Uwaga! W Wielkanocny Poniedziałek nie pracujemy. Zapraszamy ponownie we wtorek.🥳
Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Grypa u psów: jakie sa objawy i jak ją leczyć?

Jesli Twój ulubieniec wygląda na zmęczonego i ospałego a dodatkowo męczy go suchy kaszel, musisz się zastanowić co jest przyczyną tych problemów. Jedną z możliwości jest infenkcja parainfluenzą. Parainfluenza lub grypa, nie jest w żadnym wypadku zagrożeniem życia, ale nie warto jej lekceważyć. Czasami grypa może przejść w zapalenie płuc a w pojedynczych przypadkach może to spowodować poważne konsekwencje. W jaki sposób leczyć tą chorobę? Czy możliwa jest profilaktyka?

 Grypa psów powinna zapaść do świadomości wszystki opiekunów psów, zwłaszcza tych towarzyskich, które chętnie bawią się z innymi psami. Bardzo łatwo dochodzi do zarażenia w obecności innych psów. Choroba szybko rozprzestrzenia się np. w schroniskach, hotelach dla zwierząt, okres obniżonej aktywności trwa od 4 do 9 dni. Istnieje możliwość szczepienia przeciwko infekcji, dzięki temu istnieje możliwość zapobiegnięca infekcji lub objawy są bardzo słabe.

O chřipce psů by měli mít povědomí hlavně majitelé společenských domácích mazlíčků, takových, kteří si rádi hrají s ostatními pejsky.  V přítomnosti jiných psů se totiž mohou velice lehko nakazit. Nemoc se tedy snadno šíří například v útulcích nebo psích hotelích a její inkubační doba bývá 4 až 9 dní. Vakcinace proti této kapénkové infekci je dostupná a za předpokladu, že dojde ke správnému očkování, choroba vůbec neprobíhá nebo jsou její příznaky velice slabé.

Zarażenie wirusem parainfluenzy

Parainfluenze czyli schorzenia górny dróg oddechowych powstają wskutek działania kilku wirusów i bakterii. Choroba jest wysoce zakaźna, Twój ulubieniec w łatwy sposób może zarazić się od innego psa na zwykłym spacerze. Wirus przenosi sie drogą kropelkową, nie jest bardzo odporny, ginie w wysokich temperaturach, możesz go także usunąć za pomocą środków dezynfekujących. Najłatwiej może dojść do zarażenia podczas niesprzyjającej pogody, w przeciągu, wietrze, deszczu itp.

Przebieg psiej grypy

W większości przypadków przebieg grypy u psów jest do opanowania. Głównie w przypadku szczeniaków i starszych psów mogą pojawić się komplikacje, objawiające się atakami kaszlu lub angina. Istnieją 3 formy grypy - łągodna, ostra i nietypowa:

  • Najbardziej typowa jest grypa o przebiegu łagodnym. Pieska męczy suchy kaszel, który czasami doprowadza do wymiotów, a następnie widoczna jest utrata apetytu. Tak jak człowiek zarażony grypą pies może być zmęczony, ospały i senny. Chorobie może towarzyszyć wydzielina z oczu i nosa, w pierwszych dniach także podwyższona temperatura.
  • Jeżeli choroba występuje w ostrej postaci przechodzi w zapalenie płuc. Stwarza to oczywiście większe niebezpieczeństwo. Zwłaszcza dla młodych psów, które wyraźnie mogą tracić na wadze. Koniecznym jest podawanie płynów nawadniających dożylnie.
  • Nietypowa grypa u psów została zanotowana w roku 1980 bardzo mocno działa na tyle kończyny. Wynikiem jest porażenie.

 

Leczenie grypy psów

Najrozsądniej jest skorzystać z pomocy specjalisty. Zawsze dobrze zwrócić się do weterynarza jak najszybciej. Jeżeli wydaje Ci się, że Twój pies zaraził się grypą, dobrze jest upewnić się, że nie doszło do poważniejszej choroby lub ewentualnie zapobiec jej rozwojowi. Zwykle parainfluenza ustępuje po tygodniu, maksymalnie dwóch tygodniach kuracji. Jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się powikłania, między innymi przewlekłe zapalenie oskrzeli czy chroniczna i nieodwracalna niewydolność układu oddechowego. W każdym przypadku zalecane jest zapewnieni psu spokoju i odpoczynku.

Starajmy się nie powodować u psa negatywnych emocji lub stresowych sytuacji, które mogą przyczynić się do ataków kaszlu. Zadbaj o zróżnicowaną i zbilansowaną dietę głównie dużo płynów. Psy, których stan się nie poprawia i szczeniaki koniecznie muszą odwiedzić weterynarza.

Jak zapobiegać psiej grypie?

Jeżeli chodzi o ochronę przez zarażeniem grypą, obowiązują te same zasady jak u innych chorób. Niezwykle istotne jest utrzymywanie zasad higieny i dbanie o dietę. Grypą tak samo jak u ludzi najłatwiej psu zarazić się w wyniku przeziębienia, zwróć uwagę aby Twój pies przed wyjściem na dwór był całkowicie suchy, nie przebywał w zimnych pomieszczeniach lub nieodpoczywał w przeciągu.

Ważna jest również prewencja w postaci szczepienia. Każdy właściciel psa, powininen, zainteresować się możliwością szczepienia.  Nie należy czekać do pierwszego zachorowania, tylko od razu zaszczepić czworonoga, aby w przyszłości uniknąć zachorowań. Szczepienia psów, dawka i sposób podawania szczepionki zależy od wieku psa. Szczeniaki należy zacząć szczepić w piątym lub szóstym tygodniu. Kolejne dawki podawane są co trzy bądź cztery tygodnie. Natomiast co 24 miesiące wskazane jest podawanie psu wirusa parainfluenzy.