Chcesz mieć gwarancję, że twoje zamówienie dojdzie przed Świętami? Produkty dostępne w magazynie zamów najpóźniej do 19.12 2024. 🎄
Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak stworzyć plan treningowy dla psa?

Regularny trening psa to bardzo ważna kwestia! Powtarzanie jest matką mądrości. Jeśli szkolisz swojego psa w celu uzyskania idealnego posłuszeństwa i nie chcesz, aby zapomniał poleceń, trenuj regularnie. Pomoże Ci w tym plan treningowy. Jak go stworzyć?

Trening, to głównie Ty i Twój pies. Niektórym opiekunom i ich psom wystarczy opanowanie podstawowych komend typu (siad, leżeć, zostań) a resztę czasy poświęcają zabawie. Inny właściciel psa ma większe ambicje, na przykład trenuje obedience. Przy każdym treningu może pomóc dość prosty plan treningowy. Od Ciebie zależy, czy napiszesz go na kartce papieru, czy zapiszesz jako arkusz kalkulacyjny Excel.

Układanie planu treningowego dla psa

 

Prawdopodobnie rzadko będziesz codziennie trenował ze swoim psem. Ale pomoże to wam, jeśli ustalisz dni i godziny treningu. Na przykład możesz wybrać wtorek i czwartek od szóstej do siódmej oraz sobotę lub niedzielę rano. Twój styl życia i obowiązki zawodowe będą tutaj odgrywać pewną rolę.

Należy również dostosować plan żywieniowy do treningu, ponieważ organizm psa musi przygotować się zwiększonego wysiłku w określonych godzinach. Szczeniąt lub starszych psów nie można trenować tak intensywnie tak dobrze jak psy dojrzałe. Dlatego zawsze bierz pod uwagę aktualną kondycję swojego psa (może się zmienić np. w wyniku choroby lub wahań w planie treningowym).

Pamiętaj też, że trening kondycyjny nie może odbywać się tylko w weekend. Dlatego utwórz plan, który zawiera:

  • ćwiczenia kondycyjne (bieg, wzmocnienie mięśni)
  • trening umiejętności (komendy)
  • trening mentalny

 

Trening kondycyjny

Tradycyjnie jest to głównie bieganie - jeśli też biegasz, po prostu zabierz swojego psa. Niektóre psy mogą odmówić biegu, w takim przypadku spróbuj aportowania. Pływanie jest również dobre, jeśli Twój pies lubi wodę i masz w pobliżu odpowiedni staw. Ćwiczenia aerobowe powinny trwać około 20-40 minut. Zdecydowanie nie przeciążaj psa. W celu ogólnego wzmocnienia mięśni można spróbować wzmocnić tylne nogi i przednie. Na przykład delikatne mięśnie wokół kręgosłupa wzmacnia ćwiczenie na piłkach. Ćwiczenia powinny być dostosowane do psa!

 

Trening umiejętności

Polega na powtarzaniu komend lub ćwiczeniu nowych – od prostych „siad” po bardziej złożone ćwiczenia. Zależy to głównie od tego, jak duże są Twoje ambicje jako trenera. Jeśli chcesz np. trenować z psem obronę, szukanie przedmiotów, ludzi itp. Oczywiście im bardziej złożony trening, tym więcej czasu musisz mu poświęcić.

 

Trening mentalny

Jest to kluczowy, ponieważ wzmacnia Twój związek z psem. Więc baw się intensywnie ze swoim pieskiem się, postaw na wspólną aktywność, która sprawia Ci przyjemność i w której możesz zrelaksować się psychicznie i jednocześnie wzmocnić pewność siebie psa. Do tego typu treningu można wykorzystać np. smart zabawki dla psów.

Jak stworzyć plan treningowy dla psa?

  • Ustal cele i możliwości czasowe.
  • Wybierz dni w których będziesz trenować.
  • Znajdź czas na wzmocnienie mięśni i kondycji.
  • Pamiętaj o powtarzaniu nauczonych już komend.
  • Wydziel czas na naukę nowych komend.
  • Nie zapominaj o odpoczynku.

Produkty powiązane