Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak wybrać odpowiednie środki przeciwpasożytnicze

  • Wybierając odpowiedni środek przeciwpasożytniczy, weź pod uwagę środowisko, w którym żyje Twój pies. Obroże są bardziej odpowiednie dla psów przebywających na zewnątrz. Dla psów, które mieszkają z tobą w mieszkaniu lub domu, wybierz repelenty lub pipety. A jeśli dzielisz gospodarstwo domowe z kotem, skonsultuj się raczej z weterynarzem – niektóre substancje zawarte w psich lekach przeciwpasożytniczych są dla kotów niebezpieczne.
  • Czy wiesz, z jakimi pasożytami chcesz walczyć? Niektóre produkty zwalczają wszystkie pasożyty, inne odstraszają tylko określone gatunki, takie jak pchły czy kleszcze.
  • Ważnym kryterium dla Ciebie może być czas działania leku i całkowity czas jego działania. Spray lub pipeta zapewnią natychmiastową ochronę, podczas gdy trzeba poczekać co najmniej tydzień, aż obroża zabije pasożyty. Czas działania również jest różny. Obroża chroni przed pasożytami przez kilka miesięcy, a pipety często tylko przez kilka tygodni.
  • Wybierz środki przeciwpasożytnicze zgodnie z naturą i potrzebami Twojego psa. Jeśli Twój pies uwielbia wodę i lubi się często kąpać, obroża przeciwpasożytnicza będzie świetnym wyborem, nie ma sensu inwestować w spraye i krople, w których kontakt z wodą zmniejsza skuteczność. Niektóre leki przeciwpasożytnicze nie są zalecane dla szczeniąt i małych psów do 2 kg.

 

Dobieramy środki przeciwpasożytnicze krok po kroku

Pasożyty czają się na Twojego psa od wiosny do jesieni. Nie czekaj, aż niechciani lokatorzy wprowadzą się do futra Twojego psa, a potem do Twojego domu i bądź na nich przygotowany. Odpowiedzialność za zdrowie Twojego psa spoczywa na Twoich barkach. Myślenie o profilaktyce jest nie tylko łatwiejsze i znacznie wygodniejsze, ale przede wszystkim przyjazne finansowo niż radzenie sobie z konsekwencjami. Poza doborem odpowiedniego środka przeciwpasożytniczego, nie zapomnij też o utrzymywaniu legowiska psa w czystości, regularnym myciu go lub spryskiwaniu. Dzięki temu będzie mniej atrakcyjny dla pasożytów.

 

 

Jakiej broni przeciwko pasożytom możesz użyć?

 

  • obroże

  • szampony i pudry

  • repelenty i spraye

  • pipety

  • tabletki do żucia

  • repelenty elektroniczne

 

Co wszystko odgrywa rolę w wyborze odpowiedniego środka przeciwpasożytniczego?

 

  • Kombinace přípravků. Pokud budete chtít použít více antiparazitik najednou, ujistěte se raději u veterináře, že touto kombinací pejskovi nijak neublížíte.
  • Wielkość i waga psa. Możesz dostać obroże dla małych, średnich i dużych ras. W przypadku innych produktów zawsze przestrzegaj minimalnej zalecanej wagi psa.

     

  • Wiek psa. Jeśli masz szczeniaka, zastanów się, w jakim wieku, który środek przeciwpasożytniczy jest zalecany.

     

  • Długość sierści psa. Wybierz odpowiedni produkt dla psów krótkowłosych lub długowłosych.

     

  • Rodzaj pasożytów, które może zneutralizować. Czy produkt zwalcza tylko pchły lub kleszcze, czy może całkowicie sobie z nimi poradzić?

     

  • Zapobieganie. Czy musisz rozwiązać ostry problem z pasożytami, czy wolisz zapobiegać tym walkom?

