Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Zaczynasz tresurę psa? Tych błędów unikaj

Jeśli przyjrzysz się dyskusjom o pieskach, wielu opiekunów narzeka, że ich psy nie są odpowiednio posłuszne. Jedne ciągną na smyczy, inne szczekają na rowerzystów lub nie reagują na przywołanie. To prawda, że niektóre psy są bystre i łapią komendy szybko, inne wymagają więcej cierpliwości. Jednak wszystkie psy są bardzo mądre więc prędzej czy później złapie ustalone reguły a błędy szkoleniowe popełnia najczęściej opiekun. Przyjrzymy się najczęstszym błędom, tak żebyś ich nie powtórzył w pracy ze swoim pieskiem.

 

Brak komunikacji z psem

Nieporozumienia powodują kłótnie między ludźmi, którzy używają tego samego języka, a co dopiero między psem a człowiekiem (chociaż często lepiej dogadujesz się ze swoim psim partnerem niż z kolegami w pracy). Ale czasami zdarza się, że właściciele w ogóle nie komunikują się ze swoim psem! Zamiast wydać mu polecenie, ciągną mocno za smycz, pies jest zdezorientowany, idzie skulony za swoim panem, nie wie, czego od niego się oczekuje i dokąd idą. A to tylko jeden przykład z wielu. Dlatego mów do swojego psa. Wydawaj mu jasne i klarowne polecenia.

Brak konsekwencji, pies jest zdezorientowany

Jeśli nie mieszkasz sam ze swoim psem, prawdopodobnie inni członkowie rodziny również będą ingerować w wychowanie. Na przykład, nie dajesz mu jedzenia ze stołu, żeby nie błagał i nie prosił o każdy kęs, ale twoje dzieci go rozpieszczają. Albo nie chcesz go wpuścić na kanapę, ale twoja żona zaprasza go tam za każdym razem, gdy ogląda telewizję. Co w tym momencie może mieć pies w głowie? Prawdopodobnie jest tam zdezorientowany, nie wie, czego się od niego wymaga. Dlatego zawsze bądź konsekwentny w swoim wychowaniu. Uzgodnij, na co pozwolisz psu, a na co nie.

Nie dajesz jasnych komend

Jeden z najczęściej popełnianych błędów przez właścicieli, a mianowicie to, że nie wydają psu wyraźnych poleceń, ale zmieniają je codziennie jak skarpetki. Czasami wołają psa „do mnie”, a innym razem „do nogi” to dwie inne komendy. Ważna jest również intonacja głosu - czyli od tego, jak wołasz psa.

Trening jest zbyt męczący, nie sprawia psu radości

Pozytywna motywacja i dobra zabawa jest najlepsza dla psów. Doświadczeni treserzy twierdzą, że psa można nauczyć prawie wszystkiego, ale musi mu się to podobać, musi traktować trening jako zabawę. A to jest wyzwaniem, zwłaszcza gdy jesteś ambitny. Staraj się epatować pozytywną energią, podejmij trening żartobliwie. Pies to poczuje. Lepiej wybierać krótsze i intensywniejsze treningi niż długie. Zmęczony pies nie będzie tak samo bystry jak wypoczęty pies, a trening nie będzie skuteczny. Pamiętaj też o nagrodzie - poczęstunku, piłce lub komplecie.

Nie jesteś wytrwały, szybko się poddajesz

Szkolenie psa do posłuszeństwa wymaga twojej cierpliwości. Tak, są psy, które uczą się szybko i chętnie, a także psy, które wymagają poświęcenia większej ilości czasu. Ale to tak samo jest u ludzi. Podstawą dobrego treningu psów jest konsekwencja i systematyczność. Trenuj przez chwilę każdego dnia i bądź konsekwentny. Nawet psy, które ćwiczą agility i są prawdziwymi mistrzami, muszą powtarzać ćwiczenia. Bo to prawda, że ​​powtarzanie jest matką mądrości. Ale uwaga, wytrwałość i konsekwencja to nie to samo, co bicie psa! Nigdy nie używaj siły względem psa podczas treningu! Takie zachowanie będzie kojarzyło mu się z negatywnym doświadczeniem, zamiast z pozytywnymi emocjami, nie będzie mu się to podobało, zacznie się ciebie bać. To nigdy nie powinno być twoim zamiarem.

