Uwaga! W Wielkanocny Poniedziałek nie pracujemy. Zapraszamy ponownie we wtorek.🥳
Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Jak oduczyć psa szczekania i wycia

Powtarz się to każdego dnia - jak tylko zamkniesz drzwi mieszkania, Twój pies chwilę poczeka, aż odddalisz się i zaczyna się codzienny koncert. Zdenerwowani sąsiedzi zostawiają w drzwiach upomnienia, Twój dozorca skarży się...Jesteś bezradny, ponieważ wszystkie dotychczasowo podjęte środki zawiodły. Ponadto obawiasz się, czy zachowanie psa nie skończy się w sądzie.

Tak, szczekanie psa ciągle można zakwalifikować jako łamanie przepisów i może skończyć się postępowaniem w sądzie. Właściciele psów powinni zapewnić, ciszę tak aby pies nie przeszkadzał uciążliwym hałasem, jakim jest szczekanie i wycie. Tak samo właściciel psa musi zapewnić, aby jego pies nie przechodził na teren sąsiada. Jeżeli spojrzysz na zachowanie psa z punktu widzenia sąsiada uznajesz, że ma jednak rację. Także dla Ciebie ciągłe szczekanie w ciągu dnia lub w nocy byłoby nieznośne.

 

Szczekanie z umiarem, bez przeszkadzania sąsiadom

Szczekanie jest dla psów naturalne. Jeszcze zanim psy zostały udomowione, służyły człowiekowi jako psy strzegące, pomagające chronić majątek. W momencie gdy w nocy we wsi rozlegało się szczekanie psów, znaczyło to najczęściej, że w okolicy przechodził ktoś kogo raczej się nie spodziewamy. Gospodarze wstawali, kontrolowali gospodarstwo, posiadłość, jeśli okazało się, że wszystko jest w najlepszym porządku, psa uciszyli, żeby dalej nie przerywał im snu szczekaniem.

Jeżeli pies szczeka tylko w przypadku, gdy pilnuje (czuje za drzwiami lub za płotem obcą osobę) a w reakcji na Twoją komendę głosowę uciszy sie, wszystko jest w porządku. Bardziej uważny powinieneś być w momencie gdy pies szczekaniem i wyciem chce zwrócić na siebię uwagę. Taki rodzaj szczekania przeszkadza sąsiadom, nieprzyjemny jest także dla Ciebie i trzeba zrobić wszystko aby takie szczekanie powstrzymać. Oczywiście najlepiej to osiągnać przez konsekwentne, poprawne wychowanie psa. Nie zawsze się to jednak udaje.

Oprócz szczekania bez przyczyny w nocy lub w dzień, gdy jest sam, możemy sklasyfikować także inne rodzaje psiego szczekania, którym pies reaguje na wydarzenia w swojej okolicy. Przykładowo szczekanie psów na ludzi na ulicy, inne psy, niektóre psy szczekają nawet na auta, rowerzystów lub biegaczy. W takim przypadku dla Twojego spokoju i spokoju w okolicy jest niezbędnym zabronić szczekania psu. 

 

Jak ograniczyć szczekanie psa?

Taka sytuacja może nie być łatwym orzechem do zgryzienia. Siedzisz w pracy i tylko bezradnie wyobrażasz sobie, co się dzieje w mieszkaniu, ponieważ pies został sam. Po pracy wracasz szybko do domu ze świadomością, że sąsiedzi znowu bedą się skarżyć oraz, że karteczki z niemiłą treścią znajdziesz zatknięte w drzwiach...Raz na zawsze możesz ograniczyć szczekanie Twojego psa. Wydaje Ci się, ze wypróbowałeś już wszystkiego aby zabranić psu szczekać?

Szczekanie psa w mieszkaniu nie jest niczym szczególnym, na prawdę wielu opiekunów psu spotyka się z tym problemem po wyjściu z mieszkania. Najczęściej właściciele są już zdesperowani, poniważ szczekanie psa przeszkadza sąsiadom. Czasami bardzo trudno jest oduczyc psa szczekania za pomocą typowych komend i środków. Ograniczyć szczekanie psa potrafią obrożę, które wezmą wychowanie psów do swych rąk, w momencie gdy drzwi mieszkania zamkną sie za Tobą na kilka godzin.

Antyszczekowe obroże stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli psów, których psy nieustannie szczekają lub wyją. Trzeba koniecznie zaznaczyć, że antyszczekowe obroże są w 100% bezpieczne dla psa jak i właściciela. Absolutnie nie w żaden sposób nie jest to zamęczanie psa. Na stan fizyczny i psychiczny obroże nie mają wpływu. Zadziałaja tylko wtedy gdy pies zacznie szczekać lub wyć.

 

Do czego przyda się obroża?

Do ograniczenia niechcianego szczekania, wycia, psa w mieszkaniu, na ogrodzie podczas Twojej nieobecności. Do ograniczenia niepotrzebnego szczekania na ludzi, auta, rowery, inny zwierzaki lub przedmioty lub inne psy. Do zapobiegania szczekania i wycia psów sąsiadów możesz wykorzystać specjalne jednostki antyszczekowe.

