Jak oduczyć psa skakać?
Gdy wracasz do domu cieszysz się, żę w końcu zobaczysz Twojego psa. On też już nie może się doczekać i zaczyna skakać, nie reaguje na Twoje upomnienia. Co w momencie gdy goście pojawią się z wizytą lub idziesz na spacer a Twój pies ma w zwyczaju skakać na ludzi. Co wtedy? Jak oduczyć tego niechcianego zachowania? Przeczytaj dokładnie poniższy artykuł i sprawdź metody doświadczonych szkoleniowców psów.
Dlaczgo psy skaczą na ludzi?
Aby zacząć oduczania złego nawyku skakania psa na ludzi, trzeba na początku zrozumieć dlaczego nasi czworonożni pupilkowie tak własnie robią. Źródlłem takiego zachowania jest ich natura, dlatego oduczenie psa skakania na ludzi jest ciężkim zadaniem. W czasach gdy psy żyły jeszcze w dzikiej przyrodzie a psia matka wracała do domu z polowania, młode, szczeniaki skakaly jej do pyska, dając do zrozumienia że czekają na posiłek. Ten zwyczaj martwi obecnie wielu właścicieli, przetrwał mimo, że psy zostały już dawno udomowione.
Przywódcą stada stał się obecnie człowiek, który przychodzą z pracy, podaje lub zaczyna przygotowywać jedzenie. Zwyczaj pozostał a z tego powodu, że ludzie są wyżsi niż psy, pies musi podskoczyć, aby mógł się przywitać ze swoim opiekunem.
Dlaczego skakanie psów przeszkadza ludziom?
Czasami jesteśmy w stanie do pieskom odpuścić – przecież tylko radośnie nas witają, są szczęśliwe że wróciliśmy i pójdziemy z nimi na spacer. Należy jednak pamiętać, że skakanie psów na ludzi może być również niebezpieczne, i to z kilku powodów. Pies może skoczyć na nieprzygotowanego do tego człowieka, na dziecko lub starszą osobę, w ten sposób może dojść do zranienia (na przykład do urazu głowy przy upadku na ziemię)
Na pewno wiele razy, jako właściciel często skaczącego psa wstydziłeś się kiedy skoczył na przychodzących z wizytą gości i pobrudził płaszcz lub kurtkę Twojego znajomego. Możesz przepraszać za psa, ale Twoim znajomy na pewno zapadnie w pamięć zachowanie psa.
Powodów dla których warto oduczyć psa skakania jest wiele:
- Zwiększasz swoje bezpieczeństwo i znajomych
- Unikniesz możliwe zranienia
- Ograniczasz do minimum sprzeczki, których źródłem może być skaczący pies
Zakaz skakania należy ćwiczyć od szczeniaka
Już w szczenięcych latach powinieneś dać Twojemu psu do zrozumienia kto jest panem. Zaoszczędisz w ten sposób wielu nieprzyjemności w dorosłym życiu pieska. Stwórz wyraźną hierarchię w swoim "stadzie" – Ty jesteś przywódcą a pies musi Cię słuchać. Nie bądź uległy. W ten sposób tworzysz odpowiedni kanał komunikacyjny ze swoim psem. Jak ostrzegają doświadczeni szkoleniowcy błędem jest karać psa, który okazuje Ci swoje uczucia.
Oduczenie szczeniaka skakania jest o wiele łatwiejsze niż dorosłego psa. Zacznij dawać do zrozumienia, że zkakanie nie jest dozwolne. Pozwól psu żeby odpowiednio zapracował, gdy jest posłuszny możesz go nagrodzić pochwałą i przekąska. W takich momentach nie na prawdę nie musisz oszczędzać pochwał. Pamiętaj jednak, że pochwała lub przekąska (tak samo jak kara albo upomnienie) powinny następować natychmiast po poprawnej reakcji.
- Bardzo małe szczeniaki, które jeszcze nie znają podstawowych komend, tj. "siad",czy "daj łapę" możesz oduczyć skakania w następujący sposób: jak tylko wrócisz do domu, klęknij przy piesku i pozwól aby cały rytuał przywitania odbył się. Stopniowo skracaj go i zakańczaj komedną "dość"
- Jeżeli szczeniak zna już i reaguje prawidłowo na komendę "siad", zacznij do oduczać szczekania. Jak tylko otworzysz drzwi a szczeniak szykuje się do powitalnego skoku uspokój go komendą "siad". Także w tym wypadku nie zapomnij o nagrodzie, przywitaj się z Twoim pieskiem w siadzie i spokoju
Jak oduczyć dorosłego psa skakania na ludzi?
Jeżeli odpuszczałeś szkolenia posłuszeństwa od wieku szczeniaka lub dostałeś już dorosłego psa, który jest pod tym względem zaniedbany, musisz uzbroić się w nerwy. Oduczyć psa skakania na ludzi wymaga cierpliwości i jest możliwe w każdym wieku. Wypróbować możesz jedną z niżej opisanych metod. Skup się na początku na oduczeniu psa skakania na Ciebie w domu, następnie trenuj na zewnątrz, z innymi ludźmi, znajomymi lub przyjaciółmi.
- Podczas powitania, nachyl się w kierunku psa i połóż mu rękę na pysk (przez oczy), wyślij komendę "siad" i pogłaskaj psa na ziemi. Jeżeli Cię posłucha, daj mu nagrodę
- Skuteczną obroną przeciwko skakniu psa jest kolano - przed próbą wyskoku skieruj w kierunku psa kolano i podaj komendę "nie wolno"
- W momencie gdy pies nadal nie reaguje na komendę i dalej na Ciebie skacze, odwróć się do niego plecami i ignoruj go. Po chwili możesz wrócić do szkolenia.
