

Słoneczko w końcu zaczyna rozgrzewać a przyroda zachęca do spacerów. Wiosna jest piękną porą roku, ale także na swój sposób niebezpieczna. Twoje zdrowie jest chwiejne, tak samo zdrowie domowych ulubieńców. W okresie jesiennym i wiosennym zwiększona jest częstość występowania niektórych chorób, które mają związek przeziębieniami, ponieważ pogoda ciągle ulega zmianie. Twój pies może cierpieć na zapelenie gardła i krtani, które zdarza się bardzo często. Jak uniknąć tej jednostki chorobowej? Jak zwiększyć odporność psa? Kiedy lepiej jest odwiedzić weterynrza?
Zapalenie gardła i krtani może mieć wiele przyczyn, ale najczęściej jest wynikiem przeziębienia. Pies przykładowo napił się za zimnej wody, zjadł śnieg, przemókł, na spacerze, stał w przeciągu lub jego organizm zareagował na nagłe zmiany pogody. Zapalenie rzadko wywołane jest przez pobyt w suchym i zapylonym miejscu. Szczególnie narażone są szczeniaki i słabsze psy, który mają braki witaminowe. Czasami zapalenie krtani i gardła jest jednym z objawów niebezpiecznych wirusowych zakażeń, dlatego zawsze bądź uważny i obserwuj jeśli Twój pies nie ma żadnych dodatkowych objawów. Często przechodzi w zapalenie płuc, lub inne stany zapalne, na przykład zapalenie tchawicy.
Pierwszymi oznakami są problemy górnych dróg oddechowych. Następnie dochodzi do zapalenia w rejonie gardła i krtani. Objawia się ono przede wszystkim kaszlem i śluzem. Kaszel jest długi i nie do zatrzymania prowadzi do wymiotów. Pies przy dotyku krtani może odczuwać ból, w tym miejscu możesz zauważyć zgrubienia i powiększone węzły chłonne, psu ciężko się połyka i dławi się. Właściciele często w takim przypadku myślą, że pies ma problemy trawienne, ale kluczowy jest kaszel. Na początku temperatura nie jest zwiększona, jeżeli tak się stanie, oznacza to, że należy wziąć pod uwagę poważne infekcje lub zapalenie płuc. Kaszel staje się coraz gorszy, pies przestaje przyjmować jedzenie, wykazuje brak aktywności i trudno mu się oddycha.
Jeżeli zapalenie rozponasz dość szybko, możesz podać psu ogólnie dostępne leki, a leczenie uzupełnić o krótkie, niewymagające spacery, ale uwaga nie należy psa zamęczyć! Pozostaw go w spokoju. Pies prawdopodobnie źle połykam, także leki podawaj mu po jedzeniu, aby się nie zadławił. Szczególnie zadbaj o jego dietę, zapewnij mu wyłącznie miękkie i ciepłe jedzenie i odpowiednią ilość witamin. Staraj się omijać suchą karmę, które mogą drażić gardło. W przypadku leczenia w domu jego stan powinien się polepszyć w ciągu kilku dni. Jednak jeśli sytuacji się nie zmieni lub jego stan nawet pogarsza się musisz koniecznie zabrać piesaka do specjalisty.
Nie możesz eksperymentować jeśli chodzi o leczenie szczeniaków lepiej znajdź odpowiedniego weterynarza. Jeżeli nie czujesz się na siłach weź do niego też dorosłego psa, szczególnie wtedy gdy pojawiły sie poważne objawy takie jak wymioty, gorączka, lekarz powininen go wtedy zobaczyć natychmiast. Lepiej niczego nie ryzkować, ponieważ zapalenie nie musi być tylko zwykłym przeziębieniem, ale może prowadzić do badziej podstępnych chorób.
Najczęstszą przyczyną zapalenia jest wychłodzenie, rób wszystko aby do tego nie dopuścić