Uwaga! W Wielkanocny Poniedziałek nie pracujemy. Zapraszamy ponownie we wtorek.🥳
Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak poprawnie założyć obrożę treningową?

Poprawne założenie obroży treningowej podstawą sukcesu.

Niewłaściwe załóżenie obroży może stanowić jeden z głównych problemów podczas treningu psa.

Najpierw dokonałeś rozeznania na rynku, następnie zakupiłeś elektroniczną obrożę treningową, która według Ciebie będzie odpowiednia dla Twojego psa. Otrzymałeś paczkę z obrożą i jesteś gotów do rozpoczęcia treningu. Włączasz obrożę, zakładasz ją psu na szyję i naciskając przyciski starasz się dopasować poziom do jego wrażliwości.

Niski poziom – nic się nie dzieje. Podwyższasz poziom i nadal bez reakcji. Jeszcze trochę więcej – brak reakcji. Myślisz, że chyba obroża jest za słaba dla Twojego psa, podwyższasz znowu poziom. Pies podnosi głowę, naciskasz, nagle skok i wycie. Piesek wygląda na zaniepokojonego a Ty czujesz się dziwnie.

Zanim wpakujesz obrożę z powrotem do pudełka oznajmiając „ to urządzenie nie działa” przyjrzyjmy się jednemu z najczęstszych błędów, który popełniają nowi użytkownicy elektronicznych obróż treningowych.

 

Nieprawidłowe założenie elektronicznej obroży jest głównym powodem problemów w procesie treningowym.

 

Warunkiem prawidłowego działania elektronicznej obroży treningowej jest prawidłowe założenie tego urządzenia na szyi psa, zapamiętajmy to raz na zawsze. Wewnątrz odbiornika, który spoczywa na szyi Twojego psa znajdują się elementy (płytka, akumulator, antena), które gwarantują powstanie stymulacji elektronicznej, przesyłanej za pośrednictwem JEDNEJ elektrody (nie dwóch). Aby Twój pies poczuł przesyłany sygnał OBIE elektrody muszą być w bezpośrednim kontakcie ze skórą psa. Skóra działa jak przewodnik pomiędzy dwoma punktami. To pozwala impulsowi na przejście z jednego punktu do drugiego, w wyniku czego Twój pies poczuje wysyłany sygnał. Pamiętajmy, kontakt ze skórą dwóch elektrod zapewnia poprawne działanie obroży.

Oznacza to, że jeśli obroża nie jest wystarczająco ciasno założona na szyi psa, nie ma żadnych szans aby pies poczuł cokolwiek. W ten sam sposób działa także nieinwazyjna terapia dla ludzi - elektrostymulacja TENS.

 Jeśli tylko jedna elektroda zostałaby umieszczona na skórze człowieka, urządzenie nie działałoby prawidłowo, człowiek w tym momencie nic nie odczuwa. Powód zawycia psa, w przedstawionej wyżej hipotetycznej sytuacji, można wyjaśnić następująco: w momencie podnesienia głowy, obroża była luźno założona , prawdopodobnie w wyniku za niskiego umocowania obroży lub założenia obroży w pozycji siedzącej psa. W momencie gdy pies obniżył swoją głowę by sięgnąć podłoża, obroża zsuneła sie w kierunku uszu, dwie elektrody nie były w kontakcie ze skórą, w efekcie żaden sygnał przez psa nie był odczuwalny. W momencie gdy pies podniósł głowę, obroża zsuneła się w kierunku łap, obie elektrody znalazły się w kontakcie ze skóra psa. Międzyczasie poziom impulsu został podniesiony na poziom wyższy niż było to potrzebne i dlatego nastąpił opisany efekt.

 

Jak zapobiegać takim sytuacjom? Jak prawidłowo założyć obrożę?

 

Pamietaj zawsze obrożę należy zakładać psu, który stoi, nigdy w pozycji siedzącej. Unikniesz wtedy luzu pomiędzy obrożą a szyją. Prawidłowe założenie oznacza, że dwie elektrody są w bezpośrednim kontakcie ze skórą psa przez cały czas, niezależnie od pozycji głowy psa. Aby osiągnąć taki stan, musimy załóżyć obrożę relatywnie wysoko na szyi psa. Ten kierunek jest bardziej odpowiedni niż założenie obroży niżej, w okolicy łopatek. Bardzo ważne jest założenie obroży na tyle mocno, aby odbiornik nie zmieniał swojej pozycji na szyi. Jeśli odbiornik porusza się luźno podczas prób przemieszczenia go, oznacza to, że jest założony za luźno. Jeśli odbiornik nie drgnie po próbie poruszenia nim, założony jest za ciasno. Zbyt ciasne założenie odbiornika połączone z za długim, ciągłym użytkowaniem może spowodować odleżyny pod punktami kontaktowymi. Odleżyny to problem, którego należy unikać (problem został opisany w innym artykule). W większości przypadków przy odpowiednim zaciśnięciu powinieneś być w stanie wciśnąć swój mały palec pomiędzy pasek obroży a szyję psa.

Jakiej długości elektrody będą lepiej pasować do Twojego psa? Psy z umiarkowaną sierścią (np. Retriver, Border Collie, Airedale terrier, Terier irlandzki) oraz psy z krótką sierścią ( np. Pitbull, Bokser, Wyżeł niemiecki krótkowłosy, Wyżeł weimarski) należy trenować z użyciem krótkich elektrod. Psy z dłuższą sierścią (np. Owczarek niemiecki, Pirenejski pies górski, Owczarek szkocki) bedą wymagały prawdopodobnie zamontowania dłuższych elektrod.

Psy z bardzo gęstą sierścią (np. Chow chow, Elkhund szary) są najbardziej wymagające jeśli chodzi prawidłowe założenie obroży. Nigdy nie ma potrzeby golenia sierści, ale rozrzedzenie ręką włosów w okolicy szyi ułatwi założenie obroży.

Możesz trochę poruszać odbiornikiem w jedną i drugą stronę aby łatwiej przebić się przez dłuższą i gęstszą sierść. Dzięki temu zabiegowi rozrzedzisz trochę sierść i dotrzesz do skóry, zapobiegniesz ewentualnemu przemieszczaniu się odbiornika.

 

Niezależnie od typu sierści musisz regularnie czesać, myć psa (zwracając szczególną uwagę na okolice szyi) w celu usunięcia zgromadzonej sierści i oczyszczenia skóry. Dzięki temu zapewnisz psu zdrową skórę i lśniącą sierść oraz możliwość idealnego dopasowania obroży.

 

Podsumowanie:

  1. Zakładamy obrożę w momencie gdy pies stoi, nigdy w pozycji siedzącej.
  2. Pasek obroży powinień być umieszczony relatywnie wysoko, w pobliżu uszu psa.
  3. Odbiornik umieść w pozycji centralnej pod pyskiem psa.
  4. Obie elektrody muszą być w kontakcie ze skórą psa, jest to bezwzględny warunek działania obroży.
  5. Pomiędzy paskiem obroży a szyją powinno być miejsce na włożenie Twojego małego palca.
  6. Przed założeniem obroży starannie rozczesz miejsce kontaktu elektrod ze skórą psa.