Jak oduczyć psa uciekania?

Wasz pies się tego prawdopodobnie nigdy nie oduczy. Już kiedyś uciekł Wam pies? Patrzyliście jak się oddala lub goni za zwierzyna? Jesteście na spacerze a nagle pies zaczyna Wam uciekać i nie reaguje na komendy? Piesek ucieka za innymi psami a Wy nie możecie go zatrzymać? Uciekanie psa często może być niebezpieczne dla niego samego jak i dla ludzi w okolicy.

Mamy na mysli np. sytuacje kiedy pies spowoduje wypadek drogowy. Sądu wtedy nie obchodzi ze pies uciekł bez Waszej wiedzy. Według sądu za szkodę odpowiada właściciel psa. Ucieczka Waszego pupilka może Was wiec bardzo drogo kosztować.

Ale nie przywołujmy czarnych scenariuszy. Tak czy inaczej uciekanie psa nie jest sprawa przyjemna. Zwierzęta często są wiedzione przez instynkt, biegną za zwierzyna a wtedy nie reagują na żadne komendy. Dotyczy to również psów ,które nie mają problemu z posłuszeństwem i wykonywaniem komend. W podobnych sytuacjach psy są zamyślone tylko na jeden cel– np. dogonić zwierzę. Zwykle są to psy, które starają się uciekać pod Wasza nieobecność. Często spotykamy się z przypadkami kiedy pies ucieka z ogrodu lub z domu i stara się wydostać za płot za każdą cenę, wyskakuje, wdrapuje się, podkopuje.

 

Metody, jak oduczyć psa uciekać?

Ucieczkę psa przeżył prawie każdy właściciel. „Mieliśmy boxerke, która miała jedna zla cechę – często uciekała z ogrodu. Byl to dla nas duży problem dlatego, ze mieszkamy blisko bardzo ruchliwej ulicy. Raz bezsilnie patrzyliśmy jak potrącił ja samochód. Na szczęście nie byle to poważne poranienia. To doświadczenie dalo jej nauczkę, rzadziej ucieka ale jednak jeszcze się to przytrafia." -opowiada jedna z internautek, wypowiadającą się na forum.

Właściciele psów, które uciekają wiedzione zapachem zwierzyny lub innych psów próbują różnych metod. Niektórzy próbują dawać psu smakołyki, które miałyby go skusić i zawrócić do właściciela. „Ilekroć zawołam CIASTECZKO , moja suczka, labradorka, jest obok mnie w sekundę."- mówi jedna z internautek na forum.

Nie zawsze to jednak działa. Zdarza się , ze piesek czuje zapach silniejszy niz pokusa słodkiej przekąski. W niektórych przypadkach nie pomaga nawet głośne i stanowcze krzyczenie ani karcenie. „Jesteśmy juz naprawdę zrozpaczeni. Ilekroć pies wyczuje zwierzynę-ucieka. Oczywiście wypróbowaliśmy juz wiele upomnień i kuszeń ale nic nie pomaga,“ mówi Pan Miroslaw w jednej z dyskusji.

Psa można oduczyć uciekania!

Rozwiązać problem można próbować za pomocą treningowych obroży elektronicznych lub ogrodzenia elektroniczne dla psów, których używa coraz więcej właścicieli i doświadczonych trenerów. Działają o wiele lepiej niż zrozpaczone okrzyki właścicieli i karcenie psów które nie wiedzie do niczego innego jak do biernego oglądania jak pies oddala się w terenie i ani mysli zawrócić.

Obroże dla psów mające zapobiegnąć ich uciekaniu są elektronicznymi pomocami treningowymi. Już na początku trzeba dodać ,ze jest to bezpieczne urządzenie dla psa i właściciela a jego celem nie jest znęcanie się nad zwierzęciem. Elektroniczne obroże dla psów przeciwko uciekaniu działają na bardzo prostej zasadzie – jeśli pies ucieknie i nie reaguje na komendę, właściciel za pomocą zdalnego sterowania da psu upomnienie dźwiękowe, które ostrzeże psa aby wrócił z powrotem. Jeśli pies nie reaguje można użyć elektrostatycznego impulsu. Impuls upomni psa ale nie zrobi mu krzywdy. Więcej o użyciu elektronicznej obroży znajdziecie w tym artykule - Elektroniczne obroże dla psów -doświadczenie w używaniu

