Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Tresura doskonałego posłuszeństwa: Obedience w praktyce

Maksymalne posłuszeństwo psa jest korzystne dla Ciebie i Twojego psiego przyjaciela. Niezakłócony związek oparty na zaufaniu, w którym pies wykonuje Twoje polecenia bez zwlekania i perswazji, pozwoli Ci spędzić ze sobą jak najwięcej czasu. Tylko dlatego, że nie zostawisz psa w domu, bo znów będzie ciągnął na spacer, biegał i bawił się. Posłuszeństwo po prostu się opłaca. Jak wytresować psa do perfekcyjnego posłuszeństwa i zdobyć niezawodnego partnera na całe życie?

 

 

Słowo obedience pochodzi z języka angielskiego i oznacza po prostu posłuszeństwo lub kontrolę. Psy są z natury bardzo posłuszne, a ponieważ nas kochają, zazwyczaj starają się postępować zgodnie z naszymi instrukcjami. Reszta zależy od nas i nie wystarczy: konsekwencja, jasne instrukcje, czas i odpowiednio dobrane nagrody to podstawa każdego treningu, który doprowadzi psa do perfekcyjnego posłuszeństwa.

Nauczenie psa pełnego posłuszeństwa jest często dużym problemem dla właścicieli. Jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy. Zwykle też oceniamy swoje umiejętności zbyt wysoko i rozpoczynamy treningi, o których tak bardzo dużo nie wiemy. Nawet proste instrukcje, którymi każdy pies powinien bez problemu sobie poradzić, takie jak „siad” czy „zostań”, mogą być prawdziwym utrapieniem dla nas i dla naszych czworonożnych partnerów. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się jakie są zasady treningu, które doprowadzą do kontroli psa i oszczędzą nam wielu zmartwień.

 

Podstawowy trening posłuszeństwa

Siad, leżeć, waruj lub przynieś. To podstawowe komendy, których każdy pies jest w stanie się nauczyć. Podstawowe szkolenie psów obejmuje właśnie te ćwiczenia posłuszeństwa i umiejętności. Trening posłuszeństwa jest warunkiem dalszych występów specjalnych, jeśli wymagamy ich od naszego partnera. Chociaż nie chcemy podejmować dalszych treningów, takich jak agility, powinniśmy w odpowiedni sposób zasłużyć posłuszeństwo i szacunek naszego czworonożnego przyjaciela.

Najczęstsze błędy jakie popełniamy podczas treningu to niekonsekwencja, kiedy lekceważymy wymagania lub udzielamy psu beznamiętnych i niedbałych komend, których po prostu nie rozumie. To właśnie jasna i konsekwentna komunikacja z psem prowadzi do udanego treningu, doskonałego posłuszeństwa i zręczności.

 

 

Zasady doskonałej tresury

Czego Jaś się nie nauczy tego Jan… To ludowe powiedzenie można z powodzeniem przenieść na szkolenie psów. Jednak ważne jest, aby dostosować tresurę psa do posłuszeństwa zgodnie z wiekiem, zdolnościami i wymaganiami szkoleniowymi. Szkolenie psa powinno być zawsze ciekawe, pies nie powinien się nudzić. Jednocześnie należy szanować jego potrzeby fizjologiczne i nigdy nie trenować go aż do zmęczenia. Przerwy są odpowiednie, gdy pies może się bawić i regenerować. Ważne jest również szanowanie cech charakteru psa – jedne szybciej się uczą, inne potrzebują więcej cierpliwości i konsekwencji. Tutaj również odgrywają rolę.

Komendy, których uczymy psa, muszą być wyraźnie wyartykułowane. Do każdego polecenia wybieramy jedno słowo, które wypowiadamy wyraźnie, a także dodajemy instrukcję ręką lub inne gesty. Należy je zawsze wykonywać w ten sam sposób i w taki sposób, aby pies je rozumiał. Na początku potrzebne są powtarzanie i cierpliwość. Jednak naszym celem powinno być, aby pies wykonał polecenie dokładnie, szybko i po jednej komendzie. Jeśli pies nauczył się już dobrze komendy nie powinniśmy iść na kompromis , należy dalej konsekwentnie szkolić psa. Kiedy zauważymy, że ćwiczenie nie idzie jeszcze dobrze, cofamy się o krok i ponownie dopracowujemy je do perfekcji. Jednocześnie ważna jest autorefleksja: czy naprawdę daliśmy jasną komendę? Czy pies nie jest zmęczony, a nawet chory?

