Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Najczęstsze choroby psów: objawy, objawy, leczenie

Kiedy przynosisz do domu małego, witalnego szczeniaka, który lubi odkrywać świat i jest pełen pozytywnej energii, trudno sobie wyobrazić, że w wieku dorosłym ten piękny piesek może chorować. Niestety chorób psów przybywa. Jakie są najczęstsze? Skąd wiedzieć, że pies nie czuje się dobrze? A kiedy powinieneś iść do weterynarza?

Smutne oczy psa, gorący pysk i niechęć do jedzenia. To są główne objawy tego, że z twoim psem może nie być coś nie tak. Nie zawsze musi to być poważna choroba – tak jak my ludzie, pies może również po prostu nie mieć swojego dnia. Ale my ludzie łatwo potrafimy określić i powiedzieć sobie, że musimy iść do lekarza, pies nie powie nam, co go boli lub przeszkadza. Tym bardziej musimy umieć rozpoznawać objawy chorób psów.

Objawy choroby u psów

Jeśli piesek nie wydaje się sobą, jest bez energii, nie chce się bawić, nie wita cię radośnie, sprawdź czy nie ma którejś z poniższych objaw:

  • Temperatura– zdrowy pies ma zimny i wilgotny pysk. Zmianę temperatury można rozpoznać po pysku, jest suchy, gorący, a podczas gorączki może pęknąć. Normalna temperatura u zdrowego psa to około 37,5 do 39 ° C, powyżej 39,5 ° C mówimy o gorączce.
  • Brak apetytu– chory pies zwykle nie ma wielkiego apetytu, może nawet odmówić jedzenia, a to naprawdę jest znak ostrzegawczy, który powinien natychmiast doprowadzić Cię do weterynarza.
  • Oddech– skrócenie oddechu, świszczący oddech lub bardzo szybki oddech to kolejny objaw niektórych chorób psów, takich jak przeziębienie lub rozstrój żołądka.
  • Oczy – sprawdź oczy psa, jeśli cierpi na wydzielinę, ma mętne oczy, zmienił się kolor błony śluzowej (zwykle jest różowy), udaj się do weterynarza.
  • Zachowanie – złe samopoczucie, letarg, drażliwość, apatia. Każda zmiana w zachowaniu psa może być oznaką choroby.
  • Problemy z trawieniem – wymioty, biegunka, zaparcia to inne objawy niektórych chorób psów.
  • Skóra – psy mogą również cierpieć na wysypkę, egzemę lub owrzodzenie skóry. Objawem choroby jest również nadmierne wypadanie sierści.

10 najczęstszych chorób psów

Objawy choroby, zmiany w zachowaniu psa i inne sygnały, że coś jest nie tak, powinny sprowadzić Cię do gabinetu weterynarza, któremu ufasz. Wskazane jest, aby wyjaśnić mu na początku objawy, które zauważyłeś u psa, co pomoże w postawieniu diagnozy. Prawdopodobnie piesek cierpi na mniej poważną chorobę, na którą istnieje lekarstwo.

Zaparcie lub biegunka

Problemy trawienne dotykają zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Wystarczy, że pies coś poliże i może dostać biegunki lub grypy jelitowej. Specjalistyczna nazwa ostry nieżyt żołądka. Objawy obejmują zmniejszony apetyt, biegunkę, a czasem wymioty. Można go leczyć węglem, jeśli problem jest poważny, weterynarz może również zalecić antybiotyki. Równie nieprzyjemne są zaparcia, gdy pies ma problem z wydaleniem stolca, choć próbuje to robić wielokrotnie, zaparciom może towarzyszyć gorączka.

Zapalenie gardła i krtani

Nawet psy nie unikną przeziębienia - wystarczy zmoczyć się, wskoczyć do zimnej wody lub napić się ze strumienia. Jeśli pies nie jest mocny i nie ma silnej odporności, przeziębienie możesz oczekiwać w niedalekiej przyszłości. Mogą mu towarzyszyć zaparcia, kaszel, gorączka. Wskazane jest, aby odwiedzić lekarza weterynarii, aby przeziębienie nie przekształciło się w zapalenie płuc.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest częstą chorobą psów. Zwykle jest to spowodowane infekcjami lub podrażnieniem oka (uraz, brud). Zapalenie spojówek można łatwo rozpoznać po ropnej wydzielinie z oka. W takim przypadku również wskazana jest wizyta u weterynarza, który prawdopodobnie zaleci krople z antybiotykiem.

Zapalenie gruczołów odbytu

Jeśli pies często gryzie okolice pośladków, ślizga się po podłodze, drapie, prawdopodobnie świadczy to o zapaleniu gruczołów odbytu. Nie jest to poważna choroba, ale konieczne jest oczyszczenie gruczołów, co oczywiście jest możliwe u weterynarza. Zatkane gruczoły mogą przekształcić się w stan zapalny.

Zapalenie kości i stawów

Szczególnie starsze psy mogą zmagać się z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Często może to być choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba stawów. Poznajesz go po tym, że ruch psa boli - po schodach nie unosi tylu nóg, idzie powoli. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, oprócz podania środków przeciwbólowych, przepisuje również preparaty odżywcze, które pomogą psu

Robaki

Psy, podobnie jak koty, mogą cierpieć na pasożyty. Są dla nich niewygodne. Najczęstsze są glisty, które można rozpoznać w kale. Zaleca się profilaktykę i odrobaczanie psa dwa razy w roku.

Pchły

Pchły należą do pasożytów, które mogą utrudniać życie psa. Możesz je łatwo rozpoznać - pies drapie się, jest zirytowany, znajdziesz małe czarne kropki w sierści. Nie musisz iść bezpośrednio do weterynarza, ale zaopatrz się w odpowiedni środek przeciwpasożytniczy. Konieczna jest również dezynfekcja legowiska dla psa.

Skręt żołądka

Ta choroba psów jest poważna, a problem polega na tym, że pojawia się nagle i może prowadzić do śmierci. Dotyczy to głównie ras większych - brzuch psa powiększa się, dławi, ale nie wymiotuje, oddycha szybko. Konieczna jest natychmiastowa wizyta weterynarza lub izbie przyjęć, ponieważ bez interwencji na czas zwierzę umrze.

Toksoplazmoza

Inną poważną chorobą psów jest toksoplazmoza. Ostra postać tej choroby występuje głównie u młodych psów, mają gorączkę, wymiotują i cierpią na krwawiącą biegunkę. Pies szybko traci na wadze. Konieczna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza!

Nosówka

Tato toto obávané onemocnění psů se objevuje hlavně u mladých pejsků. Psinka má několik podob (kožní, plicní, střevní a nervová). Prvním příznakem onemocnění je zvýšení teploty, objevuje se nechutenství a skleslost. Důležité je tyto příznaky, ačkoli jsou nepatrné a často dochází ke zlepšení stavu, nepodcenit. Protože předpokladem úspěšného léčení je včasné zahájení léčby.

Ta ciężka choroba występuje głównie u młodych psów. Nosówka ma kilka postaci (atakowane są skóra, płuca, jelita i nerwy). Pierwszym objawem choroby jest wzrost temperatury, pojawia się brak apetytu i zmiana zachowania. Ważne jest, aby nie lekceważyć tych objawów, chociaż są one niewielkie i często ustępują. Warunkiem skutecznego leczenia jest wczesna wizyta u weterynarza.