Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)
Przygotuj się ze swoim psem na wiosnę: 4 najbardziej popularne zabawy z psem na świeżym powietrzu

Przygotuj się ze swoim psem na wiosnę: 4 najbardziej popularne zabawy z psem na świeżym powietrzu

Nadeszła wiosna a wraz z nią cieplejsze dni! Wszyscy z chęcią spędzamy więcej czasu na wolnym powietrzu i na zabawach z naszymi czworonożnymi pupilami.

Mamy dla Ciebie parę pomysłów na najlepsze zajęcia, które sprawią, że Ty i Twój pies będziecie świetnie się bawić a jednocześnie poprawicie relację między sobą.

  1. Agility trening idealny dla każdego psa i jego opiekuna

Agility to tor przeszkód dla psów – wspaniała zabawa i sport dla każdego. Trenować mogą psy duże, średnie i małe, rasowe i nierasowe, całkiem młode i w wieku średnim, a w każdym z nich możesz odkryć pasję do sportu.

W Agility chodzi o pokonanie toru z przeszkodami w odpowiedniej kolejności zadań, nie przekraczając przy tym określonego czasu. Przeważnie tor składa się z 12 do 20 przeszkód i ma długość 100-200 m. Ćwiczy się bez smyczy, a trudność i bezpieczeństwo przeszkód jest wyznaczana i zatwierdzana przez FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna).

Na specjalnie przygotowanym boisku są umieszczone różnego rodzaje przeszkody, np. tunele, huśtawki, równoważnie i pochylnie, które pies musi bezbłędnie pokonać.

Zasada jest taka, że biegniesz wzdłuż wyznaczonej trasy i dajesz psu odpowiednie komendy, stale go dopingując i pomagając mu utrzymać tempo.

 

Agility jest dyscypliną sportową, w której uczestniczy dobrze zgrany duet: człowiek i pies. Sport opiera się na relacji opiekuna z psem, dlatego ważne jest, abyś był cierpliwym trenerem i rozumiał zachowanie swojego psa - partnera! Im intensywniejsza będzie Twoja relacja z psem, tym lepszy sukces odniesiesz.  Z tego powodu trening agility jest świetną aktywnością polecaną do nawiązywania wzajemnych relacji i budowania zaufania z czworonożnym przyjacielem. Agility mogą ćwiczyć z psem nawet mniejsze dzieci.

 

Korzyści płynące z Agility:

  • Agility może ćwiczyć pies w każdym wieku bez przeciwwskazań zdrowotnych
  • Trenerem może być każdy, niezależnie od wieku, z treningiem mogą zacząć już sześciolatki
  • Jest to aktywny sport, który rozwija sprawność fizyczną psa i przewodnika
  • Jest to najlepszy sposób na wyszkolenie psa poprzez zabawę i zbudowanie pozytywnej relacji między psem a przewodnikiem.

 

Przydatne akcesoria:

 

  • Podstawowe akcesoria do tresury psa zdecydowanie poprawią Twój trening. Używanie gwizdka lub klikera będzie bardzo pomocne podczas ćwiczeń bez smyczy. Nie zapomnij również o ulubionych smakołykach w nagrodę za posłuszeństwo.

 

  • Agility jest sportem dla każdego psa, niezależnie od wieku i rasy. Warunkiem jest jednak dobry stan zdrowia (przede wszystkim stan stawów, mięśni), aktywna energia psa i chęć do ćwiczeń. Czynniki te możemy wesprzeć karmieniem psa wysokiej jakości karmą oraz podawaniem suplementów diety i witamin.

 

  • W trakcie zabawnych ćwiczeń łatwo zapomnieć o czasie. Należy szczególnie uważać, aby nie wyczerpać naszego pupila. Jeśli nie masz pewności, jaką dawkę aktywności zniesie Twój pies, zaopatrz się w monitor aktywności psa. Mały wisiorek na obroży psa obliczy, jaki dystans ubiegł Twój pies, ile godzin spał i czy potrzebuje dokarmić. Bardzo pomocne będą również analizy w celu poprawy kondycji psa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że odpowiednio karmisz swojego pupila i nie przetrenowujesz go, a nawet zaplanujesz kolejne cele kondycyjne.

