6 nowoczesnych sposobów ochrony Twojego psa – Część 2: Dlaczego warto chipować psa i posiadać czytnik chipów?
Dlaczego warto chipować psa i posiadać czytnik chipów?
Witaj w drugiej części porad z cyklu: "6 nowoczesnych sposobów ochrony Twojego psa". Kolejnym cudem technologii zapewniającym bezpieczeństwo naszego pupila jest mikrochip. W ramach walki z porzucaniem zwierząt, Ministerstwo Rolnictwa planuje obowiązkowo wyposażyć w chip każdego psa i kota w Polsce. Za brak chipa będzie groziła kara grzywny. Trzymamy zatem kciuki, aby ta ustawa jak najszybciej weszła w życie!
Zaginięcie naszego zwierzaka bywa bardzo trudnym przeżyciem dla całej rodziny. Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony naszych pupili przed utratą jest wszczepienie chipa. W tym artykule wyjaśnimy, co daje chipowanie zwierzęcia, jakie są zalety chipowania psów i kotów oraz dlaczego warto zaopatrzyć się we własny czytnik chipów.
1) Dlaczego warto zachipować naszego zwierzaka?
Chipowanie służy do łatwej identyfikacji zwierzęcia i szybkiego ustalenia właściciela w przypadku jego zaginięcia. Miniaturowy mikroprocesor wprowadza się podskórnie w szyję lub między łopatkami zwierzęcia (jak w przypadku szczepienia). Zabieg wszczepienia chipu jest bezbolesny. Chip znajduje się w sterylnej ampułce z osłonką ze szkła. Jest wielkości ziarnka ryżu, fabrycznie umieszczony jest w igle i podczas iniekcji wypychany jest przez tłoczek specjalnej strzykawki pod skórę psa. To mini urządzenie posiada pasywny rdzeń elektroniczny, na którym zaprogramowano 15 cyfrowy kod numeryczny. Jego struktura jest określona przez normę ISO zgodnie z ustawodawstwem danego terytorium. Żywotność mikrochipa wynosi około 25 lat.
W przypadku zaginięcia naszego pupila, a następnie jego odnalezienia przez służby ratownicze, policję czy pracowników schroniska dla zwierząt – powszechną praktyką jest sprawdzenie, czy zwierzę posiada wszczepiony mikrochip. Jeśli właściciel zarejestruje chip swojego zwierzaka do centralnego rejestru, przyspieszy tym jego identyfikację.
2) Jak to działa i ile kosztuje?
Mikrochip jest wszczepiany zwierzęciu przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii. Zabieg nie jest drogi, a raz wszczepiony chip będzie służył całe życie. Średni koszt takiego zabiegu to kilkadziesiąt złotych. Z pewnością jest to inwestycja, która w wymierny sposób zwiększy bezpieczeństwo naszego pupila. Numer mikrochipa należy zarejestrować w bezpłatnej Międzynarodowej Bazie Danych SAFE-ANIMAL.
SAFE-ANIMAL jest członkiem Europetnet – Europejskiego Systemu Baz Danych z siedzibą w Brukseli i jest zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych. Współpracuje z większością fundacji i schronisk dla bezdomnych zwierząt w Polsce, także z lekarzami weterynarii.
3) Kiedy chipowanie jest obowiązkowe?
Chip jest obowiązkowy w przypadku, że planujemy wyjechać z naszym pupilem za granicę. Chip musi spełniać normy ISO. Elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem do wyrobienia paszportu, który trzeba posiadać, aby móc legalnie podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej. Paszport można wyrobić u weterynarza i w niemalże każdej klinice weterynaryjnej. Pełen spis placówek wydających paszporty można znaleźć w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym.
Jeśli zostanie znalezione zagubione zwierzę, najpierw sprawdza się, czy zwierzę jest chipowane i czy można je zidentyfikować w bazie danych.
4) Jak działa skanowanie chipa u zwierząt?