     

  • Potrzeby psa. Obroże są bez wątpienia wygodne dla hodowców - wystarczy je założyć i nie trzeba się o nie martwić przez kilka miesięcy. Upewnij się jednak, że Twój pies jest również zadowolony z obroży a zawarte w niej substancje nie wywołują u psa reakcji alergicznej.

     

  • Czas trwania efektu. Obroże zabijają pasożyty w ciągu kilku miesięcy, spraye i repelenty w ciągu kilku tygodni, a szampony są raczej pielęgnacją uzupełniającą.

     

  • Szybkość wystąpienia efektów. Czy musisz natychmiast chronić swojego psa? Spraye działają natychmiast, na obroże i elektroniczne repelenty trzeba będzie poczekać około tygodnia.

     

  • Środowisko, w którym żyje pies. Obroże są bardziej odpowiednie dla psów przebywających na zewnątrz, dla psów mieszkających w domu należy zaopatrzyć się w spray lub pipety. Czy kot mieszka z tobą w domu? Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o odpowiednim środku przeciwpasożytniczym dla psów, który nie zagraża życiu Twojego kota.

     

  • Połączenie preparatów. Jeśli chcesz używać więcej niż jednego środka przeciwpasożytniczego w tym samym czasie, powinieneś raczej upewnić się, że nie skrzywdzisz psa tą kombinacją.

 

Za i przeciw lekom przeciwpasożytniczym

 

Obroże - wygodne i trwałe rozwiązanie

Obroże przeciwpasożytnicze zabijają pasożyty przez około 6-8 miesięcy. Rozmiar można łatwo dobrać do rasy psa – jest odpowiedni dla małych, średnich i dużych psów. Obroże są bezpieczne i wodoodporne; pies może ją zawsze nosić - obroża jest do tego przystosowana. Dostępne są obroże chemiczne i naturalne. Generalnie nie są zalecane dla szczeniąt do 8 tygodnia życia. Zawsze znajdź informacje o minimalnym wieku i wadze psa dla wybranej obroży.

 

 

Pipety - prosta aplikacja

Pipety docenią właściciele psów, którym przeszkadza obroża. Roztwór zawarty w pipecie po prostu kapie za szyję psa. Działa przez około 1-2 miesiące. Różne rodzaje kropli odstraszają niektóre owady. Uważaj, niektóre pipety niszczą tylko pchły, niektóre nawet jaja i larwy.

 

Szampony i pudry – profilaktyka na pierwszym miejscu

Szampony i pudry stanowią doskonałe uzupełnienie i wsparcie w walce z pasożytami. Używaj ich do zapobiegania, ale nie polegaj na nich jako na stuprocentowej ochronie.

 

Repelenty i spraye - efekt natychmiastowy

Niezaprzeczalną zaletą sprayów i repelentów jest szybki efekt – pies wystarczy spryskać przed spacerem i jest natychmiast chroniony przed pasożytami. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał nakładać spray codziennie przez co najmniej tydzień, aby był jak najbardziej skuteczny. Możesz również użyć sprayu na psie legowisko.

 

 

Tabletki do żucia - dostępne u weterynarza

Tabletki do żucia zapewniają również szybki efekt, który dodatkowo chroni psa na długi czas - do 12 tygodni. Niestety nie są jeszcze powszechnie dostępne, można je kupić tylko u weterynarza.

 

Elektroniczne repelenty – mała przeciwpasożytnicza rewolucja

Ten rodzaj środka przeciwpasożytniczego ma postać urządzenia wbudowanego w zawieszkę, którą można łatwo umieścić na smyczy psa. Emituje fale ultradźwiękowe o częstotliwości niesłyszalnej dla ludzi lub zwierząt. Fale odstraszają pasożyty w promieniu trzech metrów. Odczekaj około tygodnia po użyciu, wtedy repelent zacznie w pełni działać. Nadaje się dla wszystkich psów bez względu na rasę i wiek. Tylko uważaj, jeśli masz psa lubiącego wodę - zawsze zdejmuj urządzenie przed kąpielą.