Trening idealnego posłuszeństwa psa? Z naszym wskazówkami dasz radę
Zazdrościsz w parku innym właścicielom psów, którym podczas spaceru wystarczy ruch palcem a pies posłusznie przybiega do nogi? Wypracowanie takiego posłuszeństwa to połączenie wielu czynników. Na talent swojego psa lub swój nie masz za dużego wpływu, ale możesz wdrożyć w trening rady i wskazówki, które ułatwią ci trening + 16 głównych komend.
Ćwiczenia posłuszeństwa i bystrości
Chociaż istotny jest talent twój i Twojego psa, a także Twoje umiejętności jako trenera są ważne, wytrwałość jest również kluczowa. Jest to ważna cegiełka do zbudowania sukcesu w szerokim zakresie działań jakim jest szkoleniu psów.
Pamiętaj, że tresura do posłuszeństwa jest warunkiem dalszego szkolenia psa – np. agility, występów specjalnych, obrony czy pracy z zapachem. Jeśli więc masz duże ambicje, aby je spełnić, skup uwagę najpierw na doskonałe opanowanie posłuszeństwa i podstawowych poleceń.
Omijaj błędy początkujących podczas tresury
Nie obejdzie się bez inwestycji w czas. Regularność w tym przypadku jest bardzo ważna, tak samo jak dokładność. Ty musisz rozumieć swojego psa a on ciebie. Najważniejsze zadanie spoczywa na tobie - dawać jasne i zrozumiałe komendy. W chwili obecnej obowiązuje także pozytywna motywacja, nie negatywna. Na trening weź ze sobą smakołyki i miły ton głosu, którym pochwalisz psa za dobrze wykonaną komendę i nawet jeśli będzie to tylko prosta komenda siad.
Nie powtarzaj błędów początkujących! Swoją wściekłość, rozgoryczenie ukryj, nie pokazuj psu. Stale jest mnóstwo psów, które nie potrafią z tego powodu opanować podstawowych komend jak noga czy stój. Także nie powielaj tego błędu.
Podobnie unikaj wzbudzania u psa strachu, który z czasem może przerodzić się w agresję. W tym przypadku pies nakręca się i kieruje nim instynkt. Wołasz go na próżno. Kiedy w końcu przyjdzie na twoje wezwanie (a podkreślam, że przyjdzie na twoje wezwanie), zamiast chwalić go za posłuszeństwo, upomnisz go. Pies łączy to: kiedy mnie woła, a ja przychodzę, dostaję karę.
Teraz, gdy już częściowo poznaliśmy relację między opiekunem a psem, a także emocje towarzyszące każdemu szkoleniu, możemy przyjrzeć się szczegółowym zasadom szkolenia psów w celu uzyskania perfekcyjnego posłuszeństwa.
Weź pod uwagę wiek, charakter i kondycje twojego psa
Poznaj dokładnie swojego psa, a następnie tresuj u niego doskonałe posłuszeństwo. To ważna zasada, o której należy pamiętać. Skup się na treningu psa zgodnie z wiekiem, kondycją i zdolnościami szkoleniowymi psa. Nigdy nie przeginaj treningu do tego stopnia, że pies będzie zmęczony. Niektóre psy trenują chętnie, inne się ociągają, przyczyn może być tyle, ile jest psów. Niektóre są z natury bardziej ambitne inne mogą nie wykazywać ochoty do opanowania nowych komend. To trudne zadanie dla Ciebie jako trenera – przejrzeć psa i znaleźć do niego drogę lub uchwycić przyczynę psychologiczną i odpowiednio zorganizować trening.
Dawaj jasne i zrozumiałe komendy
Trening psa do uzyskania idealnego posłuszeństwa to nie sprint tylko raczej maraton. Bądź konsekwentny i nalegaj, aby pies wykonał ćwiczenie prawidłowo, nie zadowalaj się częściowym wykonaniem komend. Połowiczne i niedbałe wykonywanie ćwiczeń może mieć negatywny wpływ na jakość całego procesu treningowego. Nie kombinować oraz zmieniać poleceń wydawanych psu. Mów jasno i zawsze miej jedną komendę na jedno ćwiczenie. Czasami psy mają gorszy dzień treningowy, chociaż ostatnim razem dobrze sobie radziły, przyczyną może być zmęczenie, więc zrób sobie przerwę. Skup się na treningu, nie oglądaj swojego telefonu komórkowego ani otoczenia. Obserwuj swojego psa.
16 podstawowych komend przy tresurze psa
- Przywołanie psa – povel „chodź“
- Komenda „noga“
- Komenda „siad“
- Komenda „leżeć“
- Komenda „wstań“
- Komenda „wolno“
- Komenda „zostań“
- Komenda „noga“ (prowadzenie psa do lewej nogi)
- Komenda „siad“ (przed opiekunem)
- Komenda „leżeć“ (przed opiekunem))
- Komenda „stój“ (przed opiekunem))
- Komenda „aport“
- Komenda „puść“
- Komenda „fuj“ (przerwanie niechcianej czynności)
- Komenda „szczekaj“
- Komenda „do przodu“
Podstawowe szkolenie psów może również obejmować wchodzenie po drabince i równoważni lub przeskakiwanie przez przeszkody. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby trenować psa w innych dyscyplinach, ale jak mówią doświadczeni treserzy, jeśli pies nie reaguje na przywołanie, nie masz nic. Dlatego zacznij od komendy „do mnie”. A jeśli nadal pies nie może tego opanować, rozważ zakup obroży treningowej.