Urządzenie to działa na zasadzie skanera, który z mikrochipem pod skórą zwierzęcia komunikuje się za pośrednictwem fal radiowych. W odpowiedzi na wysyłany sygnał chip odsyła unikalny, 15-cyfrowy kod, który pozwala na identyfikację zwierzęcia w jednej ze specjalnych baz. Skaner w formie przenośnej ma zasięg do 10 cm, dlatego zwykle pozwala na zlokalizowanie i takiego chipa, który nieco się pod skórą przesunął
5) Dlaczego warto mieć skaner chipów?
Czytniki chipów są używane przez lekarzy weterynarii, stacje hodowlane, schroniska i indywidualni opiekunowie. Gdy masz już czytnik na wyciągnięcie ręki, możesz szybko i łatwo zidentyfikować kod chipa, wystarczy przyłożyć go do miejsca zachipowania zwierzęcia.
Nie każdy czytnik potrafi jednak rozpoznać wszystkie rodzajów kodów, co może być nieprzyjemną niespodzianką podczas podróży zagranicznych lub wystaw. Przede wszystkim za granicą mogą być stosowane różne typy kodów, w związku z czym czytnik, który będą mieli do użytku celnicy na granicy może okazać się bezużyteczny i nie będzie w stanie odczytać kodów używanych w UE!
Dlatego warto posiadać mieć swój własny czytnik mikrochipów, który będzie kompatybilny z kodem mikrochipa Twojego psa. W ten sposób, zawsze będziesz mieć pewność, że kod Twojego zwierzaka na granicach, wystawach lub w innych sytuacjach jest łatwy do zidentyfikowania.
Wybierz czytnik, który można łatwo i szybko obsłużyć, i który skanuje kody standaryzowane w UE
Czytniki microchipów to małe urządzenia, które bezkontaktowo aktywują chip jego kod.. Upewnij się, że czytnik odbiera wszystkie rodzaje kodów podane przez ISO.
Dlatego zalecamy naszym czytelnikom czytnik brytyjskiego producenta SureSense, który spełnia te wymagania.
6) Suresense, czytnik mikrochipów…
jest bardzo łatwy w obsłudze, a jednocześnie mierzy temperaturę ciała zwierzka. Obsługuje się go jednym dotknięciem, a informacje pojawiające na szerokim wyświetlaczu LCD są łatwe do odczytania. Dzięki kieszonkowym rozmiarom i łatwości obsługi masz pewność, że możesz odczytać kod swojego zwierzaka i sprawdzić jego stan zdrowia w dowolnym momencie. SureSense podczas odczytu kodu nie wysyła żadnych nieprzyjemnych dźwięków, dlatego nadaje się do użycia względem bardzo wrażliwych zwierzaków.
Podstawowe zasady dotyczące chipowania:
- Mikrochip z elektronicznym kodem numerycznym jest wszczepiany przez weterynarza
- Aplikacja jest bezbolesna, nie ma zagrożenia dla zdrowia, podrażnienia skóry ani tkanki
- Chipowanie odbywa się to po osiągnięciu 6 miesiąca życia psa
- 15-cyfrowy kod numeryczny jest unikalny, a prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi 1: 1
- Chip jest zawsze wszczepiany pod skórę zwierzęcia, po lewej stronie szyi, mniej więcej między linią szyi a łopatką.
- Deklarowana żywotność chipa wynosi co najmniej 25 lat.
- Tylko zarejestrowane chipy zapewnią identyfikację właściciela w przypadku zaginięcia zwierzęcia
- Chip jest konieczny w przypadku wyjazdu za granicę
SureSense jest nie tylko łatwy w obsłudze, ale oprócz kodu chipa potrafi odczytać również temperaturę zwierzęcia.
Chip służy zwierzęciu (a przede wszystkim jego właścicielowi) jako dowód pochodzenia i tożsamości, podobnie jak dowód tożsamości obywatela. Daje możliwość identyfikacji zwierzęcia, oraz jego właściciela. Jest to również dobry sposób, aby mieć pod kontrolą zdrowie naszego psa, ponieważ czytnik potrafi odczytać temperaturę ciała zwierzęcia.