe ambicje, możesz zacząć uczęszczać do szkoły dla psów, trenerów lub na obozy szkoleniowe, gdzie uzyskasz wiele cennych porad.