Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak oduczyć psa wycia

Psy wyją z różnych powodów. Tak samo jak szczekanie, wycie jest dla nich naturalne, nie musi to być kwestia problemowego zachowania. Natomiast jeśli pies wyje często, czym przeszkadza tobie, sąsiadom należy taką sytuację rozwiązać. Jakim sposobem?

Sytuacja jest nam znana. Wychodzisz do pracy? Przeprowadziłeś się do nowego miejsca? Pracujesz w formie Home Office, ale musisz czasami wyjść? Minie kilka minut a twój piesek zaczyna koncert? Sąsiedzi zostawiają kartki z upomnieniami, są nieprzyjemni w codziennych kontaktach przez wycie. Wycie jest naturalne, ale nadmierne staje się kłopotliwe, denerwuje całą okolicę. Pierwszym krokiem jest znalezienie jego przyczyn a następnie działać.

 

Dlaczego psy wyją?

Jeśli wsłuchasz się w psie wycie, zobaczysz, że dźwięk różni się w konkretnej sytuacji. Psy inaczej wyją w reakcji na syrenę lub inny hałas, niż psy, które są smutne, osamotnione, czy oznaczające swoje terytorium:

 

  • Jeśli Twój pies wyje podczas gdy jesteś pracy, przyczyną może być niepokój, stres separacyjny, tęsknota. Jest mu smutno, że zostawiłeś go samego. Czasem jest to trudne, ale mocne skupienie się na właścicielu i późniejsza zmiana reżimu, kiedy np. trzeba wrócić do pracy, to często później duży problem.

     

  • Jeśli reaguje wyciem na innego psa, nie ma wielu możliwości rozwiązania tej sytuacji. Możesz próbować wytłumaczyć swojemu psu, że nie powinien tego robić, ale moment, w którym „uczy się przez naśladowanie” w ten sposób, jest to bardziej przejawem jego inteligencji niż głupoty.

     

  • Może to być również spowodowane problemem zdrowotnym lub urazem fizycznym. Pies zaczął wyć z dnia na dzień? Upewnij się, że wszystko jest ok pod względem jego zdrowia i dla pewności zabierz go do weterynarza.

 

Jak ograniczyć wycie?

Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że wycie to dla psa normalna forma komunikacji tak samo jak szczekanie, także spróbuj je przede wszystkich ograniczyć i mieć pod kontrolą, nigdy zupełnie zakazać. W momencie kiedy koło twojego mieszkania przejeżdża karetka na sygnale lub są słyszalne syreny, raczej nic z tym nie zrobisz.

  • Upewnij się, że poświęcasz psy odpowiednią ilość czasu. Przed wyjściem do pracy pójdź z nim na spacer, pozwól się wybiegać, jeśli ma to być krótki spacer niech będzie intensywna interakcja między wami.
  • Czasami nie wystarczy ani to, że poświęcasz mu cały wolny czas. Jeśli twój pies jest mocno skupiony na twojej obecności, trenuj z nim "wyjścia z domu czy mieszkania", stopniowo zwiększaj czas twojej nieobecności. Na początku odejdź tak aby pies cię nie widział, ale słyszał w przypadku, gdy zacznie wycie, tak aby słyszał komendę "Cicho" "spokój" itd.
  • Nocne wycie w kojcu może być dla twoich sąsiadów na prawdę nieprzyjemne. Zapewnij psu zabawkę, kawałek twojego ubrania a głównie sprawdź okolice kojca w nocy. Psa może rozpraszać kot, jeż lub inny pies. Musisz zdecydować czy zabierać psa do domu czy zacząć starać rozwiązać problem z pieskiem w kojcu.
  • Wypróbuj elektryczną obrożę przeciwko wyciu. Obroża pomogła już wielu zdesperowanym właścicielom. W zależności od rasy i wagi psa wybieramy odpowiednią obrożę. Trening oduczania szczekania i wycia będzie dla Ciebie znacznie łatwiejszy i skuteczniejszy.
  •  

W żadnym przypadku nie karz psa, nie stosuj siły. Wręcz odwrotnie, pochwal go, jeśli uda mu się zachować ciszę podczas twojej nieobecności. Każdy pies jest inny, trening może trwać krócej lub dłużej, bądź cierpliwy.

 


Produkty powiązane