Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak nauczyc psa aportowac?

Wydaje sie to bardzo porste. Piesek siedzi przy waszej nodze, rzucicie mu patyk lub zabawke i dacie mu komende „aport“. Pies sie rozbiegnie i wroci do was z rzucona rzecza. Jednak w rzeczywistosci nie zawsze to tak wyglada. Czasem wasz piesek siedzi i nie chce sie mu nawet wstac. Innym razem dobiegnie do rzeczy ale juz jej nie przyniesie. Nauczyc psa aportowac jest dosyc wazna umiejetnoscia w jego nauce. Co robicie zle?

Doswiadczeni kynologowie i poczatkujacy z wychowaniem milosnicy psow mowia zgodnie – aportowanie jest potrzebne, ale rowniez ciezkie. Nie tylko ludzie, ktorzy dopiero zaczynaja z treningiem psa miewaja z tym trudnosci, ale rowniez eksperci. Dlatego dzis prezentujemy szczegolowa instrukcje, jak nauczyc psa dobrze i prawidlowo aportowac.

Zasady prawidlowego aportowania:

Podobnie jak inne komendy, rowniez aportowanie ma swoje konkretne zasady. Jedna grupa, ktora ma doswiadczenie z nauka psa aportowania sa profesjonalni kynlogowie, ktorzy mowia : „ Przedmiot powinien zostac rzucony psu do odleglosci 10 krokow od miejsca, w ktorym sie znajduje. Komende nalezy wydac kiedy rzucany przedmiot lezy juz na ziemi .Pies, ktory siedzi obok wlasciciela na komende "aport" powinien szybko biec prosto do przedmiotu i natychmiast przyniesc go wlascicielowi.  Pies powinien usiasc na przeciwko pana i trzymac przedmiot w zebach tak dlugo,az wlasciciel mu go odbierze wymawiajac komende "pusc". Po odebraniu przedmiotu ,wlasciciel powienin trzymac go w prawej rece.“ Jasne ale skomplikowane? Jak nauczyc psa precyzji w aportowaniu?

 

 

Aportovanie krok za krokem

Podczas nauki aportu , wlasciciele psow spotykaja sie z roznymi problemami i trudnosciami – do tych najpopularniejszych nalezy brak reakcji psa na aport, lub zupelnie na odwrot startuje za szybko,nie czeka na komende „aport“. Czesto dzieje sie, ze pies podczas aportu sie bawi, nie chce np puscic zabawki . Blad za zwyczaj jest jednak po stronie wlasciciela. Pies nie rozumie tego co wlasciciel od niego wymaga.Jestesmy zbyt niecierpliwi,malo konsekwentni i zle komunikujemy sie z psem. Ale i to da sie naprawic.

  • Wzbudzcie w psu zainteresowanie. Trening zacznijcie juz w szczeniecych latach, dlatego ze mlode psy lubia sie bawic iw szystkiego sa ciekawe. Rzucajcie psu pilke, patyk lub kupcie mu specjalnazabawke,ktora szybko pokocha. Specjalisci polecaja specialne zabawki dla psow ze sznurkiem na koncu. Wazne abyscie zyskali uwage psa, aby skupil sie na zabawce. Jesli pies nie interesuje sie zabawka, sprobujcie dac mu inna. Na pewno znajdziecie odpowiednia zabawke. W przypadku ze piesnie chce sie bawic zabawka, sprobujcie rzucic mu kawalek miesa lub kosc.
  • Na poczatku bawcie sie z pieskiem na terenie. ktory zna i ktorego sie nie boi , bedzie sie tam czul lepiej i nie bedzie chcial nigdzie uciec. Ilekroc piesek zlapie aport w zeby wolajcie zaby go wam przyniosl. Na poczatku treningu , kazcie mu przedmiot trzymac w pyskupowiedzcie komende "pusc" ,a druga reka mu odbierzcie aport. Pochwalcie pieska i dajcie mu nagrode. Wyjasnijcie pieskowi, co od niego chcecie Nie zapomnijcie o jednej rzeczy, przy przeciaganiu, nigdy nie pozwolcie psu wygrac i odebrac wam przedmiotu.
  • Wazna rzecza w treningu aportowania jestto aby pies przyzwyczail sie do komendy„"siad"“ – dlatego, ze pies reaguje na aport z pozycji siedzacej. Na poczatku trenowania nigdy nie rzucajcie przedmiotu zbyt daleko. Najperw wybierzcie dla psa ulubiona zabawke .
  • Najpierw sie z nim pobawcie , przeciagajcie sie z psem itp. Potem powiedzcie pieskowi „pusc“ a po chwili rzuccie zabawke wydajac komende „aport“ . najpierw piesek nie bedzie wiedzial co od niego chcecie, ale dlatego, ze jest to ulubiona zabawka za pewne za nia pobiegnie.
  • Kiedy chwyci zapawke do pyska, zawolajcie go komenda „do mnie“, pobawcie sie, dajcie komende „pusc“ i jesli odda zabawke - pochwalcie go. Tak samo jak przy innych komendach oraz w innych dziedzinach nauki powtarzanie jest kluczem do sukcesu. Piesek musi polaczyc czynnosci z pojedynczymi komendami, a do tego potrzebuje systematycznego treningu.
  • Nie stresujcie pieska i nie krzyczcie na niego, powinien aportowac z radosci a nie ze strachu. Kiedy jest zmeczony a przy tym przestraszony, caly trenig zupelnie nie ma sensu. Konczcie trening zawsze kiedy pies ma jeszcze sile aportowac a nie gdy jest juz kompletnie zmeczony.
  • Ilekroc piesek polaczy komendy z czynnosciami,co u kazdego psa nastapi w innym czasie , mozecie mozecie kontynuowac juz i czerpac przyjemnosc z aportowania . Posadzcie pieska obok swojej nogi komenda "siad" , rzuccie przedmiot i wydajcie komende „aport“. Nadgorliwego pieska mozecie na poczatku przytrzymac za obroze. Zawolaj „do mnie“ lub „przynies“ a kiedy przyniesie zabawke powinien usiasc, dlatego dajcie mu komende "siad" . Pochwalcie pieska i dajcie u nagroda – slowem, poglaskaniem lub przysmakiem.

 

 

Badzcie cierpliwi i wspierajcie wasze psy w nauce.

Jak juz mowilismy nauka aportowania jest ciezka. Za rowno dla wlascicieli jak i dla psow. Dlatego musicie byc maksymalnie cierpliwi i jasno tlumaczyc czego chcecie.

Zobaczyc mozecie rowniez video

https://www.youtube.com/watch?v=7nsDHuohuhQ