Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak nauczyć psa komendy leżeć

Komenda „leżeć” należy do podstawowego treningu, który pies powinien opanować. Zaczynamy z nim dopiero w momencie, gdy pies doskonale reaguje na komendę „siad”, ponieważ będziemy ją wykorzystywać. Jak nauczyć psa poprawnie komendy „leżeć”? Jak poprowadzić trening i jak uniknąć błędów?

Kiedy zacząć trening komendy leżeć?

Generalnie im szybciej zaczniemy trenować psa, tym lepiej. Naukę podstawowych komend szczeniaka możemy zacząć od ok. 3 miesiąca życia. W tym czasie uczymy psa podstawowego posłuszeństwa, pokazujemy mu, co może, a czego nie. Wybieramy jedno z używanych przez nas poleceń (na przykład „nie” lub „nie wolno”). Uczymy również psa komendy „siad”, z którą większość psów jest w stanie poradzić sobie bez problemu. Dopiero gdy pies wykona tę komendę, zabieramy się za komendę „leżeć”.

 

 

Komenda "leżeć" krok za krokiem

Komenda „leżeć” jest nieco trudniejsza, ale do opanowania. Na trening wybieramy spokojne miejsce, w którym pies czuje się dobrze i nic nie będzie zakłócać naszej pracy – np. ogródek. Uzbroimy się w ulubione smakołyki i sporą dawkę cierpliwości. Możemy również skorzystać z pomocy takich jak obroże treningowe czy klikery.

  1. Wydaj psu komendę „siad” i pochwal go za wykonanie. Powtórz to kilka razy, potraktuj to jako rozgrzewkę.
  2. Gdy pies siedzi, powiedz komendę „leżeć” i rozprostuj nogi, aby się położył, w ten sposób zrozumie, czego od niego chcesz. Chwal go i nagradzaj.
  3. Możesz także trenować z biszkoptami lub innym przysmakiem - wystarczą małe kawałki, aby poprowadzić psa od siedzenia do leżenia za pomocą przysmaku.
  4. Gdy pies zrozumie komendę „leżeć” i zareaguje na nią, nagrodź go smakołykiem i mocno go pochwal.
  5. Powtarzanie jest matką mądrości, więc trenuj i bądź cierpliwy.
  6. Nie zapomnij też o regularnych przerwach, ponieważ wypoczęty pies będzie bardziej bystry.
  7. Następnie spróbuj ćwiczyć w innych okolicznościach i ćwicz to polecenie w różnych miejscach z różnymi poziomami niepokojących bodźców zewnętrznych.

 

 

Video: Jak nauczyć psa komendy „leżeć“ z pomocą smakołyku

https://www.youtube.com/watch?v=mLWWygOPdss

Co gdy psu nie idzie wykonywanie komendy "leżeć"

Niektóre odmawiają wykonania komendy "leżeć". Może to być spowodowane na przykład faktem, że siedzenie jest dla nich wygodniejsze niż leżenie, zwłaszcza na twardej powierzchni. Dlatego spróbuj trenować zwłaszcza na trawie lub na innej naturalnej nawierzchni. Wybierz naprawdę spokojne miejsce do treningu, w którym jest minimum przeszkadzających bodźców. Zastanów się, czy wyraźnie wydajesz polecenie – skup się również na tonie głosu i gestach.

Czasami zdarza się, że pies kładzie się, ale zaraz wstaje. W takim przypadku używaj smakołyka i nagradzaj psa tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest na ziemi - spokojnie dopiero po pewnym momencie.

 

 

Zostań w leżeniu

Stopniowo upewniaj się, że pies pozostaje w leżeniu. Dodaj komendę „czekaj” i odejdź. Na początku oddal się tylko trochę, a jeśli pies słucha, zawołaj go do siebie i nagrodź go. Stopniowo zwiększaj dystans i trenuj w różnych niepokojących środowiskach. Kiedy wszystko nie idzie zgodnie z Twoimi wyobrażeniami, nie wstydź się cofnąć o krok z treningiem i naprawdę dopracować komendy.


Produkty powiązane