                           

  1. Flyball: latająca piłka dla psa!

Czy Twój pies uwielbia grę w piłkę? Jeśli tak to Flyball jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich temperamentnych i aktywniejszych psów! Zabawa jest odpowiednia dla wszystkich psów, pod warunkiem, że mają chęć do gry z piłką.

Pies zaczyna na linii startu na Twoją komendę. Czekają na niego cztery przeszkody do przeskoczenia, złapanie wystrzelonej piłki i szybki powrót. Po złapaniu piłki, pies powinien powrócić tą sama droga (pokonując przeszkody) do przewodnika. W momencie, gdy przekroczy linie mety, startuje następny pies. Zawody zwycięża drużyna, której 4-psy w najkrótszym czasie i bez błędów pokonają wszystkie przeszkody i przekroczą linie mety.

Zabawa jest doskonała dla wszystkich miłośników adrenaliny i sportów, w których chodzi o rywalizację oraz dla właścicieli bardzo aktywnych psów i wszystkich, którzy lubią sporty drużynowe. Flyball można grać nawet w domowych warunkach za pomocą wyrzutni piłek, lub na flyballowym boisku bez konkurencji.

Korzyści Flyballu

  • Zadowoli i te najbardziej aktywne psy
  • Rola trenera nie jest fizycznie wymagająca
  • Zapewnia atmosferę gry zespołowej i adrenalinę płynącą z rywalizacji
  • Łatwo dostępne akcesoria do gry
  • Można grać na placu zabaw Flyball lub w ogrodzie bez rywalizacji

Co będzie potrzebne?

 

  • Piłeczki tenisowe i inne zabawki dla psów. Różne zabawki i piłki do aportowania dla psów świetnie sprawdzą się w trakcie treningu potrzebnego do gry. Można wykorzystać zabawki do napełniania smakołykami, które utrzymają dłuższą chęć psa do zabawy, a przy okazji sukces psa zostanie nagrodzony.

 

  • Wyrzutnia piłek jest najlepszym treningiem do chwytania piłki w locie i treningu aportowania. Niektóre automatyczne wyrzutnie piłek można wygodnie przenieść do zabawy i ćwiczeń w parku. Mają jeszcze jedną wielką zaletę: Twoje ręce odpoczywają, ponieważ pies może bez problemu nauczyć się obsługi gry samodzielnie. Wyrzutnię piłek można wybierać w zależności od wielkości psa oraz szybkości i dystansu wystrzału piłki.

 

  • Bandaż i szelki dla psa mogą chronić wrażliwe miejsca na ciele psa lub zapobiegawczo chronić łapy w czasie skoków. Szelki, oprócz ochrony, zapewniają praktyczne i szybkie przypięcie na smycz, gdy pies musi być zabezpieczony. Są również bardzo pomocne na treningach i wystawach.

 

  1. Turystyka piesza i rowerowa

Niezastąpiona atmosfera, wytrzymałość, dyscyplina i piękne widoki dookoła! Tego wszystkiego doświadczysz podczas turystyki, niezależnie od tego, gdzie leży cel Twojej podróży. Taka forma wspólnego spędzania wolnego czasu jest doskonała dla opiekuna i jego psa, których łączy miłość do otwartych przestrzeni i dostateczna aktywność fizyczna. Zadbaj o to, aby twój pies był w doskonałej kondycji psychicznej i fizycznej i potrafił poradzić sobie z wytrzymałością bez żadnych problemów.

 

Jest możliwe, że wędrówki nie będą odpowiadać młodym psom lub z tendencją intensywnie i szybko rozładować całą energię. Z kolei jazda na rowerze z pewnością zadowoli nawet zapalonych psich biegaczy.

