Choroby psów: wścieklizna, szczepienia i leczenie
Wścieklizna. Jest to choroba, której boi się prawie każdy właściciel psów, kotów lub innych zwierząt domowych. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe u psów, a zaniedbanie go nie opłaca się! Wirus jest niebezpieczny, atakuje głównie ośrodkowy układ nerwowy i powoduje ropne zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Ostatni etap prowadzi do śmierci. Jakie są objawy i przyczyny wścieklizny? Jakie są opcje szczepień?
W naturze lisy, wilki i dzikie zwierzęta chorują na wściekliznę, więc dotyka ona tylko ssaków. Plotki, że jest przenoszona również przez ptaki, są tylko w połowie prawdziwe, ponieważ jest naprawdę rzadka u ptaków. Choroba jest również przenoszona przez zwierzęta domowe, zwłaszcza bezpańskie psy i koty. U psów okres inkubacji wynosi od 2 do 6 tygodni, ale zdarzają się również rzadkie przypadki, w których waha się on do kilku miesięcy. Zależy to zawsze od ilości wirusa i miejsca urazu. Wścieklizna jest śmiertelna, jej przebieg jest ostry i niestety nie ma jeszcze leczenia. Dlatego nie powinniśmy jej lekceważyć.
Szczepienie przeciw wściekliźnie
Pierwszą rzeczą, którą właściciel musi zająć się we własnym interesie, jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. To jedyny prawny obowiązek zaszczepienia zwierzęcia. Niezastosowanie się do tego może skutkować sankcjami karnymi. Szczepienie nie tylko przeciwko wściekliźnie, ale także przeciwko innym chorobom jest ważne zwłaszcza podczas podróży, zawodów czy wystaw.
Szczepienie można przeprowadzić tylko na zdrowym psie i szczeniętach odrobaczonych. Zwierzaka nie należy również narażać wtedy na ekstremalny stres i zmiany zamieszkania, niezależnie od tego, czy jest przekazywany innemu właścicielowi, czy też przenoszony. Nie zmieniaj przyzwyczajeń swojego psa przez co najmniej tydzień po szczepieniu. Po szczepieniu zwierzę może odczuwać zmęczenie, ale jest to zawsze stan przejściowy.
Jakie szczepionki są dostępne?
- Roczne: Canvac R a Rabigen Mono
- Szczepionki, które używa się dla psa jako szczeniaka, młodego psa po roku i następnie podawane po dwóch latach:: Biocan R a Vanguard R
- Trzyletnie– Nobivac R a Rabisin
- Łączone - zapewniają szczepienie również przeciwko innym chorobom
Możliwość zakażenia wścieklizną
Zarówno pies, jak i człowiek mogą zostać zarażeni, jeśli mają naruszoną skórę. Wirus znajduje się w ślinie, dlatego najczęściej przenoszony jest przez ukąszenia lub zadrapania przez inne zakażone zwierzę. Poprzez głaskanie sierści chorego zwierzęcia przeniesienie jest prawdopodobne tylko wtedy, gdy jego ciało jest pokryte dużą ilością śliny, która następnie dostałaby się na przykład do rany na jego ramieniu.
Objawy wścieklizny
Jeśli dojdzie do najgorszego i zaczniemy podejrzewać, że nasz pies został zarażony, powinniśmy zwracać uwagę na objawy. Istnieją dwie formy objaw - gwałtowna i porażenna.
Leczenie wścieklizny
Zakażenie psa wścieklizną może wystąpić również podczas normalnego spaceru, dlatego bądź konsekwentny i chroń nie tylko swojego zwierzaka, ale także siebie i swoich bliskich. Niestety rozwiniętej wścieklizny nie da się wyleczyć po wystąpieniu objawów, jedynym rozwiązaniem jest prewencja, postępowanie zgodnie z zaleceniami w postaci szczepień.
Chociaż wścieklizna kończy się śmiercią, życie można uratować chirurgicznie natychmiast po zakażeniu. Natychmiast udaj się do lekarza. Jeśli pies zrani osobę, należy go zabrać do lekarza weterynarii i zbadać, czy uraz był poważny, czy nieistotny.