- Niektórzy szkoleniowcy, zalecają psom, które skaczą na ludzi nacisnąć na łapę lub użyć ściągający pasek. Pies nieprzyjemną sytuację będzie kojarzyć ze skokiem i następnym razem powinień go uniknąć.
- W oduczaniu psa skakania pomocne mogą być obroże treningowe, do których wrócimy na końcu naszego tekstu
Nie zapomnij o jednej zasadzie - po komendzie i bezproblemowym jej wykonaniu, nagrodź psa (najlepiej ulubionym smakołykiem lub głaskaniem). Na początku chwalenie powinno być delikatne, nie przeginaj. Jeżeli pies Cię nie słucha, daj mu do zrozumienia, że nie jest to dobra droga. Pamiętaj oczywiście, że karanie psa, przemoc fizyczna jeszcze żadnego psa nie nauczyło posłuszeństwa i nie wychowało.
Jak oduczyć psa skakania na gości?
W momencie kiedy pies jest już w domu posłuszny i nie skacze już na swojego Pana podczas przywitania, możesz iść dalej. To znaczy oduczyć psa skakania podczas wizyt znajomych i skakania na obcych ludzi na spacerach. Ponownie rozpocznij trening w domu - jeśli czekasz na wizytę znajomych, załóż smycz i za każdym razem kiedy pies będzie chciał skoczyć na znajomych, pociągnij za smycz. Powiedz znajomym, żeby po prawidłowej reakcji psa pogłaskali psa i pochwalili go. Przy spotkaniu na spacerze z nieznanymi ludźmi, daj psu jasną komendę "nie możesz" i odwróć jego uwagę wskazując inne obiekty zaintereswania - np. aportowanie.
Jak oduczyć psa wskakiwać na łóżko, drzwi lub przez plot?
Skakanie na ludzi jest jedną z reakcji psów. Większość właścicieli narzeka też na skoki na łóżko, skakanie i drapanie drzwi i skakanie przez płot, aby mógł udać się na wycieczkę po okolicy. Takie reakcje też nie są oczekiwane. Przykładowo pies skacze na drzwi i drapie je aby mógł dostać się do swojego opiekuna i być z nim razem. Pies, który przeskoczy płot, może być wiedziony instynktem, ponieważ wie, że w okolicy jest suczka.
Oczywiście jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie psa i nie chcesz mieć w domu zdezelowanego łózka i regularnie zmieniać drzwi. Co wtedy zrobić? Podobnie jak we wcześniej opisywanych problemach postępuj zgodnie z zasadami zakazów, nakazów i nagród. Ucz psa samodzielności. Jeżeli wychodzi na ogród daj mu jasną komendę "czekaj", nagrodź go jeśli spełni komendę. Jeżeli chodzi o skaknie na łóżko lub np. na fotel, pies powininen mieć jasny zakaz - bądź konsekwentny i psa zawsze "zdejmij" z łóżka.
Oduczenie psa skakania przez płot, jesy wymagające, specjaliści jako rozwiązanie problemu proponują po prostu podwyższenie płotu, kórego pies nie będzie mógł pokonać. Kolejną z możliwości jest zamykanie psa lub kota w ogrodzeniu, którego nie pokona. Możesz także kupić tzw. niewidzialny płot, elektroniczne ogrodzenie. Teren, którego pies nie może opuścić ogranicz przewodem a psu załóż specjalną obrożę z odbiornikiem. W momencie, w którym pies będzie chciał opuścić wyznaczony teren i zbliż się do wyznaczonej granicy otrzyma impuls elektrostatyczny (w większości przypadków najpierw dźwięk ostrzegający a potem impuls). Psy są inteligentne dlatego szybko zrozumieją związek pomiędzy próbą ucieczki a nieprzyjemnym uczuciem. Ty będziesz mógł w spokoju pójść do pracy i nie myśleć cały dzień o tym gdzie podziewa się Twój pies.
Jak obroża treningowa oduczy psa skakać?
Wyżej opisane rady to wynik doświadczenia i praktyki. Każdy pies jest inny, tak samo jak każdy opiekun. Co w jednym przypadku zdaje egzamin, nie musi być wcale pomocne jeśli chodzi o szkolenie innego psa. Nie bój skorzytać z pomocy elektronicznej obroży, którą do nauki posłuszeństwa używają doświadczeni szkoleniowcy (a są to specjaliści). To czego często nie może nauczyć psa opiekun obroża treningowa nauczy szybciej i długotrwale. Nie należy zapominać aby działać w odpowiedniej chwili i dokładnie liczy się tzw. timing.
Elektroniczne obroże treningowe działają na prostej zasadzie - Ty masz w ręku nadajnik a pies obrożę na sobie. Jak tylko pies zacznie skakać, wyślesz mu komendę "przestań" lub "siad" jeżeli nie posłucha komendę wzmocnisz sygnałem z obroży elektronicznej. W zależności od typu wybranego ostrzeżenia możesz psa uczyć dźwiękiem, jeśli pies nie zareguje możesz użyć wibracji. Jeżeli pies nadal nie jest posłuszny przesyłasz w pełni bezpieczną elektroniczną stymulację na dostosowanym do wrażliwości psa poziomie.
W znakomitej większości przypadków elektroniczne obroże działają niezawodnie. Oduczysz psa skakania na Ciebie na innch ludzi, ale także atakowania drzwi i łóżek. Pamiętaj, że nie obroża ma stanowić główny element szkolenia tylko Ty. Ty jesteś osobą, którą pies ma słuchać, obroża to pomoc treningowa. Po pewnym czasie szkolenia będziesz mógł całkowicie zaprzestać używania obroży a Twój pies będzie posłuszny. Zapomnisz o przeszłości, którą były niekończące sie skoki na ludzi.