Uwaga! W Wielkanocny Poniedziałek nie pracujemy. Zapraszamy ponownie we wtorek.🥳
Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak trenować agility z psem

Kiedy twój pies radzi sobie z podstawowymi komendami, możesz sobie pogratulować. Jednocześnie nadchodzi czas, kiedy stajesz przed decyzją, czy przerwać trening, czy nauczyć swojego czworonożnego przyjaciela innych umiejętności. Popularną psią dyscypliną jest agility, w której uczysz psa radzić sobie z różnymi przeszkodami za pomocą komend i równocześnie biegniesz obok niego.

 

 

Pies biega, przeskakuje przez drążek, elegancko idzie po drabince i od razu kieruje się do tunelu, by szybko pobiec na jego koniec. Towarzyszy mu trener, którego rola jako przewodnika jest niezbędna. Prowadzi psa jasnymi i prawie niewidocznymi instrukcjami. Po tym następuje pochwała, uderzenie łapą i poczęstunek. Agility wygląda tak prosto! Ale na pewno jest to wyższa szkoła dla psów. A uczenie psa agility wymaga dyscypliny, wytrwałości i regularnego treningu. Nie tylko treningu twojego psa, ale także ciebie.

Czym jest agility?

Agility to rywalizacyjna dyscyplina kynologiczna, w której psy pokonują różnego rodzaju przeszkody (typu parkour). Są to drabinki, mniejsze murki, płoty, listwy czy tunele. Jednocześnie pies musi jak najszybciej pokonywać przeszkody w określonej kolejności i oczywiście z minimalną ilością błędów. Zwinność wymaga interakcji i harmonii psa i jego pana. Każdy pies, bez względu na rasę, wiek czy wielkość, może nauczyć się tej dyscypliny.

 

Kiedy rozpocząć trening agility?

 

Oczywiście im szybciej zaczniesz, tym lepiej. Młode psy, jeszcze szczenięta są naturalnie chętne do nauki i zabawy. Podobnie jak dzieci, łatwo przyswajają nowe umiejętności. Nie powinniśmy jednak zbyt wcześnie rozpoczynać treningu agility. Zamiast wieku, początek musi być ograniczony posłuszeństwem. Każdy pies może zacząć ćwiczyć agility, nawet starszy, który radzi sobie z podstawowymi komendami (reaguje na wezwania, siadanie, kładzenie się, czekanie itp. komendy).

Zupełnie nie ma znaczenia, czy jest to pies papierowy, czy pies ze schroniska. Należy jednak wziąć pod uwagę fizyczne usposobienie psa – niektóre rasy są z natury szybsze i bardziej zwinne. Nigdy nie powinniśmy przeciążać psa. Częstotliwość, długość i trudność ćwiczenia należy dostosować do jego kondycji fizycznej i predyspozycji.

Jeśli wrócimy do wieku, ogólnie można powiedzieć, że szczenięta małych ras mogą zacząć trenować agility około 4 miesiąca życia, dla większych ras zaczynamy później. Jednak zawsze prawdą jest, że pies powinien opanować podstawowe komendy.

 

Začínáme cvičit agility

Když poprvé přivedeme štěňátko nebo už staršího pejska na cvičák, který je vybavený vhodnými překážkami, necháme mu čas, aby se s novým prostorem seznámil. Zejména štěňátko, které je přirozeně hravé, potřebuje víc trpělivosti. Štěňátka jsou citlivá a je žádoucí, aby byl trénink veden spíš hravou formou. I starší pejsky se vším seznamujeme potupně a nenásilně. Tréninky vedeme napřed krátké a postupně je můžeme prodlužovat. Vždy zohledňujeme pejskovu kondici a individuální možnosti. Pejskovi dopřáváme také odpočinek a relaxaci. Pokud trénink trvá moc dlouho, míjí se efektem.

Rodzaje przeszkód agility 

Aby właściciel mógł dobrze wytrenować Agility u psa, powinien również zapoznać się z przeszkodami na placu. Generalnie dzieli się je na:

  • Przeszkody do przeskoczenia
  • Przeszkody do przebiegnięcia
  • Przeszkody sprawdzające zmysł równowagi

Video: Zobacz udane agility w praktyce

https://www.youtube.com/watch?v=I64IYnf2nDw

 

Komendy agility

Konieczne jest wybranie osobnej komendy dla każdej przeszkody i ścisłe jej stosowanie. Nie możesz przecież zdezorientować swojego psa. Polecenia nie powinny być do siebie podobne, ale powinny być łatwe do zapamiętania. Postępuj więc zgodnie z zasadą, że jednemu ćwiczeniu lub przeszkodzie odpowiada jedna komenda. Podczas treningu trzeba nauczyć się wydawania poleceń w odpowiedni momencie, jasno i zrozumiale – oczywiste jest, że trening agility będzie nie tylko treningiem psa ale i twoim treningiem. Jeśli jesteś początkujący, nie zaszkodzi zaprosić doświadczonego tresera. Wiele szkółek lub trenerów psów oferuje taki typ zajęć. I pamiętaj, że źle wyuczone polecenia są bardzo trudne ponownego nauczenia.

