Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak często i kiedy chodzić do weterynarza?

Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o zdrowie swojego zwierzaka, regularne wizyty u weterynarza są niezbędne. Minimum to coroczne badania kontrolne, które nie ograniczają się jedynie do szczepień. Raz lub nawet dwa razy w roku pies powinien mieć wykonywane badania krwi, moczu i kału, które pozwalają na wczesne wykrycie chorób. Wczesne wykrycie choroby ma istotny wpływ na jego szybki powrót do zdrowia. Regularne wizyty pozwalają też przyzwyczaić pupila do wizyt u weterynarza, co w razie choroby ułatwia mu dokładniejsze zdiagnozowanie problemu.

 

Racjonalny wybór lekarza weterynarii. Pamiętaj, że zdrowie i długość życia Twojego pupila zależy od efektywności Twojej współpracy z lekarzem weterynarii! Podstawą tej interakcji jest wzajemne zaufanie. Weterynarz musi wiedzieć, że przekazujesz mu prawidłowe informacje i rozumiesz, że jego celem jest pomoc, a nie tylko osiągnięcie zysku finansowego. Z jednej strony nie należy myśleć, że kilka artykułów z Internetu (lub nawet kilkadziesiąt) może zastąpić lata profesjonalnego szkolenia. Dlatego nie powinniśmy bezzasadnie kwestionować wiedzy weterynarza tylko dlatego, że coś przeczytaliśmy lub usłyszeliśmy (ale zadanie pytania lub prośba o wyjaśnienie recepty jest mile widziana);


Obserwując zachowanie swojego psa można wykryć wszelkie zmiany, które mogą wskazywać na problemy zdrowotne. Chociaż czasami może to być zwykły dzień depresji, brak apetytu, zmniejszone pragnienie i wycofanie powinny być powodem do niepokoju. Regularna obserwacja odchodów psa pozwala wykryć ewentualne problemy trawienne, takie jak częste biegunki lub trudności z wypróżnianiem, które mogą być oznaką choroby lub konieczności zmiany diety. Warto również monitorować stan sierści i skóry, ponieważ zaczerwienienie skóry i nadmierne drapanie mogą wskazywać na alergie pokarmowe lub reakcje alergiczne na pyłki. Chociaż drapanie jest normalne, nadmierne drapanie może wskazywać na obecność pcheł, alergii lub infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Nadmierne drapanie może również prowadzić do infekcji, ponieważ rany spowodowane drapaniem mogą ulec zakażeniu.



Jakie są najczęstsze choroby zwierząt domowych? Na jakie choroby narażony jest Twój pies lub kot? Najczęstsze choroby psów to kamień nazębny, zapalenie spojówek i owrzodzenia rogówki, odrobaczanie, infekcje uszu, gorączka, biegunka, wymioty. Najczęstsze choroby kotów, zakażenie dolnych dróg moczowych, pchły, pasożyty wewnętrzne, biegunka, problemy z oczami, cukrzyca kotów.


Szczególnie wiosną należy regularnie sprawdzać skórę psa lub kota. Sezon na kleszcze zaczyna się zwykle w marcu lub kwietniu, choć jeśli mamy cieplejszą zimę, kleszcza możemy przywlec znacznie wcześniej. Często zwracamy uwagę na kleszcze po spacerze w lesie, ale przenoszą one choroby rzadziej niż kleszcze miejskie. Kleszcze w miastach są zarażone boreliozą częściej niż te w lesie, przy czym prawie jeden na dwa kleszcze jest zarażony. Wyższy wskaźnik zakażeń tłumaczy się specyficznym środowiskiem miejskich parków leśnych, w których rozwijają się zwierzęta przenoszące boreliozę. Kleszcz czołga się przez futro, zbliża się do skóry i szuka odpowiedniego miejsca do ugryzienia. Kleszcze zwykle preferują obszary ciała, w których skóra jest cienka i mniej owłosiona. Najczęściej można je znaleźć wokół pyska, uszy, pod pachami, jelit, a także na nieowłosionej skórze na brzuchu. Jeśli chcesz poznać ryzyko zarażenia się kleszczem na zewnątrz, śledź prognozy aktywności kleszczy w Internecie.