Uwaga! W Wielkanocny Poniedziałek nie pracujemy. Zapraszamy ponownie we wtorek.🥳
Zadzwoń do nas (Pn-Pt 8-16:30)

DOGOTERAPIA- warto wiedziec!

Dogoterapia- czasami uzywa sie zamiennie nazwy canisterapia lub kynoterapia. Jest to forma terapii z udzialem, a raczej za pomoca zwierzat, wspomagajaca rehabilitacje, psychoterapie czy edukacje. Moze byc stosowana za rowno na dzieciach jak i doroslych, na osobach zdrowych fizycznie i chorych. Psy bardzo czesto wspolpracuja takze z ludzmi niewidomymi i sa dla nich ogromna pomoca. Dogoterapia stosowana jest przy wielu schorzeniach i przynosi fenomenalne efekty. Pies akceptuje ludzi takimi jacy sa, nie wybiera ich wedlug wygladu lub z innych wzgledow, pies ufa i kocha bezwarunkowo. Dobrze wyszkolony czworonog wraz ze swoim partnerem tworza nierozerwalny zespol.

Dogoterapia wykorzystywana jest do: rozwijania mowy i wzbogacania słownika, przełamywania lęku, rozwijania funkcji poznawczych, stymulowania zmysłów, ćwiczeń koncentracji, koordynacji ruchów oraz orientacji przestrzennej, rozwijania myślenia przyczynowo-skutkowego, stymulowania pracy mięśni poprzez wykonywanie ćwiczeń ruchowych, budowania poczucia własnej wartości, pewności siebie i bezpieczeństwa, podnoszenia aktywności, nauki samodzielności i odpowiedzialności.

Terapia z udzialem psa pomaga lagodzic stres, rozwija spontaniczna aktywnosc i kreatywnosc, jest wspanialym lekiem na samotnosc, motywuje i mobilizuje, rozwija prawidlowe postawy w stosunku do zwierzat. Poprzez staly kontakt z psem dzieci ucza sie odpowiedzialnosci, ksztaltuje sie ich wrazliwosc. Jesli w lekcji lub zajeciach uczestniczy pies, uwaga dzieci jest o wiele wieksza, chetniej cwicza i maja iwekszy zapal do pracy.

 

Dogoterapia oddziałuje na sferę emocjonalną przez przełamanie bariery niepewności przed kontaktem z psem, akceptowanie obecności psa w bliskim otoczeniu, eliminowanie agresji i autoagresji u dziecka, kształtowanie pozytywnych emocji dziecka, rozwój empatii i poprawę samooceny.

Osoby niepelnosprawne dzieki pracy z psem, poglebianiem wiezi i kontaktem czuja sie pewniej w srodowisku, bezpieczniej i poprostu lepiej. Pies pomaga w rozwoju samokontroli oraz w indentyfikacji i okazywaniu emocji. Zwierze poprzez bezwarunkowa akceptacje czlowieka szybko staje sie przyjacielem, powiernikiem i nauczycielem.

Najczesciej w roli psow terapeutycznych mozemy spotkac:

1) Labrador Retriever i Golden Retriever
2) Border Collie
3) Nowofundland
4) Cavalier King Charles Spaniel i Cocker Spaniele
5) Berneński Pies Pasterski, bernardyn
6) Mopsy i Pudle

 

Nie kazdy pies moze jednak zostac terapeuta, wieksze szanse na uzyskanie certyfikatu maja psy spokojne, tolerujace dzieci, lubiace przebywac poza domem, cierpliwe, odporne na stres, majace posluch, umiejace opanowac emocje.