 

Lista negatywnych zachowań, które nie są oczekiwane

  • Pies nie przybiega na przywołanie. Wołasz „do mnie”, a pies nie odpowiada. To jest podstawa posłuszeństwa. Jak mówią treserzy, pies musi mieć opanowane przywołanie. Szkol psa najpierw w domu, spokojnie w mieszkaniu, gdzie nie ma nowych i uciążliwych bodźców, np. w parku czy lesie. Weź smakołyk jako pomoc. I bądź ostrożny - nie popełniaj błędu że gdy pies przyjdzie po dużym wysiłku, upominasz go. Nie. Pies łączy bieg z karą. A ty tego nie chcesz.
  • Pies ucieka. Za zwierzyną, za rowerzystami lub po prostu daje się poprowadzić instynktom. Istnieje wiele powodów, dla których psy uciekają. Powodem może być również to, że pies nie ma wystarczającej ilości ruchu na co dzień. Aby puścić swobodnie psa bez smyczy, konieczne jest, aby bardzo dobrze reagował na komendę „do mnie”. Pomóc może również clicker lub elektroniczna obroża treningowa, którą możesz łatwo zdalnie sterować, a jeśli pies nie jest posłuszny, możesz wysłać sygnał do swojego psa.
  • Pies zjada odchody. To przeszkadza wszystkim opiekunom i jest niebezpieczne dla zdrowia psa. Istnieje kilka wyjaśnień, dlaczego psy to robią, ale żadne nie jest jeszcze naukowo uzasadnione. Jednak jedzenie odchodów jest niepożądane, ponieważ może również powodować niektóre choroby. Jeśli w Twoim ogrodzie są odchody, na przykład od kotów, spróbuj posypać je ostrymi przyprawami, co może zniechęcić psa następnym razem. Również konsekwentnie upominaj psa za każdym razem, gdy złapiesz go przy tej czynności. Ale uważaj, kara wsteczna nie jest skuteczna. Psa należy upomnieć. tylko wtedy, gdy zostanie złapany na gorącym uczynku. W oduczeniu tego zachowania świetnie pomagają obroże sprayowe.
  • Żebranie przy stole. Czasami chcemy swojemu psiakowi zapewnić wszystko co najlepsze i czego tylko chce, dlatego podajemy mu potrawy ze stołu. Ale z czasem stanie się śliniącym się i natrętnym psem. Zdefiniuj przestrzeń psa, on dostaje jedzenie i ma swoją miskę. Upewnij się, że inni członkowie rodziny przestrzegają zasad i nic potajemnie nie podają psu.
  • Szczekanie na obcych i psy lub szczekanie w mieszkaniu. W pierwszym przypadku, gdy pies szczeka na obcych, psy lub przedmioty, przyczyną może być słaba socjalizacja. Dlatego postaraj się zapoznać psa z jego otoczeniem, zabierz go do parku lub ze sobą do miasta. Kiedy pies szczeka w mieszkaniu, najczęstszym powodem jest samotność lub strach. Postaraj się nauczyć psa samodzielności, zostawiając go najpierw w domu tylko na krótki czas, chwaląc go, gdy wróci i nie szczeka. Wydłuż interwały. Pomocna może być również obroża antyszczekowa.



Produkty powiązane

Aetertek AT-918 C
Warianty (2)
dla 1 psa dla 2 psów

Aetertek AT-918C

Dostępne
649 zł

Porównaj

Aetertek AT-919C
Warianty (2)
dla 1 psa dla 2 psów

Aetertek AT-919C

Dostępne
974 zł

Porównaj

Treningowa obroża Dogtra iQ Plus
Warianty (2)
dla 1 psa dla 2 psów

Elektryczna obroża treningowa Dogtra iQ Plus

Dostępne
1 128 zł

Porównaj

Canicom 5.1500
Warianty (4)
dla 1 psa dla 2 psów dla 3 psów dla 4 psów

Canicom 5.1500

Dostępne
1 231 zł

Porównaj

Canicom 1500
Warianty (4)
dla 1 psa dla 2 psów dla 3 psów dla 4 psów

Canicom 1500

Dostępne
1 248 zł

Porównaj