Zadzwoń do nas (Pn-Wt 7-17, Śr 7-18, Czw-Pt 7-17)

Jak oduczyć psa uciekania za innymi psami

Właściciele niektórych psów za nic nie mogą wyciągnąć ich z domu, inne z kolei uciekają gdy tylko nadarzy się taka możliwość. "Psy uciekinierzy" potrafią porządnie zmartwić swoich opiekunów, nie ważne czy uciekają za płot za dziką zwierzyną lub za innymi psami.

 

Może się to stać tylko kilka razy a i tak porządnie to odczujesz. Jeżeli boisz się, że Twojego pieska, który pobiegł za innym zwierzakiem potrąci auto, że napadnie i zrani innego psa lub człowieka, Twoje obawy są na jak najbardziej na miejscu. Zazwyczaj do wypadków nie dochodzi podczas pierwszych wycieczek gdy pies jest jeszcze bardzo uważny w nowym otoczeniu, ale nigdy nie możesz mieć pewności, że kolejna sytuacja nie będzie miała tragicznego scenariusza. Jeżeli ucieczki stają się już rutyną, należałoby jak najszybciej ten problem rozwiązać. Nie możesz się dziwić oburzonym opiekunom innych psów, ponieważ nie wiedzą czego mają się spodziewać po samotnie spacerującym psie.

Niestety wiele psów bardzo szybko przyzwyczaja się do wolności, niektóre już po jednej samotnej wycieczce. Jak tylko poczują wiatr we włosach, ciężko im o tym uczuciu zapomnieć.

 

Psy, które uciekają za suczkami

Pies często szuka obecności osobników płci przeciwnej, która szczególnie jest dla nich atrakcyjna podczas cieczki. To po prostu naturalna reakcja. Jeżeli zdecydujesz się na kastrację, upewnij się przedtem, że ucieczki Twojego psa na pewno powoduje nadmiar hormonów.

 

 

Czy Twój pies ma wszystko czego potrzebuje?

Po pierwsze samemu sobie musisz zadać pytanie, czy robisz wszystko jak należy? Czy Twój pies ma odpowiednią ilość wody, jedzenia, a zwłaszcza Twojego zainteresowania i opieki? Wyprowadzasz go? Chodzisz z nim do lasu na spacery? Uczestniczy w rodzinnych wyjazdach?

Nikt nie lubi zmian, psy szczególnie, długo przyzwyczaja się do zmian dookoła siebie. Trudna może być dla niego sytuacja, gdy znajdzie się w nowym otoczeniu lub pod opieką nowego właściciela, również jeśli w przeszłości doszło do takiej sytuacji, postaraj się jak najbardziej ułatwić przejście takiej zmiany. Stopniowo przyzwyczajaj psa do nowej sytuacji, np. poprzez regularne spacery.

 

Pozwól mu przywyknąć do innych psów.

Jak tylko widzi innego psa, bez zastanowienia za nim biegnie,  jest w stanie zerwać się ze smyczy. Znasz to i nie wiesz jak sobie poradzić? Pies powinineń po pierwsze znać i wykonywać podstawowe komendy jak "Siad", "Leżeć" i "Do nogi". Ćwicz przywoływanie najpierw w spokojnej okolicy gdzie nic wam nie będzie przeszkadzać. Jak tylko zobaczysz, że pies pewnie wykonuje komendy, możesz stopniowo zabierać go "między ludzi" lub w okolice gdzie spacerują inne psy. Jeżeli jest taka możliwość poproś swojego dobrego znajomego - opiekuna psa, który kilka razy będzie podczas Twojego treningu przechodził ze swoim psem obok Twojego podopiecznego.

Podczas wyprowadzania bardzo ważne jest, aby przywoływać psa przez cały czas, nie tylko w obecności innych psów. Zawsze miej przy sobie przysmak lub zabawkę, dzięki, której nagrodzisz psa jeśli poprawnie wykona komendę. 

 

Efektywny trening z obroża elektroniczną

Chcesz pozwolić swojemu psu biegać bez smyczy, ale ciągle boisz się, że podczas pierwszej nadarzającej się okazji ucieknie za innym psem. Mimo tego, że wiele razy trenowaliście, wspomagająć się smakołykami, nie może być w stu procentach pewien, że unikniesz takiej sytuacji. Niezawodnym rozwiązaniem jest elektroniczna obroża, dzięki której Twój pies będzie mieć o wiele więcej swobody. Mówimy o delikatnym urządzeniu, z którego korzystają także profesjonalni szkoleniowcy psów.

Elektroniczna obroża, umożliwia wysłanie sygnału psu w momencie, gdy robi coś złego. Największym błędem jest karanie psa za coś co wydarzyło się już jakiś czas temu, po powrocie do opiekuna. Unikaj takich sytuacji, ponieważ możesz u swojego podopiecznego wywołać traumę. Jeżeli kolejny raz uda się pieskowi uciec, nie może dojść kolejny raz do negatywnej reakcji z Twojej strony.