 

               

Co wziąć ze sobą:

 

  • Butelka podróżna do picia będzie nieoceniona, szczególnie w terenie, gdzie nie ma możliwości zapewnienia źródła wody dla psa. Oszczędza w torbie czy plecaku miejsce oraz zapewnia smak świeżej i smacznej wody dzięki filtracji.
  • Zwłaszcza w trudnym terenie przydadzą się odpowiednie szelki dla psa. Chronią psa przed obrażeniami, chłodem, gwarantują jego szybkie i łatwe chwycenie i rozkładają nacisk siły. Wybieraj ostrożnie, aby materiał był nie tylko miękki i przyjemny, ale również oddychający. Pamiętaj o regulowanych pasach, aby pies był bezpieczny i czuł się wygodnie. Również elementy odblaskowe stanowią doskonały i funkcjonalny dodatek.

        

 

  • Na długie podróże zdecydowanie warto mieć z sobą podstawowy zestaw pierwszej pomocy. Zapobiegnie to niepotrzebnym stresom w przypadku nagłych urazów i obrażeń. W skład apteczki wchodzi: kaganiec i smycz zastępcza, nożyczki i szczypce do pazurów, roztok nawadniający i pasta energetyzująca, gaziki, bandaże oraz płyn dezynfekujący lub serwetki antybakteryjne.
  • Przed udaniem się na łono natury aplikuj psu dobrej jakości i efektywny środek przeciwko pasożytom. Kleszcze lub inne roztocza mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia psa.
  • Dobrze jest wybrać czworonogowi szelki wyposażone w elementy odblaskowe. Dobra widoczność jest szczególnie ważna podczas aktywności w ciemności lub we mgle. Świecąca zawieszka na obrożę lub paski odblaskowe mogą zapobiec wielu nieszczęściom w przypadku, gdy nasz pies zgubi się lub odbiegnie za daleko. Pomocnym rozwiązaniem na spacery do lasu są również kamizelki odblaskowe.

  • Fizycznie sprawni uczestnicy wycieczki mogą spróbować dogtrekingu. Ten sport jest głównie turystyczny, konkuruje się na czas na trasie około 100 km. Jest jednak konieczne, aby zarówno pies jak i jego opiekun mieli dobrą kondycję fizyczną, i aby pies umiał chodzić na smyczy. Przy tej formie aktywności warto mieć również ze sobą buty dla psa, bandaż i zestaw pierwszej pomocy. Możesz także wypróbować dotrekking na rowerze.
  1. Canicross czyli bieganie z psem

Canicross to po prostu dyscyplina biegowa. Przeważnie zespołowa. Bieganie w grupie podwyższa poziom adrenaliny u psów. Opiekun z psem biegną jako jeden zespół w grupie innych biegaczy. Pies jest przypięty za pomocą elastycznej smyczy z amortyzatorem do uprzęży umocowanej do pasa swego opiekuna. Pies powinien mieć ubrane specjalne szelki równomiernie rozkładające siłę nacisku. Pozostałe czworonogi w zespole są zmotywowane do lepszej pracy, a wspólna aktywność jest dla nich wyjątkowo przyjemna i zabawna.

Pies jest świetnym partnerem do biegania, nigdy nie boli go głowa i zawsze będzie miał ochotę ma aktywność niezależnie od pogody. Doda swojemu partnerowi-opiekunowi energię do działania i motywację. Z psem należy pracować stopniowo, zaczynając dopiero w wieku 12 miesięcy psa. Z psem można biegać oczywiście bez żadnych profesjonalnych sprzętów.

 Korzyści canicrossu

 

  • Zespołowa dyscyplina rozwija socjalizację Twojego psa
  • Współpraca z psem i wzajemna motywacja
  • Niezbyt wymagająca dyscyplina, którą dostosowujesz do poziomu własnej sprawności i energii swojego psa
  • Komunikatywna zabawa dająca możliwość poznania dalszych hodowców psów

Jaki sprzęt będziesz potrzebować do uprawiania canicrossu?

  • Uprząż do biegania z psem, wygodna i regulowana, idealnie dopasowana
  • Elastyczna, amortyzująca smycz, która tłumi nieprzyjemne pociągnięcia lub szarpnięcia, jest środkiem zapobiegającym dyskomfortowi lub obrażeniom
  • Szelki dla psa - regulowane, elastyczne i oddychające
  • Butelka z wodą, która zapewni psu potrzebną hydratację i odświeżenie 
  • Do solowego biegu z psem wykorzystaj specjalne smycze do biegania hands free, które uwalniają ręce