 

Nagrody i kary podczas tresury

Ta zasada jest wyraźnie napisana w każdym podręczniku tresury dla psów: nigdy nie karzemy psa za nieudaną komendę! Dajemy mu chwilę odpocząć, a potem w spokoju próbujemy powtórzyć ćwiczenie. Zwracamy uwagę na jasno sformułowaną instrukcję. Działaj inaczej, za każdą poprawę, za każde poprawnie wykonane ćwiczenie psa, bardzo chwalimy i nagradzamy (nawet przesadnie) smakołykiem.

Jednak ta metoda, której brakuje słynnego bata, jest w rzeczywistości rodzajem pozytywnej motywacji dla psa. Nie będzie się bał treningu (nie będzie kojarzył go z karą) a przeciwnie, będzie starał się wykonać ćwiczenie jak najlepiej, bo posłuszeństwo połączy z nagrodą – pieszczotą, delikatnością i radością swojego pana. Naturą psów jest próba uszczęśliwienia nas, ludzi. Innymi słowy, udany trening, który prowadzi do doskonałego posłuszeństwa wobec psa, opiera się na wywoływaniu przyjemnych i nieprzyjemnych uczuć. Przyjemne uczucia wywołuje pieszczota, pochwała, nagroda, a nieprzyjemne nagana lub szarpnięcie za smycz.

 

Co może ograniczać psa?

Każdy dzień jest inny i dotyczy to również treningu. Istnieją pewne obiektywne okoliczności, które mogą zmniejszyć koncentrację lub wydajność psa. Przecież sami to wiemy, wrażliwi ludzie potrzebują tylko zmiany pogody i już czują swoje ograniczenia. Psy mogą zrobić to samo.

  • Zmęczenie – powtarzane ćwiczenia zwykle prowadzą do zmęczenia, co przytępia uwagę, pies traci zainteresowanie treningiem, może też być poirytowany. Dlatego pomyśl o regularnych krótkich przerwach i odpoczynku.
  • Otoczenie - ucząc psa nowej komendy, warto wybrać miejsce, które zna i gdzie nie jest ono niepokojone, dopiero wtedy będzie mógł skupić na tobie swoją uwagę.
  • Przygotowanie - przed ćwiczeniami pies powinien pobiegać i pójść na luźny spacer. Nie zaleca się karmienia go tuż przed treningiem, ponieważ zazwyczaj jest bardziej leniwy i tęskni raczej za odpoczynkiem niż ćwiczeniami.

 

                          

Dekalog udanego treningu

Przygotuj smakołyki, obrożę, smycz, a także spakuj cierpliwość i silne nerwy. Podczas treningu przestrzegaj kilku zasad, które docenicie Ty i Twój pies.

  1. Jest tylko jeden trener. Pies powinien mieć swojego właściciela, więc wybierz członka rodziny, który będzie go szkolił.
  2. Jasne polecenia są warunkiem sukcesu. Nie zmieniaj ich imion ani intonacji głosu.
  3. Ćwicz w znajomym i cichym miejscu, tylko wtedy pies może zwrócić na ciebie uwagę.
  4. Pies powinien być wybiegany przed treningiem, ale nie zmęczony.
  5. Pamiętaj o regularnych przerwach między treningami – ćwicz około 5 minut, a potem daj psu trochę wolnego.
  6. Buduj swój związek na zaufaniu. Nie bij psa i nie bądź niegrzeczny.
  7. Gdy pies dobrze wykona polecenie, pochwal go i nagrodź smakołykiem.
  8. Když pejsek provede povel dobře, pochvalte ho a odměňte pamlskem.
  9. Bądź konsekwentny i nie poddawaj się.
  10. Nie przekazuj swojego złego nastroju na osa, nigdy nie wyładowuj się na nim.

Powtarzanie jest matką mądrości i prowadzi do udanego treningu.

 

 


Produkty powiązane

Elektroniczna obroża Petrainer PET998DR
Warianty (1)
dla 1 psa - podświetlany

Petrainer PET998DR

Dostępne
237 zł

Porównaj

Zniżka -15%
Patpet T500
Warianty (3)
dla 1 psa dla 2 psów dla 3 psów

Patpet T500

Dostępne
408 zł
347 zł

Porównaj

Zniżka -15%
Patpet 320
Warianty (1)
dla 1 psa

Patpet 320

Dostępne
544 zł
463 zł

Porównaj

Zniżka -5%

Canicom 200

Dostępne
561 zł
533 zł

Porównaj

Zniżka -5%

Canicom 5.201

Dostępne
664 zł
630 zł

Porównaj

Zniżka -5%
Treningowa obroża Canicom 5.202
Warianty (2)
dla 1 psa dla 2 psów

Canicom 5.202

Dostępne
715 zł
679 zł

Porównaj

Elektroniczna obroża treningowa Aetertek AT-216D
Warianty (1)
dla 1 psa

Aetertek AT-216D

Dostępne
681 zł

Porównaj