Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Psie łapki zimą cierpią - jak o nie prawidłowo dbać

Czas zimy z wielu powodów jest ciężki. Człowiek sam po sobie widzi jak mróz i śnieg działają na skórę. Cierpią także łapki piesków, przede wszystkim w miastach, gdzie an sól sypana jest na chodniki. Poświęcajcie zimą więcej uwagi na pielęgnacje łap psów. Jak to zrobić? Jakich preparatów możesz użyć?

Oblodzenie, chodniki posypane solą lub ostrymi kamieniami, zlodowaciałe kawałki, które psom mogą wejść pomiędzy opuszki. To wszystko uprzykrza im żywot. Możez zauważyć, że skóra na łapkach pęka w niektórych przypadkach mogą powstać owrzodzenia, które psom utrudniają chodzenie. Pielęgnacja łapek psów zimą jest z tych powodów obowiązkiem.

Prewnecja dla zdrowych łapek psów

Pewnie masz ulubione miejsce, w którym wyprowadzasz psa przez większość roku. W zimie powinieneś wyprowadzanie psa dostosować do aktualnej sytuacji. Psie łapki cierpią w kontakcie z ostrm lodem i zlodowaciałym chodnikiem, w sytuacjach gdy śnieg się roztopi a potem ponownie zamarznie działa jak tarka. Lepiej omijać takie miejsca i z pieskiem przejść się na spacer w miejscach gdzie została pokrywa śniegowa, w ten sposób unikniesz zranien (na przykład ran na poduszce łapy).

 

Łapki umyj i nasmaruj

Jednocześnie pamiętaj, że ból psom powodoują materiały używane do sypania chodników. W większości jest to sól, żużel lub ich kombinacje. Psy mogą zranić łapki także o ostre kamienie. Sól sama w sobie może sprawić ból.

Jak to poznasz? Piesek najczęściej kuluje i chodzi nietypowo. Oczywiście w mieście ciężko jest znaleźć miejsce, które nie jest sypane, dlatego po każdym spacerze umyj Twojemu pieskowi łapki, aby usunąć z nich resztki soli i drobnych kamieni. Dzięki temu pies nie będzie lizał łapek przez co sól i inne zabrudzenia nie dostaną się do żołądka i nie wywołają wymiotów lub biegunki. Suchą skóre możesz nastepnie posmarować tłustym kreme dedykowanym dla psów, który pomoże w regeneracji łapek. Możesz także zdecydować się na specjalny kosmetyk przeznaczony do ochrony psich łapek.

 

 

Uwaga na lód na łapkach

Niektóre psy mają pomiędzy poduszkami łapek wrośnięte włosy, w tych okolicach może w ciągu spaceru zbierać się śnieg i lód, co komplikuje psu chodzenie. Piesek kuluje i stara się wytrzepać łapke lub lód wyciągnąć, co nie jest dobre w przypadku gdy chodnik jest posypany solą. Z tego powodu poświecaj uwagę psim łapkom.

W ciągu spaceru kawałki lodu usuwaj lub spacer na dworze skróć do niezbędnego minimum. Po przyjściu do domu nie usuwaj kawałków lodu, pozostaw je do roztopienia, natomiast gdy łapki będą już suche, możesz przystrzyc włosy, służą do tego specjalne nożyczki.

Co zrobić gdy łapki są popękane lub pies ma egzemę?

Gdy na prewencje jest już za późno, bo piesek ma już popękane łapki lub powstała nawet egzema, psy najczęsciej leczą takie miejsca poprzez lizanie i podgryzanie, te działania niestety mogą jeszcze pogorszyć sytuacje może wytworzyć się stan zapalny.

W takim przypadku powinieneś odwiedzić weterynarza, który zapisze specjalne preparaty dezynfekujące i łagodzące, czasami niezbędny jest antybiotyk. Na obolałe łapy najlepiej potem założyć specjalne buty dla psów z neoprenu lub skóry.

W pielęgnacji łap i pazurów Twojego psa pomoga specjalne preparaty, nożyczki i kleszcze.