Zadzwoń do nas (Pn-Wt 7-17, Śr 7-18, Czw-Pt 7-17)

Zwierzę to nie rzecz! Pies nie powinien być prezentem na Boże Narodzenie

Rozdajesz prezenty pod choinkę? Tak to powinno być. Ale jeśli rozważasz podarowanie „żywego prezentu” dla przyjemności, najpierw weź rozsądek w swoje ręce i raczej zrezygnuj z tego zamiaru. Dlaczego? Zwierzę nie jest rzeczą, to związek, troska i odpowiedzialność. Dlatego nie należy robić zwierzaka prezentu. Świadczą o tym psy i koty stłoczone w schroniskach każdego roku po świętach Bożego Narodzenia.

 

Co musisz wziąć pod uwagę przy wyborze zwierzaka? 

Zawsze wybieraj zwierzaka po wspólnym rozważeniu tej decyzji z przyszłym właścicielem. Z pewnością woli sam wybrać zwierzę. Będzie to jego partner na wiele lat! Poważni hodowcy czy schroniska również zgodzą się na adopcję psa, gdy przyszły właściciel zapozna się z wybranym psem i rozważy dostępne warunki. Dzwonek do drzwi i wskazanie szczeniaka palcem nie świadczy o tym, że jesteś gotowy zająć się psem.

  • Która rasa będzie najlepsza? Bernardyna nie może być wychowywany w bloku mieszkalnym, psy husky i rasy nordyckie muszą codziennie mieć dawkę sporego ruchu aby spożytkować energię i nie nadają się dla mało mobilnych ludzi . I taki jack russel, to bardzo miły i mały pies... w rzeczywistości jednak trudno znaleźć tę samą żywą i porywającą rasę, co jack russel. O każdej rasie możesz zdobyć informacje od ekspertów i poradzić się przed wyborem.
  • Czy zainteresowanie przyszłego opiekuna jest trwałe? Pies to zobowiązanie na co najmniej 10 - 15 lat. Będzie z Tobą nawet w czasie wakacji, wypoczynku i pracy. Wymaga chodzenia nawet w deszczu czy mrozie.
  • Czy masz na psa odpowiednie finanse? Koszty utrzymania psa w przypadku choroby lub urazu mogą być wysokie, codzienna opieka będzie niestety kosztować.
  • Poświęcisz psu swój czas? Jeśli regularnie robisz nadgodziny lub wyjeżdżasz w podróże służbowe, pies nie jest właściwym wyborem. Pies potrzebuje twojej uwagi, nawet po spacerze nie będzie siedział tylko w kącie. Cierpi na samotność i możesz mieć problemy z sąsiadami, jeśli Twój pies cały czas sam szczeka.

 

 

Smutek w schroniskach: Czy na prawdę chciałeś tego zwierzaka?

Na początku radość podczas Świąt Bożego Narodzenia, potem opuszczony zwierzak w schronisku lub głodny szukający jedzenie w śmietniku. Te problemy są widoczne co rok. Są schroniska, które podczas przedświątecznego okresy nie wydają zwierząt wcale. Właśnie podczas świąt ludzie działają impulsywnie pod wpływem świątecznych emocji. Dużo sytuacji kończy się natomiast nieszczęśliwie dla małym zwierzaków.

Co jest złego w rozdawaniu żywych prezentów? Właściwie wszystko. O takim zobowiązaniu właściwie nie można zadecydować za kogoś. Pomyśl co chciałeś tym osiągnąć? Może twoja babcia wolałaby na starość być bardziej niezależna, więcej podróżować niż wyprowadzać psa zimą i w mrozie? Dzieci będą kochać psa także po tym jak zrobi w domu kałuże lub coś rozgryzie. Chcesz mieć potem na sumieniu pieska, który skończy lub wróci do schroniska? Wiesz dostatecznie dużo o wychowaniu psa i masz dużo czasu na trening?

 

 

 

Pies to nie prezent! Przygotuj dziecko na odpowiedzialność..

 

Osobnym rozdziałem jest podarowywanie zwierząt dzieciom. Dziecięce wyobrażenia bywają podobne do idyllicznych filmów, którym daleko do prawdy. Zanim podarujesz psa dziecku, pomyśl czy cała rodzina będzie chętnie się nim opiekować. A jak poznać czy dziecko jest gotowe opiekować się na stałe psem?

  • Odwiedź z dziećmi schronisko. To najlepszy sposób aby pokazać dziecku jak piesek odczuwa samotność i smutek. Zapytaj o możliwość regularnego wyprowadzania psa. Jeśli twoja latorośl będzie ochoczo wstawać rano mimo deszczu i mrozu i spacerować z psem, możesz podejrzewać, że będzie tak samo w przypadku posiadania przez niego psa na stałe. Często jednak początkowe zainteresowanie szybko opada.
  • Wybierz się na wycieczkę do hodowli. Hodowcy z przyjemnością wyjaśnią Ci, czego wymaga opieka nad psem, w jakich okolicznościach adopcja jest dopuszczona, a dziecko na własne oczy zobaczy, na czym polega życie z psem.
  • Daj dziecku na przykład książkę lub zaprenumeruj magazyn o tresurze psów. Jego zainteresowanie wzrośnie lub spadnie.
  • Naucz swoje dziecko, że zwierzę to nie rzecz, ale decyzja i odpowiedzialność. Dajesz mu pożyteczny prezent, gdy np. idziesz do schroniska z prezentem, karmą lub innymi rzeczami dla porzuconych psów. Ale lepiej wybierzcie razem zwierzaka, po dojrzałym rozważeniu tej decyzji przez wszystkich członków rodziny.