Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Choroby psów: Wymioty i biegunka

Twój pies nagle zacznie się dusić, głośno oddychać, w końcu wymiotować, a kiedy go wyprowadzisz, zauważysz, że do tego ma biegunkę. Co pomaga w tej powszechnej chorobie psów? Czy wymioty i biegunka mogą być objawami poważnej choroby? Kiedy iść do weterynarza?

Każdy pies od czasu do czasu ma problemy z trawieniem. Tradycyjnym objawem są luźne stolce lub wymioty. Dobra wiadomość jest taka, że ​​łagodną biegunkę można leczyć w domu. Należy udać się do weterynarza, gdy biegunce towarzyszą wymioty, pies jest ospały, zmęczony i ma gorączkę (ciepły i suchy pysk).

Ostra biegunka u psów: przyczyny i leczenie

Ostra biegunka jest częstym problemem u psów. Zwykle towarzyszy mu szybki początek i ustępuje równie szybko. Jeśli trwa to kilka dni, lepiej udać się do weterynarzy, którzy wyleczą psa i wykluczy kilka poważniejszych schorzeń.

Przyczyny biegunki u psa

  • Jedzenie - pies mógł zjeść jedzenie, które mu nie odpowiada, albo „złapał” coś na zewnątrz i to mu zaszkodziło. Biegunka może również wystąpić przy zmianie rodzaju karmy.
  • Pasożyty wewnętrzne - pasożyty są kolejną częstą przyczyną biegunki u psów, dlatego odrobaczanie jest ważne jako profilaktyka.
  • Stres – podobnie jak u ludzi, przyczyną biegunki u psa może być sytuacja stresowa lub nadmierny stres.
  • Podróżowanie – niektóre psy uwielbiają podróżować samochodem, inne źle to tolerują i dlatego mogą cierpieć na biegunkę.
  • Zatrucie - na przykład spożycie trucizny lub nawozu może również spowodować biegunkę u psa.
  • Infekcje – Inne przyczyny biegunki u psów to infekcje i bakterie.

Leczenie domowe biegunki psa

Jeśli zauważysz biegunkę u swojego psa (na przykład podczas spaceru lub spaceru po ogrodzie), stolec nie zawiera krwi ani śluzu, a pies nie ma innych problemów, najprawdopodobniej wystarczy leczenie domowe. W ramach pierwszej pomocy węgiel zwierzęcy można podać psu, który powinien powstrzymać biegunkę. Węgiel czarny (Carbo Medicinalis) podaje się w dawce od 1 do 2 tabletek na 5 kg masy ciała zwierzęcia.

Podobnie jak u ludzi, konieczne jest rozpoczęcie diety, nie podawaj psu granulek ani puszek. Wskazane jest, aby wstrzymać karmienie na co najmniej 12 godzin. Następnie możesz podać trochę gotowanego ryżu z marchewką. Możesz już wzbogacić drugą porcję tej diety odrobiną kurczaka. Idealnie, jeśli pies odpoczywa i oczywiście pije (jest to problem dla niektórych psów, więc możemy wlać do wody trochę bulionu z kurczaka). Jeśli biegunka nie ustąpi w ciągu dwóch lub trzech dni, a problemy nie ustąpią lub pojawią się inne problemy, nie wahamy się odwiedzić weterynarza.

Tabletki na biegunkę u psów

Węgiel aktywny to tradycyjny sposób leczenia biegunki u zwierząt i ludzi, ale istnieją również specjalistyczne leki. Zawsze lepiej omówić ich zastosowanie z weterynarzem. Najczęściej używane są następujące tabletki:

  • Humican  
  • Farmatan 

Chociaż większość biegunek nie zagraża życiu, należy obserwować psa, a jeśli czujesz, że wszystko nie jest w porządku, udaj się do weterynarza.

Wymioty u psa: przyczyny i leczenie

Wymioty mogą, ale nie muszą, towarzyszyć biegunce u psa. Może również pojawić się oddzielnie. Właściciele psów często nawet nie muszą zauważać, że pies wymiotuje wracając z pracy do domu, może być już „posprzątane (to po prostu instynkt niektórych psów).

Z biologicznego punktu widzenia wymioty są odruchem ochronnym, kiedy organizm pozbywa się nieodpowiedniej zawartości żołądka. Chociaż nieprzyjemne, w rzeczywistości jest pożądane, ponieważ pies próbuje „wyrzucić” zepsute jedzenie, wpycha go w żołądek i nie odpowiada mu.

Przyczyny wymiotów

  • Złe lub zepsute jedzenie – kiedy pies zjada coś nieodpowiedniego i wymiotuje, to dobrze. Niewłaściwe jedzenie jest również jedną z najczęstszych przyczyn wymiotów.
  • Choroba zakaźna – jednak wymioty mogą być również spowodowane poważniejszymi chorobami (wątroba, nerki, trzustka).
  • Zatrucie – pies, który połknął truciznę lub inną toksyczną substancję, również wymiotuje.

Kiedy do weterynarza

Istnieje kilka przyczyn wymiotów i doświadczony opiekun powinien już wiedzieć, kiedy pies właśnie wyczyścił żołądek wymiotami (być może zjadł wcześniej trawę, jak uczy natura psa), lub wymioty są przejawem czegoś poważniejszego.

Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza, jeśli zwierzę jest ospałe, w wymiocinach znajdziesz krew lub brzuch puchnie. W takim przypadku może to być również przewrócenie żołądka lub niedrożność jelit i zbyt późna interwencja lekarza weterynarii, będzie błędem.

Pamiętaj, aby udać się do weterynarza, jeśli zwierzę ma gorączkę (można to stwierdzić, czując to na pysku, który jest ciepły i suchy). Jeśli pies zwymiotuje bez jedzenia i picia, natychmiast udaj się do weterynarza, ponieważ może to być choroba zakaźna, atakująca wątrobę, nerki lub trzustkę.

Domowe leczenie wymiotów

Nie musisz odwiedzać weterynarza, jeśli nie masz żadnych innych objawów towarzyszących. Nie dokarmiaj go, zostaw psa w spokoju - stan powinien stopniowo zacząć się poprawiać. Możesz podać mu czarną herbatę (łyżeczką), jeśli pies nie zwraca płynu, wszystko jest na dobrej drodze. W ciągu godziny pies powinien otrzymać tyle łyżek płynu, ile waży kilogramów. Z karmieniem poczekaj co najmniej 12 (najlepiej 24) godziny. Dietę rozpoczynaj powoli - jako pierwszy posiłek pies powinien otrzymać gotowany ryż, zaleca się łyżeczkę na około 2 kg masy ciała. Następnego dnia możesz dodać kawałek kurczaka i marchewki.