Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

Ludzki zapach jest dla psa wyjątkowy tak samo jak jak odcisk palca czy DNA - wyjaśniamy czym jest mantrailing

W Polsce poszukuje się tysiące ludzi rocznie, w poszukiwaniach mogą pomagać specjalnie szkolone psy. Aby poszukiwania mogły zakończyć się sukcesem musi zostać spełnionych kilka warunków. Metoda gdy pies poszukuje człowieka na podstawie konkretnego zapachu to mantrailing.

Pies podczas poszukiwań, działa na podstawie indywidualnego zapachu człowieka. Tego zapachu nie można się pozbyć myjąc się nawet wielokrotnie i za każdym razem bardzo dokładnie. Nie mają na niego wpływu także czynniki zewnętrzne jak perfumy czy upojenie alkoholem, zażycie narkotyków lub leków. Jednym z głównych warunków aby udało się odnaleźć zaginionego człowieka jest czas przybycia na miejsce gdzie dany człowiek był poraz ostatni. Ślad zapachowy starzeje się i niweluje. Optymalnie jeśli pies znajdzie się do 10-12 godzin na miejscu czynu lub pobytu człowieka, im szybciej tym lepiej. Dobrze wyćwiczony pies powinien taki ślad bez problemu podjąć. Jeśl pies pojawi się do 24 godzin trzeba brać pod uwagę także inne warunki, muszą zgrać się ze sobą różne okoliczności - pogoda czy powierzchnia. Powyżej 24 godzin pies niezwykle ciężko podejmuje ślad, potrzeba wtedy oprócz świetnie wyszkolnego psa także trochę szczęścia, ale znane są przypadki, że nawet po dobie pies podejmował ślad i poszukiwania zakończyły się sukcesem. 

Drugim niezbędny warunkiem jest przedmiot z zapachem danej osoby, może być to cokolwiek co miała na sobie lub trzymała w rękach. Prowadzone były próby ze spinką do włosów, niedopałkiem papierosa, pierścionkiem. Jeśli na danym przedmiocie jest ślad zapachowy innego człowieka(tzw. zanieczyszczony przedmiot zapachowy), pies jest w stanie wyłączyć go z poszukiwań. Jeśli w przypadku czynu karalnego przykładowo na spodniach jest zapach osoby poszkodowanej, matki, lekarza i osoby poszukiwanej. Wszystkie 3 osoby powinny pojawić się na starcie poszukiwań aby pies mógł je wykluczyć z działania. Będzie wtedy szukał zapachu osoby poszukiwanej, której nie ma w okolicy.

Trzecim warunkiem jest obecność w miejscu gdzie dana osoba się była widziana lub wiadomo, że była po raz ostatni. Nie musi to być z dokładnością metra, ale dobrze wyszkolony pies znajdzie ślad zapachowy w promieniu kilkudziesięciu metrów.

Skąd pies wie kiedy ma poszukiwać śladu a kiedy przestać? Wykorzystuje się do tego szelki. Pies jest szkolony tak aby w momencie kiedy nosi na sobie specjalną uprząż wtedy jest "zakodowany" na poszukiwania. W momencie kiedy opiekun psa zdejmie szelki, pies automatycznie zapomina o zapachu. Natomiast po ponownym założeniu ich w innym miejscu poszukiwań, ponownie podejmie trop. Poszukiwania dla psów są bardzo męczące choć nie widać tego po nich. Czas śledzenia nie powinień przekraczać 2-3 godzin. Należy wykonywać przerwy co 20-30 minut, Znane są przypadki w USA gdzie pies po kilku godzinych intensywnych poszukiwaniach, zmarł z wycieńczenia, ponieważ psy wkładają w szukania mnóstwo energii. Należy mocno pilnować aktywnego czasu poszukiwań i zapewniach regularny przerwy podczas szukania i po poszukiwaniach.

Zastanawiasz się jak reaguje pies jak znajdzie daną osobę? To zależy, psy zazwyczaj nie są specjalnie szkolone w tym elemencie. Jeśli jakiś człowiek zgubi się w lesie i pies go odnajdzie nie będzie wokól niego więcej innych ludzi, więc od razu rozpoznamy poszukiwaną osobą. Psy często po odnalezieniu danej osoby szczekają lub skaczą na nią.

Jaka rasa jest najczęściej wykorzystywana do poszukiwań metodą mantrailingu? Odpowiedź specjalistów jest szybka rasa Bloodhound. Ich węch pomaga człowiekowi już od dziesiątek lat. Często możesz zobaczyć te psy w amerykańskich serialach lub filmach np. wszystkim znanym filmie Zielona Mila oraz przeczytać w książce na podstawie, której nakręcono film. Natomiast do szkolenia mantrailingu można wykorzystać wszystkie rasy psów uważanych za pracujące oraz nawet mieszańce. Wszystko zależy od charakteru psa. Większość psów ma znakomite umiejętności węchowe.

Potrzebujesz pomocy psa, skontaktuj się z policją, metoda maintrailingu wprowadzana jest powoli przez polskie służby. Zwróć uwagę na zasady poszukiwania, nie wszystkie osoby pracujące z psami posługują się tą metodą, częśc osób uważa, że szkoli lub poszukuje metodą mantrailingu. Możesz także przy zgodzie policji skontaktować się z osobą prywatną zajmującą się mantrailingem.