 

Co musisz wiedzieć o obroży antyszczekowej

Antyszczekowa obroża dla psa jest elektronicznym urządzeniem o wychowawczym charakterze. Elektroniczna obroża rozpoznaje szczekanie i wycie psa i w odpowiednim momencie go upomina. W zależności od modelu, najpierw pies ostrzegany jest przez sygnał dźwiękowy, jeżeli kontynuuje szczekanie kolejną korekcją jest wibracja, a następnie impuls elektrostatyczny. Impuls jest dla psa nieprzyjemny, ale w żaden sposób nie jest dla niego niebezpieczny. Pies szybko zrozumie związek pomiędzy szczekaniem, sygnałem dźwiękowym, wibracją i impulsem elektrostatycznym. Po krótkim czasie będzie reagował zaprzestaniem szczekania już na sygnał dźwiękowy.

Trzeba dodać, że jeśli pies nie będzie reagował na impuls elektrostatyczny i będzie kontynuował szczekanie, nie będzie otrzymywał jednego impulsu za drugim. Obroża po kilku wysłanych sygnałach przechodzi w stan bezpieczeństwa i przestaje wysyłać impulsy. Oczywiście obroża przestaje także wysyłać sygnały w chwili gdy pies przestaje szczekać.

Oprócz obroży elektronicznej możesz do ograniczenia szczekania wykorzystać obroże ultradźwiękowe (wysyłają słyszalne tylko dla psów ultradźwięki), wibracyjne (obroża wibruje podobnie do tel. kom.) lub sprayowe (aplikacja sprau w kierunku pyska psa)

Najlepsze recenzje zbierają takie modele antyszczekowych obroży jak PET853, AT919A lub PET850.

Najskuteczniejsze na podstawie naszych doświadczeń są elektroniczne obroże antyszczekowe z impulsem. W zależności od modelu, wysyłają impuls na danym, ustalonym poziomie, lub impuls rośnie stopniowo jeśli pies nie przestaje szczekać. Nigdy jednak poziom impulsu nie zagraża psu.

 

 

Rodzaje obroży?

Im więcej funkcji antyszczekowych obroża ma, tym łatwiej będzie się Twojemy psu uczyć. Najważniejszye funkcje jakie obroża powinna mieć to sygnał dźwiękowy i impuls elektrostatyczny. Większość sprzedawanych dzisiaj elektronicznych obroży antyszczekowych ma te funkcje uzupełnione o wibracje lub inne typy korekcji. Spotkać się możesz z nastepującymi rodzajami obroży:

Dźwiękowe antyszczekowe obrożeDźwiekowe ostrzeżenie powinno zawsze poprzedzać impuls. Pies bardzo szybko zrozumie, że przed nieprzyjemnym impulsem obroża wysyła dźwięk i nauczy reagować się już na tą korekcję. W praktyce jest to najczęściej aktywująca się korekcja.

Wibracyjne antyszczekowe obrożeZazwyczaj służy jako krok pomiędzy sygnałem dźwiękowym a impulsem elektrostatycznym, w przypadku gdy pies nie reaguje na ostrzeżenie dźwiękowe. Intensywność wibracji może być dostępna na kilku poziomach. Jeżeli obroża jest tylko wibracyjna jest to główna funkcja, skuteczność tego typu obroży jest ograniczona, polecamy je przede wszystkim psom mniejszym i bardziej spokojnym.

Elektryczne antyszczekowe obrożeWiększość obroży dostępnych na rynku działa na zasadzie impulsu, który jest poprzedzany dźwiękowym lub i wibracyjnym ostrzeżeniem. Aby skuteczność była jak największa obroża powinna mieć możliwość ustawienie intensywności impulsu elektrostatycznego.

Sprayowe antyszczekowe obrożeTe obroże jako korekcje używają spray, który w przypadku wykrycia szczekania jest aplikowany w kierunku pyska psa. Jest to druga najskuteczniejsza i bezbolesna metoda korekcji dostępna na rynku.

Ultradźwiękowe obroże antyszczekoweJest to najmniej inwazyjna metoda, ale także najmniej skuteczna. W momencie gdy pies zaczyna szczekać, obroża wysyła nieprzyjemny ultradźwięk (wysoki ton słyszalny tylko przez zwierzęta), który słyszy tylko pies.

 

Psa polubi także Twój sąsiad

Podsumowując elektroniczna obroża antyszczekowa jest efektywnym pomocnikiem, który zapobiega szczekaniu psa i przeszkadzaniiu sąsiadom w chwili gdy nie ma Ciebie w domu i nie możesz go upomnieć, żeby przestał szczekać. Są bezpieczne, ani nie wpływają na jego kondycję fizyczną czy psychiczną. Pozytywne doświadczenia z antyszczekowymi obrożami mają opiekunowie psów i doświadczeni szkoleniowcy, dlatego ich używania nie wolno się wstydzić. Ponadto wpłyną poztywnie