Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak oduczyć psa gonienia za zwierzyną

Czy twój pies ucieka na spacerach w lesie? Goni zwierzynę i rusza natychmiast gdy w pobliżu stawu widzi dziką kaczkę? Takie zachowanie jest po części naturalne, ale ty możesz mieć obawy, że się zgubi, zostanie potrącony przez samochód lub przypadkowo zostanie postrzelony. Jak rozwiązać tę sytuację? Nie rozpaczaj. Zacznij trening zanim zaczniesz żałować, konsekwencji ucieczek.

 

Zachowanie psa jest w dużej mierze zdeterminowane jego wrodzonymi cechami. Należą do nich, zwłaszcza u niektórych ras, instynkt łowiecki, co oznacza, że ​​pies po prostu goni dziką zwierzynę. Może to stanowić duży problem dla właściciela. Jeśli dobrze opiekujesz się swoim pupilem, obdarzasz go całą miłością oraz dbasz o jego życie i zdrowie, zyskujesz jego sympatię. Ale czasami wszystkie wysiłki, aby pies automatycznie podążał za tobą zawsze podczas spaceru i nie uciekał, nie wystarczą.

Dlaczego pies goni zwierzynę?

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że pies jest z natury myśliwym. „Instynkt łowiecki” jest oczywiście bardzo silny u psów myśliwskich, takich jak psy gończe, retrievery czy cocker spaniele. Kiedy pies wykryje w lesie trop i zacznie go ścigać lub zobaczy dziką zwierzynę i też zaczyna uciekać, nie można się temu dziwić, budzą się jego naturalne instynkty. Weź pod uwagę wiek swojego psa. Polowanie jest w zasadzie instynktem, który jest trudny do kontrolowania im pies jest młodszy tym łatwiej będzie go opanować.

 

Podstawą jest poświęcanie psu uwagi od początku

Cały proces jest łatwiejszy dla właściciela, gdy istnieje już pewna więź między nim a psem. Taki pies łatwiej wtedy reaguje na polecenia. Nie da się porównać zachowania zwierzaka, o której opiekun dba, ćwiczy z nim, dba o niego przez cały dzień z zwierzaka, którego właściciel widzi rano a następnie dopiero późnym wieczorem. Przede wszystkim każdy pies powinien znać podstawowe komendy takie jak „Siad”, „Leżeć”, „Zostań” i „Noga”.

Rozpocznij trening w odpowiednim czasie

Profesjonalni trenerzy psów twierdzą, że trening w obecności zwierzyny najlepiej rozpocząć w wieku 3-4 miesięcy. Wybierz miejsce, gdzie pojawia się zwierzyna, spuść psa ze smyczy, pozwól mu biec i obserwuj jego zachowanie. Musisz nauczyć się rozpoznawać, kiedy reaguje na trop, co nie jest takie trudne. W takiej sytuacji każdy pies bardzo się ożywia. Natychmiast krzyknij „Fuj” i zbliż się do niego, ale uważaj, aby go nie ścigać, po prostu bądź bezkompromisowy. W większości przypadków niedoświadczony pies będzie przestraszony. Następnie zmień swoje nastawienie, pobaw się z nim, przytul, daj mu smakołyk i chwal go.

 

 

Jak trenować ze starszym psem?

Trening z młodym psem jest łatwy i praktycznie zawsze skuteczny, wyszkolenie starszego psa może być cięższe. Nie możesz postrzegać jego zachowania jako błąd i karać go. Zawsze pamiętaj o tym, polowanie to dla niego normalna rzecz.

Zabierz psa do lasu i zostaw go na długiej smyczy, która ma około 15-20 metrów, aby poczuł, że może się swobodnie poruszać i o niej zapomniał. Gdy tylko zareaguje na zwierzynę lub trop, powiedz „Fuj” i jednocześnie szarp smyczą w twoją stronę. To nie może być przeciąganie liny, ale szybki i energiczny ruch!

Najczęściej po 4-5 próbach możesz smycz zwolnić. Pozostań czujny gdy pojawi się zwierzyna trzymaj mocno smycz i przywołaj psa.

 

Wypróbuj obrożę elektryczną

Możesz wypróbować także obrożę treningową, która jest w pełni bezpieczna i za jej pomocy możesz natychmiast wzmocnić swoją komendę. Największą zaletą obroży jest fakt, że pies nie musi być na smyczy. Obroża zastąpi długą smycz, dzięki czemu twój pies będzie miał więcej wolności podczas spaceru. Obroża wyraźnie ułatwi trening.

 

Unikaj błędów

Bądź cierpliwy, każdy pies jest inny, połowiczny trening może nie przynieść odpowiednich rezultatów. Musisz być cały czas czujny. Częstym błędem jest spóźniona reakcja  lub zbyt mocna reakcja, gdy przestraszony pies boi się wrócić do swojego opiekuna. Nie zapomnij swojego psa nagrodzić za każdą poprawną reakcję, bądź cierpliwy!

 


Produkty powiązane