Nie ma znaczenia, jaką komendę wybierzesz dla konkretnej przeszkody - żadne nie są ściśle określone. Polecenie musi być również poparte gestem ręki. Wynika to z faktu, że agility toczy się bardzo szybko i pies nie musiałby dobrze rozróżniać przeszkód tylko na polecenie. Trzeba też dobrze ćwiczyć gesty. Podczas biegania gest musi być zrozumiały dla psa i wygodny dla przewodnika, a jednocześnie powinien być elegancki, bo oceniane są również wrażenia estetyczne.

Tunel

Na przykład jedna z dyscyplin agility polega na bieganiu przez tunel. Dla tej czynności możesz wybrać proste polecenie „Tunel” lub „Przez”. Oczywiste jest, że niektóre psy nie będą chciały wejść do tunelu. Inne, na przykład jamniki, instynktownie rzucą się na nią. Pierwsza znajomość z tunelem może być trudna - zwykle trzeba pokazać psom, że nie muszą się bać tunelu, co również wymaga Twojej współpracy. Ale nie powinieneś wkładać smakołyków do tunelu. Jeśli pies wejdzie do tunelu, pochwal go i nagrodź go na końcu.

Slalom

W tej dyscyplinie używa się komendy „Slalom” lub w skrócie „Sla”. Po raz pierwszy wskazane jest przypięcie psa do smyczy i przejście między słupkami, powtarzając wybraną komendę. Następnie odepnij smycz i użyj smakołyka jako zachęty. Powtórz polecenie. Potem (po x treningach, które trwają miesiące, a czasem lata), pies powinien umieć robić wszystko bez smyczy czy smakołyka, używając tylko komend i gestów.

Równoważnia lub drabinka   

Dla tej przeszkody użyj np.  polecenia „W górę” . Trening rozpocznij ponownie z przysmakami, które rozkładasz na równoważni. Następnie wydaj psu komendę i wyślij go na równoważnię. Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj, aż w końcu poradzisz sobie ze wszystkim bez smakołyków. Jeśli pies się boi, odprowadź go do równoważni (posadź go i poprowadź za obrożę). Od początku bądź swoim wsparciem w prawdziwym i przenośnym sensie.

Skok przez obręcz

W tej konkurencji możesz skorzystać komendy „Skocz” lub „Hop”. Najpierw trenuj wszystko na smyczy, gdy staniesz kilka metrów przed obręczą i biegniesz z psem, pamiętaj aby komendą i gestem ostrzec go metr przed przeszkodą. Oczywiście zaczynamy od niskiej przeszkody, którą możemy stopniowo podnosić.

 

Zasady trening agility

  • Przed szkoleniem psa wyjdź na spacer i trochę się przewietrz. Pamiętaj jednak, że nie powinien być zbyt zmęczony.
  • Rozpocznij trening od prostych komend, które pies już zna - rozgrzej go.
  • Bądź cierpliwy i wrażliwy. Pamiętaj, że zmuszanie psa jest powodem dyskwalifikacji w zawodach agility.
  • Zastanów się dokładnie nad poleceniami, których będziesz używać. Nie myl ich.
  • Wydawaj psu wyraźne komendy nie tylko głosem, ale także gestem.
  • Jeśli pies poprawnie wykona polecenie, nagrodź go małym smakołykiem i głośną pochwałą.
  • I odwrotnie, jeśli komenda psu się nie powiedzie, nie upominaj go. Po prostu ignoruj ​​wszystko. Następnym razem będzie lepiej.
  • Nie zapominaj o autorefleksji, chociaż my, właściciele psów, nie lubimy tego słuchać, zwykle błąd jest naszą winą (słabo komunikujemy się z psem itp.).
  • Pomyśl o przerwach i odpoczynku, aby pies mógł się zregenerować i móc ponownie szybko łapać Twoje polecenia.
  • Zakończ trening ćwiczeniem, które pies wykonuje najlepiej. Chwal go za to, razem wrócicie do domu w dobrym nastroju.