Elektroniczne ogrodzenia dla psów działają na podobnej zasadzie jednak także podczas Waszej nieobecności. Psa wiec możecie dopilnować nawet jeśli niema Was w domu. Jest to bardzo proste. Pies nosí obroże, do której przymocowany jest odbiornik. Odbiornik sparowany jest z nadajnikiem. Ważna częścią elektronicznego plotu jest drut który jest prowadzony wokół działki lub ogrodzenia (można go umieścić w ziemi lub na plocie.). W drucie jest niskie napięcie dlatego jest ono bezpieczne dla Was i dla psa. Rozłożeniem drutu wyznaczycie obszar, w którym może się poruszać pies oraz, który jest dla niego zakazany. Jest to zrozumiale, ze wypowiedziane komendy wzmocnione ograniczona strefa przyniosą lepszy efekt.

Co jeśli pies przekroczy wymierzona przestrzeń? W praktyce działa to tak, ze kiedy pies przybliży się do wyznaczonej strefy , dostanie najpierw upomnienie sygnałem dźwiękowym. Jeśli będzie kontynuował niepowołane zachowanie zostanie upomniany przez elektrostatyczny impuls. Pies bardzo szybko uświadomi sobie, ze po sygnale dźwiękowym nastąpi upomnienie impulsowe. Także po niedługim czasie wystarczy nawet sam sygnał dźwiękowy aby zatrzymać psa w ucieczce. 

W czym mi elektroniczna obroża pomoże?

  • w chodzeniu przy nodze bez smyczy czy w zatrzymaniu psa na jedna komendę (polecenia "stoj", "do mnie") oduczeniu ciągnięcia na smyczy, uciekania za innymi psami, ludźmi czy zwierzyna
  • obroża przyda się do oduczenia psa niepowołanych zwyczajów takich jak ściągnie potraw ze stolu, drapanie, skakanie na ludzi, jedzenie odpadów, niepożądane szczekanie itp.
  • a także do precyzyjnego do ćwiczenia komend, które pies powinien wykonać tak samo dokładnie i grzecznie jak na smyczy, kiedy jest zależny od jej długości.
  • zapobiegnięciu uciekaniu psa z ogrodu, rozgryzaniu, podkopywaniu plotu, drapaniu i przeskakiwaniu plotu.

Jak używać obroży lub ogrodzenia przeciwko uciekaniu psa?

Przy używaniu obroży elektrycznej przeciwko ucieczce psa, ważne jest, aby zachować sekwencję dźwięków - sygnał elektryczny. „Pies szybko realizuje połączenie pomiędzy dźwiękiem i kolejnym impulsem elektrostatycznym tak, że w miarę upływu czasu będzie możliwe użycie tylko sygnału dźwiękowego,“.

Wysokiej jakości elektroniczne obroże dla psów są całkiem bezpieczne dla Waszego psiego przyjaciela i dla was. Obroże są wyprodukowane tak aby można ich bylo używać również na deszczu i śniegu. Właściciele większej liczby psów które uciekają razem mogą użyć obroży dla większej ilości psów, które maja jednego pilota i łatwo się nimi steruje.

Przyjrzyjmy się używaniu obroży elektrycznej w praktyce. Założyliście psu obrożę a w ręce macie pilota. Idziecie na spacer. Piesek na polu wyczuje zwierzynę i wykaże chęć do ucieczki. Wołacie go ale pies nie reaguje? „W takim wypadku nadszedł czas na sygnał dźwiękowy– wciskacie wtedy odpowiedni przycisk. Jeśli pies nie posłucha użyjecie impulsu elektrostatycznego. Pies po jakimś czasie będzie rozpoznawał upomnienie dźwiękowe i będzie wiedział, ze ma się wrócić. To dźwiękowe upomnienie zastąpi komendy "do mnie" albo "wróć". Psa tak będziecie mogli zatrzymać aby nie uciekł i abyście nie musieli go później szukać w lesie czy na polu. Więcej o użyciu obroży elektrycznej znajdziecie w tym artykule- Elektryczne obroże dla psów-rady i instrukcje.

Używanie elektronicznych ogrodzeń jest tak samo łatwe, wystarczy je tylko zainstalować i założyć psu obroże na szyje. Dalej wszystko jest automatyczne. Dla uzupełnienia informacji obejrzyjcie video.

 Podobne produkty

Przykro nam, brak wyników dla podanych kryteriów