Jak oduczyć psa skakania przez płot?

Czy Twój niespokojny piesek stara się co jakiś czas pokonać płot? Próbuje ominąć wszystkie przeszkody na jego drodze i uciec? Na pierwszy rzut oka może to wyglądać na banał, ale z czasem może stać się prawdziwym problemem. Co właściwie prowadzi psy do chęci przeskoczenia przez płot jak je tego oduczyć?

 

 

Psy często okazują swoją radość skakaniem na właściciela, który przyszedł do domu z pracy. Jest to naturalna reakcja na jego obecność. Do momentu, w którym skala tej radości nie jest za duża i nie sprawia kłopotów dla odwiedzających nas ludzi lub osób spotykanych np. w parku. Rzadkie skakanie nie jest raczej problemem. Natomiast gdy pies zdecyduje się przeskoczyć płot aby zwiedzić okolicę, może stanowić zagrożenie dla sąsiadów, rowerzystów lub zrobić sobie samemu krzwydę. Jesteś odpowiedzialny za swojego psa. Jeżeli w ciągu niedozwolonej wycieczki spowoduje np. wypadek samochodowy, jego spontaniczny spacer może Cię drogo kosztować.

Dlaczego pies stara się wydostać poza płot?

Skakanie przez płot, ale także drapanie drzwi lub wskakiwanie na łózko to reakcje, które możemy w pewnym sensie uznać za instynktowne. Psy często starają się pokonać ogrodzenie poniważ chce być razem ze swoim opiekunem lub za ogrodzenie jest coś co je przyciąga - np. kot, dzika zwierzyna lub inny pies.

Wielu właścicieli ma do czynienia z ucieczkami swoich ulubieńców podczas nieobecności w domu, na pierwszy rzut oka może to być problem nie do rozwiązania. Inni właściciele biernie obserwują ucieczki psa, mimo tego, że są w tym momenciu w domu. Gwizdanie, krzyki, nawoływanie nie pomoga, ich ulubieńców nie przekonują nawet ulubione smakołyki.

Oduczyć psa ucieczek przez płot nie jest niczym prostym. Oczywiście jeśli dobrze dbasz o swojego ulubieńca, wyprowadasz go regularnie na spacery, nie pozostawiasz go nudzącego się za długo, zaczynasz być bezradny. W żadnym wypadku nie jest to jednak powód aby oddawać psa.

 

Jak oduczyć psa skakania przez płot?

  • Możesz użyć metody zakazów i kar. Jeśli jesteś w domu i wypuścisz psa na ogród, daj mu komendę "czekaj". Jeśli posłucha, pochwal go i daj przysmak.
  • Wzmocnienie ogrodzenia. Problem jest w momencie gdy opuszczasz dom. Mimo tego, że trenowałeś z psem daną czynność sto razy, nigdy nie możesz mieć pewności, że w czasie Twojej nieobecności sytuacja się nie zmieni. Jedynym sposobem według wielu specjalistów jest zabezpieczenie terenu poprzez podniesienie wysokości płotu, tak aby pies nie miał szans go przeskoczyć.
  • Jeśli pies ucieknie, nie możesz go karać po powrocie do domu. Taki "trening" może spowodować traumę i niechęć do powrotu po kolejnej ucieczce. Pies nie kojarzy faktu, że dostał karę za to, że uciekł.
  • Wypróbuj elektroniczną obrożę lub niewidzialne ogrodzenieW wielu przypadkach zwiększenie wysokości płotu nie jest możliwe. Niektóre z takich poprawek mogą być nieestetyczne. Najprostszym rozwiązaniem jest elektroniczne ogrodzenie lub niewidzialny pastuch.

 

 

Jakie są zalety niewidzialnych ogrodzeń?

Teren wystarczy w prosty sposób ograniczyć i określając w ten sposób "zakazaną strefę". Pies na szyi nosi specjalną obrożę, która znajduje się w zestawie, obroża wysyła dźwięk ostrzegawczy a następnie jeśli pies kontrynuuje zbliżanie się do wyznaczonej granicy wysyła impuls. Tym samym pies nie ma możliwości dojścia do obszaru, z którego zazwyczaj wykonywał skok. Największą zaletą takiego rozwiązania, jest timing, obroża elektroniczna wysyła impuls dokładnie w momencie wkroczenia w zakazaną strefę. Dzięki temu pies w większości przypadków bardzo szybko zrozmię zależność pomiędzy jego obecnością a działaniem obroży, trening jest skuteczny i szybki. Psa należy trenować w odpowiednim momencie, nigdy nie powinniśmy reagować na wydarzenia, które już minęły.

 Podobne produkty

Przykro nam, brak wyników dla podanych kryteriów